Slovenská dedinská izba kedysi. Skanzen v Pribyline.
Foto: PRAVDA, Ľuboš PilcKrosná boli v minulosti užitočným až nevyhnutným vybavením domácností.
Foto: PRAVDA, Žaneta JanečkováNázorne to priblíži v utorok Mestské múzeum v Zlatých Moravciach. Svoje priestory premení na tradičnú vidiecku izbu, v ktorej hlavnou činnosťou bude to, čo kedysi - tkanie na krosnách.
Podujatie Zimný večer na dedine sa začne 29. januára o štvrtej popoludní. Odborník na tkanie Dávid Hudec porozpráva o príprave priadze v minulosti a názorne predvedie tkanie. Návštevníci sa dozvedia množstvo detailov o spôsoboch výroby textilu aj s ich ukážkami. Atmosféru dávnych čias dotvorí spevácka skupina Zlatomoravčianka spevom ľudových piesní.
Tkanie bolo v zimnom období dennou činnosťou ľudí z nižšej vrstvy. Krížením útkových a osnovných nití sa vyrábali látky, z ktorých sa potom šili odevy, obrusy, závesy či koberce. Je to jeden z najstarších spôsobov zhotovenia textilu, ktorý sa vyvinul z pletenia.
Na území Slovenska boli do prvej polovice 20. storočia známe viaceré podoby tkania, od výroby dna riečic z ličiek, z konských vlasov, cez výrobu tkaníc tkáčskymi technikami až po tkanie na krosnách, ktoré sa používalo v domácej i remeselnej výrobe. Vo vidieckom prostredí sa dodnes zachovalo zhotovovanie niektorých druhov tkanín na horizontálnych krosnách.