- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Voľný čas
-
Tlieskame, v Nitre vzniklo prvé detské múzeum na Slovensku. Dotýkať sa exponátov prikázané!
V Nitre vzniklo prvé múzeum, ktoré je určené výlučne pre deti a školskú mládež. Svoju činnosť odštartovalo interaktívnou výstavou Zo života cechov na Slovensku, ktorá potrvá do polovice februára.
-
Za zimnými radovánkami do Slovenského raja. Rodiny tam odvezie Ľadový expres
Radi s deťmi cestujete vlakom za zimnou prírodou a športovaním? Potom môžete využiť nové vlakové spojenie na východe Slovenska. Vlak Ľadový expres odvezie celú rodinu z Košíc cez Slovenský raj až do Červenej Skaly.
-
Kocúr Felix má najmenším pomôcť budovať národné povedomie
Ako žili naši predkovia, čo si obliekali? Kde čo pestovali a ako to tam vyzerá dnes? Obrazovými potulkami po Slovensku, ktoré im prináša nový projekt, by sa mali predškoláci a žiaci prvého stupňa dozvedieť viac o svojej krajine.
-
Poďte s deťmi do divadla, košickí bábkari predvedú hru o pomoci druhým, Slniečko a snežní ľudkovia
Prvou premiérou Bábkového divadla v Košiciach v tomto roku bude inscenácia Slniečko a snežní ľudkovia. Hra je o tom, ako pomáhať druhým aj za cenu vlastného nepohodlia.
-
Deti si užijú fašiangy v obľúbenom Gazdovskom dvore na Turej Lúke pri Myjave
Interaktívne podujatie Fašiangy na Gazdovskom dvore v Turej Lúke pri Myjave si deti budú môcť užiť v dňoch 11. až 15. februára.
-
Zimný večer na dedine? Väčšinou sa tkalo
Zimný večer je ideálny čas na vychutnávanie si tepla domova a rozhovory s blízkymi. Ak samozrejme, neuprednostníme pozeranie televízora či surfovanie po internete. Naši predkovia na dedinách s tým nemali problém, vždy bolo čo robiť. Ako trávievali dlhé chvíle a čo zvykli robievať?
-
Vlk nezožral Červenú čiapočku, nový projekt ochranárov má zmeniť pohľad detí na vlka
Stala sa strašná vec, vlk ušiel z rozprávky, že ho už nebaví počúvať nadávky... Pamätáte si túto starú pieseň skupiny Elán? Vlk nie je zlý, sa teraz snažia presvedčiť verejnosť a predovšetkým deti aj ochranári prírody.
-
Ako sa netradične pochovávalo kedysi a ako dnes, vysvetlia prednášky na Zvolenskom zámku
Žiadne náhrobky, ale popol pri kvetinách alebo koreňoch stromov. Tak sa dnes nechávajú pochovávať niektorí ľudia, ktorí chcú byť šetrní k prírode. O tom, aké nezvyčajné miesta posledného odpočinku vyhľadávali naši predkovia v minulosti a aké dnes, budú hovoriť odborníčky v sobotu na Zvolenskom zámku.
-
Je tu fašiangové obdobie. Prečo sa nosia masky, čo znamená slovo fašiangy?
Školy, obce či rôzne záujmové združenia organizujú v tomto období pre deti maškarné bály, „dospeláci“ navštevujú plesy. Viete ale, z akých tradícií zimná fašiangová zábava pochádza? Zoznámte s ňou aj deti.
-
Múzeum v Trnave vydalo skladačku o dejinách mesta pre deti, ktoré ešte nevedia čítať
Na malých návštevníkov, ktorí ešte nevedia čítať a potrebujú k tomu mamu, otca alebo staršieho súrodenca, myslelo Západoslovenské múzeum v Trnave. Vydalo skladačku Dejiny Trnavy pre najmenších. Hravou formou im dokáže priblížiť dôležité momenty histórie najstaršieho slobodného kráľovského mesta na Slovensku.
-
Omar či Salwa. Trnavské mamičky fantázii medze nekladú
Pri výbere mena pre dieťa by mali rodičia zvažovať, či je vhodné k priezvisku, a aj na každodenné používanie. Úrady sú dnes pri schvaľovaní netradičných krstných mien oveľa menej prísnejšie než v minulosti, a vidieť to aj v rodných listoch nových obyvateľov.
-
Monika Klučiarová fotografuje krojované bábätká: „Vraciame sa ku svojim koreňom.“
Monika Klučiarová zo Zlatých Moraviec je rodinná fotografka, ktorá sa rozhodla, že bude fotiť i malé deti v ľudových krojoch. Vyšiel jej kalendár Krojované bábätká a záujemci si u nej môžu objednať netradičné fotografovanie svojich potomkov.
-
Základka v Štiavnickych Baniach bude mať vlastnú meteostanicu
Základná škola Maximiliána Hella zatraktívni vďaka dotácii prírodovedné krúžky. Od budúceho školského roku budú deti pozorovať počasie vo vlastnej meteostanici a kúpené ďalekohľady im umožnia obdivovať zblízka zvieratá.
-
Dlhý príbeh. Život ilustrátora detských kníh až po tragický koniec priblíži výstava
Biely tesák, Volanie divočiny, Jazdec bez hlavy, to sú len niektoré z detských kníh, ktoré ilustroval slávny slovenský umelec František Hübel. Jeho životu a dielu je teraz venovaná výstava Dlhý príbeh v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.
-
Chcete peniaze na detské športovisko či ihrisko? Prihláste sa o dotáciu, hrá sa o päť miliónov eur
Do 15. marca je možné požiadať o dotáciu na športoviská hlavne pre deti a mládež.
-
Ako vyzerá život včiel a včelárov, ukáže nová výstava
Prečo má včielka žihadlo? Čo robí cez zimu? Ako vzniká med? Život včiel je pre väčšinu detí veľmi zaujímavý a teraz sa o ňom môžu dozvedieť viac.
-
Neľahká dilema v hlavnom meste: Stromy alebo detské ihrisko?
Zeleň v centre Bratislavy je už roky vzácnym a zriedkavým úkazom, teraz má historická časť prísť o ďalšie stromy. Mestká časť Staré mesto chce vyrúbať päť veľkých tisov, aby mohla postaviť detské ihrisko.
-
Prečítaj knihu, napíš o nej a vyhraj notebook. Zapojiť sa do súťaže môžu škôlkári i gymnazisti
Priviesť deti k tomu, aby radi a veľa čítali, by mala aktuálna súťaž Vráťme knihy do škôl, ktorú organizuje občianske združenie Učenie s úsmevom. Zapojiť sa do nej môžu už deti v škôlkach. Cenou sú notebooky, čítačky kníh alebo nákupné poukážky.
-
Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo výstavu starožitných hračiek, niektoré sú až z Japonska
Zberateľskú výstavu Čaro detstva, ktorá sa koná v Podtatranskom múzeu v Poprade, môžu záujemci navštíviť až do konca septembra tohto roku. Podujatie je určené širokej verejnosti, školským kolektívom a rodinám s deťmi.
-
Deti ilustrovali knihu o svojich hrách
Nitra podrobne zmapovala detské hry, typické pre svoj región. Vydala o nich publikáciu, ktorá sa volá Enci, benci, na kamenci...