- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
O päť rokov bude Slovensku chýbať až 10 tisíc učiteľov
O pár rokov bude Slovensko potrebovať 10 tisíc učiteľov naviac, no už v súčasnosti je ťažké získať nových pedagógov aj kvôli ich nedostatočnému odmeňovaniu. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) analyzoval mzdy učiteľov a upozorňuje, že platové podmienky sú jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje záujem mladých ľudí o učiteľské povolanie.
-
Tak treba učiť! Učiteľka vysvetľuje anatómiu človeka naozaj originálne
Ako sa dá vyučovať biológia človeka? V slovenských podmienkach zväčša tak, že deťom učiteľ diktuje do písanky, koľko kostí obsahuje ľudské telo alebo z čoho sa skladá srdce. Nuda zaručená!
-
Základným školám v Trnave pribudne od septembra konkurencia
Od 1. septembra 2020 majú v Trnave vzniknúť tri nové základné školy, za vzdelávanie v nich sa bude platiť.
-
Školáci z Hrabušíc pomohli Prešovčanom, poslali im peniaze, ktoré zarobili na vianočných trhoch a vystúpení
Dávať je viac ako dostávať, školáci z Hrabušíc na Spiši o tom vedia. Pred Vianocami pomohli Prešovčanom, ktorých na Mikuláša zasiahla tragédia. Výťažok z vystúpenia a predaja svojich výrobkov na vianočných trhoch poslali na účet pomoci obetiam výbuchu plynu, pri ktorom zahynulo osem ľudí a všetci obyvatelia paneláku prišli o svoje domovy.
-
Do školy na bicykli! V Škandinávii bežné. Aj keď je vonku mínus sedemnásť
Viete si to predstaviť v našich podmienkach? Nasadnúť ráno podobne ako takmer všetci spolužiaci na bicykel a dopraviť sa do školy na dvoch kolesách? Vo Fínsku, ale aj ostatných severských krajinách je to bežná vec aj v zime, keď vonku poriadne mrzne. Veď pozrite, ako dobre vyzerá, keď ráno pred školou parkujú bicykle a nie autá, ako je to bežné u nás.
-
Domáce vzdelávanie bude riešiť Ústavný súd. Povolí ho aj žiakom na druhom stupni?
Budú sa môcť vzdelávať doma aj deti, ktoré navštevujú druhý stupeň základnej školy? Možnosť nechodiť do školy každý deň, iba dvakrát do roka na skúšky, využíva na Slovensku čoraz viac detí, štát to ale umožňuje len od prvého po štvrtý ročník. Skupine poslancov sa to zdá diskriminačné, preto sa obrátili na Ústavný súd.
-
Riaditeľka školy zorganizovala teroristický útok, deti na smrť vydesila
Na severovýchode Poľska prepustili riaditeľku školy, ktorá zorganizovala nácvik teroristického útoku, nepripravení žiaci ho však považovali za skutočný. S traumatizovanými deťmi teraz pracujú psychológovia.
-
Od školskej reformy Márie Terézie ubehlo 245 rokov, priniesla vzdelanie pre všetkých
Od ustanovenia Všeobecného školského poriadku panovníčkou Máriou Teréziou, ktorý zaviedol právo na vzdelávanie bez ohľadu na pôvod alebo pohlavie, ubehlo 245 rokov. Prijatý bol 6. decembra 1774. Vzdelávanie sa tak stalo vecou štátneho a verejného záujmu s cieľom zlepšiť hospodárske postavenie ríše. V uhorskej časti monarchie sa reforma zaviedla o tri roky neskôr.
-
Poza školu chodí najviac žiakov v Košickom kraji, vymeškali 1,7 milióna hodín
Pojem povinná školská dochádzka pre žiakov znamená z roka na rok menej. Počet vymeškaných neospravedlnených hodín každoročne stúpa, najhoršia situácia je na východe Slovenska.
-
Začala sa registrácia do Logickej olympiády intelektovo nadaných detí
Intelektovo nadané deti sa môžu zapojiť do 8. ročníka Logickej olympiády. Ide o súťaž mimoriadne nadaných žiakov do 15 rokov, ktorí navštevujú základné školy a osemročné gymnáziá.
-
Dvaja gymnazisti ocenení Krištáľovým krídlom pomáhajú gejom a lesbám
Sú takí istí ako heterosexuáli, svoju orientáciu však musia skrývať, preto im chceme pomôcť. Takto zdôvodňujú stredoškoláci z Gymnázia L. Novomeského v Senici Marek Mach a Ondrej Vrábel svoj nový projekt, ktorým chcú pomáhať LGBT komunite.
-
Falošné mená a tajné účty. Nový prieskum o správaní slovenských školákov na webe
Hodina až dve denne, cez víkend ešte viac, dokonca až 5 hodín. To je čas, ktorý strávia slovenskí školáci na internete podľa prieskumu spoločnosti Avast a agentúry Nielsen Admosphere. Výsledky potvrdzujú neslávne známy trend – deti namiesto behania po vonku trávia voľný čas na sociálnych sieťach.
-
10 bodov, prečo je fínske školstvo najlepšie na svete. Do školy až v siedmich rokoch, začiatok o deviatej a hlavne žiadny stres
Slovenské školstvo by sa od toho fínskeho mohlo veľa učiť. Nie nadarmo sa považuje za najlepšie na svete, nakrúcajú sa o ňom dokumenty a na stáže do tamojších škôl jazdia experti z celého sveta.
-
Počet rómskych detí v škôlkach sa zvýšil, do špeciálnych škôl ich šlo vďaka inklúzii menej
V obciach narástol počet prijatých rómskych detí do škôlok. Zásluhu na tom má podľa ministerstva vnútra Národný projekt inklúzie v materských školách.
-
Na socializmus spomína nová výstava. Čo nesmelo chýbať vo výbave školáka?
Tridsať rokov po páde totality sa svet, aj ten detský, zmenil raketovou rýchlosťou. Ako sa žilo za socializmu, ukazuje nová výstava s názvom Ako sa budovali krajšie zajtrajšky. Obrovské rozdiely sú aj vo veciach, ktoré školáci každý deň používali. Pripomíname niektoré z nich.
-
Veľkí bratia a veľké sestry motivujú rómske deti k učeniu
Minimálne na dve hodiny týždne sa s vybratými rómskymi deťmi z Parchovian, Richnavy, Dobšinej a košických Ťahanoviec stretávajú ich „starší súrodenci" z radov dobrovoľníkov. Majú ich motivovať k učeniu a byť pre ne pozitívnym vzorom.
-
Smartfóny nás robia hlúpejšími, depresívnejšími, zábudlivými a nespavými – tak prečo ich dávame deťom?
Práve takto sa v článku na webe austrálskej Macquarie univerzity pýta neurovedec Mark Wiliams, ktorý varuje pred nadmerným používaním mobilov nielen dospelými, ale predovšetkým deťmi: „Keď vieme, ako veľmi im používanie moderných technológií ubližuje, ako je možné, že k nim majú často neobmedzený prístup?“
-
Nový kurz o zdravom stravovaní a životnom štýle pre školákov
Asi päť percent školákov neraňajkuje, a až štvrtina školákov si na vyučovanie nenosí desiatu. Vyplýva to z prieskumu Potravinárskej komory Slovenska, ktorá chce deti viesť k zdravému životnému štýlu aj pomocou internetového kurzu Hravo ži zdravo.
-
Titul Zelená škola získalo 99 škôl
Vlajku a certifikát environmentálneho vzdelávacieho programu Zelená škola dostalo tento rok 99 slovenských škôl, ktoré sa počas uplynulých dvoch rokov venovali environmentálnej výchove a praktickým aktivitám s priamym zapojením žiakov.