Tresty vo výchove nefungujú, TOTO je na nich najhoršie. Ale ide to aj bez nich, a to celkom ľahko. Tu je návod

Patricia Poprocká, 5. septembra 2024 o 05:59

Výchovná metóda odmena–trest sa teší u mnohých rodičov obľube. Dáva im logiku – za dobré sa odmeňuje, za zlé sa trestá a dieťa sa to naučí rozoznávať. V skutočnosti je to však inak a tresty dieťaťu nepomáhajú vyrásť v spokojného a sebaistého dospelého človeka.

Za trest na dlážku! Tresty si možno mnohí pamätajú z detstva, nefungujú však.

Foto: shutterstock.com

Disciplína má vo výchove určite svoje miesto, má však deti pozitívne formovať, nie deptať. Rodičia by ju nemali vyžadovať násilím, pomocou trestov. Ako upozorňujú odborníci z českého centra zameraného na prevenciu rodinného násilia LOCIKA, trestanie detí zvyšuje riziko agresívneho správania a psychických problémov v budúcnosti. Zhoršuje vzťah s rodičmi, vedie k užívaniu návykových látok, ťažkostiam v škole a sklonu podriaďovať sa autoritám. Zároveň v detskom vnímaní legitimizuje konanie z pozície moci, ktoré si potom prenášajú aj do dospelosti.

Čo je zlé na trestoch?
Sú postavené na moci a autorite rodiča.

Upozorňujú len na to, čo je zle a rodič je v úlohe toho, kto dieťa kontroluje.

Tresty zdôrazňujú, že dieťa „neposlúcha“ alebo „hnevá“, pretože sa nespráva podľa očakávania rodiča.

V dieťati vyvolávajú dojem podmienečnej lásky, že je milované len za určitých podmienok.

Vyvolávajú strach.

Dieťa v snahe sa im vyhnúť, skúša sklamať, maskovať alebo upravovať realitu.

Stavajú dieťa do pasívnej úlohy, nedávajú mu možnosť sa naučiť, ako naozaj riešiť problémy a napraviť chyby.

Ako by mala vyzerať výchova bez trestov? Tu sú rady odborníkov:
Zamerajte sa na to, kde je príčina problematického správania dieťaťa – je unavené, vystresované, hladné, je mu zima – a riešte túto príčinu.

Ak je dieťa pod vplyvom emócií, je zbytočné s ním čokoľvek riešiť, a už vôbec nie trestať. Aj v tomto prípade platí, že riešte tento stav – pomôžte mu sa upokojiť.

Potom s ním hovorte, vecne, trpezlivo, pokojne.

Povedzte dieťaťu, čo urobilo zle s tým, že odsudzujete jeho správanie v tú chvíľu, nie dieťa samotné.

Povedzte dieťaťu, čo má urobiť, resp. ako to má nabudúce urobiť správne. Teda nielen to, čo robiť nemá.

Skúste nájsť spolu možnosti, ako situáciu napraviť.
(Zdroj: LOCIKA)





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >