Úrady a peniaze

 • Obrázok Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  V budúcom roku dosiahne maximálna výška materského 1 458,50 eura mesačne. Upravuje sa každoročne 1. januára, a to v závislosti od vymeriavacieho základu. Ten sa od začiatku budúceho roka zvýši na 62,7288 eura.

 • Obrázok Ak dieťa ochorie, ošetrovné dostane len jeden rodič

  Ak dieťa ochorie, ošetrovné dostane len jeden rodič

  Ak dieťa ochorie a rodičia sa oňho doma starajú, štát im vypláca ošetrovné. Ide o dávku, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca jednému z rodičov od prvého dňa choroby, ale len do jej desiateho dňa.

 • Obrázok Ako je to s odvodmi, keď si rodič na materskej privyrába

  Ako je to s odvodmi, keď si rodič na materskej privyrába

  Sociálne poistenie za rodiča na materskej platí štát. Ak sa matka rozhodne privyrobiť si – napríklad na dohodu alebo brigádnicky, vyvstáva otázka, čo s poistením.

 • Obrázok Otec na materskej

  Otec na materskej

  Na materskej môže byť okrem matky aj otec. Táto možnosť sa odporúča, ak otec nemá vysoký príjem, prípadne ak prišiel o prácu, a naopak, matka by sa chcela vrátiť do práce.

 • Obrázok Nízke materské štát dorovná na 214 eur, treba však o to požiadať

  Nízke materské štát dorovná na 214 eur, treba však o to požiadať

  Materské, ktoré žena poberá počas prvých mesiacov po narodení dieťaťa, sa odvíja z príjmu, ktorý predtým mala. Ak zarábala málo, môže mať aj nízku materskú. Štát však zaručuje, aby neskončila s pár eurami vo vrecku.

 • Obrázok Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Priviesť dieťa na svet v zahraničí sa rozhodne každoročne viac a viac žien. Potvrdzujú to štatistiky zdravotných poisťovní.

 • Obrázok Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.

Ďalšie naše weby