Tehotenské štipendium sa vypláca aj v lete

TASR, 19. júla 2021 o 11:20

Tehotenské štipendium je vo výške 200 eur a dostáva ho vyše 600 stredoškolských i vysokoškolských študentiek.

Tehotné študentky majú nárok na podporu.

Foto: Shutterstock.com

Tehotenské štipendium bolo vyplatené viac ako 600 študentkám v celkovej výške 160.000 eur. Štipendium sa vypláca aj počas letných prázdnin, v júli a auguste. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Výška tehotenského štipendia je legislatívne stanovená na 200 eur mesačne. „Tehotenské štipendium má slúžiť predovšetkým na pokrytie zvýšených výdavkov spojených so zdravotným stavom stredoškolskej alebo vysokoškolskej študentky. Určené je však aj na zabezpečenie špeciálnych materiálnych potrieb a na prípravu narodenia dieťaťa, ako sú výdavky na stravu či ošatenie," uviedol rezort školstva.

Nárok na štipendium má podľa MŠVVaŠ tehotná študentka vysokej školy alebo plnoletá žiačka strednej školy, ktorá má trvalý pobyt v SR. Priznáva sa na základe písomnej žiadosti žiačky alebo študentky, ktorej prílohou je lekárske potvrdenie o tom, že sa začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a potvrdenie Sociálnej poisťovne, že jej nevznikol nárok na výplatu tehotenského.

O priznaní tehotenského štipendia vysokoškoláčke rozhoduje rektor alebo, ak to ustanoví štatút vysokej školy, dekan fakulty. V prípade stredoškoláčky ho priznáva riaditeľ školy, priblížilo ministerstvo.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >