Je tu fašiangové obdobie. Prečo sa nosia masky, čo znamená slovo fašiangy?

Gabriela Bachárová, 21. januára 2019 o 12:30

Školy, obce či rôzne záujmové združenia organizujú v tomto období pre deti maškarné bály, „dospeláci“ navštevujú plesy. Viete ale, z akých tradícií zimná fašiangová zábava pochádza? Zoznámte s ňou aj deti.

Pre fašiangové obdobie sú typické maškarné bály.

Foto: Shutterstock.com

Čo sú to fašiangy?

Je to obdobie od konca Vianoc, teda od Troch kráľov, do Popolcovej stredy, po ktorej nasleduje štyridsaťdňový pôst až do Veľkého piatku, začiatku veľkonočných sviatkov. Fašiangy znamenajú prechod od zimného k jarnému obdobiu a vyznačujú sa veselosťou, hodovaním, zábavou. V minulosti sa v tomto období organizovali svadby, zabíjačky, ľudové veselice. Najbujarejšími boli posledné dni pred Popolcovou stredou.

Čo znamená slovo fašiangy?

Fašiangy slávili už naši predkovia na Veľkej Morave, ale vtedy sa im hovorilo mjasopust, teda začiatok pôstného obdobia, kedy sa nemohlo jesť mäso. V minulosti sa pôstné obdobie veľmi prísne dodržiavalo. V susednom Česku sa do dnešných dní používa slovo masopust. Na Slovensku sa neskôr ujalo slovo fašiangy, ktoré pochádza z nemeckého vast-schane, čo by sme mohli preložiť ako posledný nápoj pred pôstom. Fašiangy sa oslavovali už pred príchodom kresťanstva, naši predkovia sa rôznymi magickými praktikami snažili privolať jar.

Ako vyzeral fašiangový sprievod?

Fašiangový sprievod predstavoval vrchol obdobia. V sprievode šli rôzne masky, strašidelné boli hlavne tie zvieracie. V minulosti mali masky veľký symbolický význam, dnes je to skôr zábava. Čím bola maska hrôzostrašnejšia, tým väčšiu moc odohnať zlé sily mala. Na Slovensku boli tradičné masky medveďa, vlka či Turoňa, čo bola ústredná maska, jej základ tvorila volská hlava držaná na tyči s papuľou, ktorá sa dala otvárať a zatvárať. Muž, ktorý sa v maske skrýval, bol oblečený do vrecoviny či obrátenej kožušiny. Slovo Turoň bolo odvodené od starého slovanského boha plodnosti Tura. V sprievode boli tradične aj masky cigánky, drotára, kominára, starej ženy, nevesty a ženícha a podobne.

Počas fašiangových slávností sa robili veci, ktoré sa inokedy nedali. Masky strašili deti, váľali dospelých na zemi, štípali ženy, predstierali, že kradnú. Cieľom bolo zabaviť dedinčanov.

Sprievod obchádzal dedinu a v každom dome dostal jedlo, ktoré sa potom spoločne konzumovalo. Masky držali v rukách ražeň či šabľu, na ktoré im dedinčania napichovali slaninku, klobásu. Vrcholom zábavy bola veselica v krčme, kde sa každý poriadne najedol a napil. Tancovalo sa, spievalo a o polnoci sa symbolicky pochovávala basa. Tento zvyk mal výrazné divadelné vyznenie, od oznámenia, že basa je chorá až po jej pohreb. Basu nakoniec vyniesli von, čo značilo koniec zábavy a každý sa mal pohrúžiť do seba, rozjímať, držať pôst a očakávať veľkonočné sviatky. Práve fašiangové sprievody inšpirovali súčasné maškarné bály a plesy. Vedeli ste, že slovo karneval pravdepodobne pochádza z talianskeho slovného spojenia carne levare, teda odoprieť si mäso.

Čo ľudia počas fašiangov jedli?

Naši predkovia žili skromne, ale počas fašiangov urobili výnimku a jedli a pili, čo im hrdlo ráčilo. Na stoloch sa objavovali často šišky, fánky, záviny, pampúchy a samozrejme nemohli chýbať ani dobroty zo zabíjačiek.

Fašiangy, Turíce, veľká noc príde
... spieva sa v známej fašiangovej piesni. Fašiangy sú jasné, ale čo znamenajú Turíce? Je to obdobie takzvaných svätodušných sviatkov, kresťania vtedy oslavujú zostúpenie svätého ducha. Aj Turíce však boli pôvodne pohanskými sviatkami. Naši dávni predkovia v tomto čase otvárali studničky, stavali máje, nosili domov bahniatka a zelené vetvičky, ktoré ich mali chrániť pred zlými silami. Z tohto dôvodu sa aj práskalo bičmi na lúkach a zakladali sa turičné vatry. Slovo Turíce je odvodené od slova tur, čo bol slovanský boh plodnosti. Oslavujú sa 50 dní po Veľkej noci.
Voľný čas - ďalšie články

 • Obrázok Vo svete sú milióny obéznych detí. Schudnúť by mala až polovica Európy

  Vo svete sú milióny obéznych detí. Schudnúť by mala až polovica Európy

  Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil údaje Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá označila obezitu za najväčší zdravotný problém na celom svete a varuje pred globálnou epidémiou. Odhaduje sa, že až 155 miliónov detí a adolescentov na svete má nadváhu alebo je obéznych a že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva.

 • Obrázok POČASIE Videopredpoveď: Úder prívalov vody, potom opäť horúco!

  POČASIE Videopredpoveď: Úder prívalov vody, potom opäť horúco!

  Prívalové dažde, silné búrky, krúpy. Dávajte si pozor na majetok. Vody má byť čoraz viac. Kde to udrie najviac? Pozrite si krátke video a dozviete sa podrobnosti. Zistíte aj to, odkedy a na ako dlho opäť začnú rásť teploty k tridsiatkam; kde bude najviac teplo a dusno a kedy sa čaká príchod studeného frontu. Aká teda bude streda na Slovensku? A čo sa bude diať s počasím vo štvrtok, v piatok a sobotu? Kliknite si na videopredpoveď.

 • Obrázok Ako žili mnísi v kláštore na Zobore? Turisti to uvidia cez rozšírenú realitu v tablete

  Ako žili mnísi v kláštore na Zobore? Turisti to uvidia cez rozšírenú realitu v tablete

  Návštevníci ruín Zoborského kláštora v Nitre sa môžu ponoriť do minulosti a vidieť, ako kedysi žili mnísi na Zobore. Umožňuje im to nová aplikácia. Turisti sa môžu poprechádzať ruinami jedného z domov mníchov z obdobia baroka a v tablete vidieť, ako jednotlivé miestnosti vyzerali.

 • Obrázok Mágiu svätojánskej noci zažijete v Múzeu slovenskej dediny v Martine

  Mágiu svätojánskej noci zažijete v Múzeu slovenskej dediny v Martine

  Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny v Martine počas podujatia Na svätého Jána.

 • Obrázok V Trebišove sa uskutočni Festival kníh pod holým nebom

  V Trebišove sa uskutočni Festival kníh pod holým nebom

  V Zemplínskej knižnici v Trebišove sa v utorok 18. júna už po deviatykrát uskutoční Festival kníh pod holým nebom. Na verejnom priestranstve pred knižnicou v čase od 9:00 do 14:00 na návštevníkov čaká pestrá ponuka exteriérových festivalových aktivít, kde hlavnú úlohu bude mať kniha. Návštevníci sa môžu tešiť na Lesný juniáles – tvorivú dielňu, čítanie pod holým nebom, maľovanie na tvár, burzu detských kníh, pokus o vytvorenie najdlhšej záložky a rôzne súťaže.

 • Obrázok Pohyb len na telesnej výchove deťom nestačí, zhodujú sa Slováci

  Pohyb len na telesnej výchove deťom nestačí, zhodujú sa Slováci

  Až 97 percent Slovákov sa zhoduje na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorú absolvujú dvakrát týždenne. Vyplýva to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom Viem, čo zjem.

 • Obrázok Videopredpoveď: Nebezpečný UV index, na slnku iba 17 minút!

  Videopredpoveď: Nebezpečný UV index, na slnku iba 17 minút!

  Maximálne 40 minút na slnku a niekde iba 17! Také je odporúčanie na dnes a zajtra na Slovensku. S horúčavami totiž vyletela na rizikové hodnoty aj hladina nebezpečného ultrafialového žiarenia. Pozrite si naše video a dozviete sa, kde je UV index najvyšší. Z predpovede zistíte aj to, ktoré časti krajiny vo štvrtok a v piatok konečne schladí vytúžený dážď. Hrozia nám aj búrky a krupobitie? A aká bude sobota a nedeľa? Pozrite si našu krátku videopredpoveď.

Ďalšie články v rubrike >