Rodičia dostanú na deti viac peňazí, štát zvyšuje niektoré dávky

pt, 21. decembra 2018 o 06:11

Niekedy síce len symbolicky, ale predsa len o niečo viac dostanú v budúcom roku rodičia na svoje deti od štátu. Vzrastú viaceré dávky – prídavky, rodičovský príspevok aj materské.

Rodiny s deťmi dostanú od januára viac peňazí, štát zvyšuje niektoré dávky

Foto: shutterstock.com

Najrozšírenejšia dávka, prídavok na dieťa vzrastie len o pár centov. Namiesto dnešných 23,68 eura jeden z rodičov dostane 24,34 eura. O zvýšenie netreba žiadať, deje sa tak automaticky.

Ak si na dieťa nemožno uplatniť daňový bonus, rodič má nárok na príplatok k prídavku na dieťa. Ten vzrastie tiež o pár centov – z 11,10 eura na 11,41 eura.

O niečo viac by mali zvýšenú podporu štátu pocítiť v peňaženkách rodičia s deťmi do troch rokov, ktorí poberajú rodičovský príspevok. Ten sa zvyšuje tiež automaticky, o šesť eur. Teda rodičia namiesto dnešných 214,70 eura dostanú 220,70 eura. Nárok naň majú rodičia detí do troch rokov, bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie. Ak je dieťa postihnuté, štát vypláca rodičovský príspevok do jeho šiestich rokov.

Kto má dvojčatá alebo trojčatá, k základnej sume príspevku dostáva ešte 25-percentný príplatok 53,67 eura na každé ďalšie dieťa. Od januára budú dostávať 55,18 eura. Rodičovský príspevok pre matku dvojčiat teda bude 275,88, pri trojčatách 331,06 eura. Ale pozor, ak má rodič dieťa, ktoré zanedbáva povinnú školskú dochádzku, štát mu na rodičovský príspevok siahne, zníži ho o polovicu. Príspevok vyplácajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ženy, ktoré majú tesne pred pôrodom, alebo majú krátko po ňom, majú nárok na materské dávky zo Sociálnej poisťovne. A to v prípade, že boli nemocensky poistené primerane dlhý čas. Výška materského sa počíta z hrubej mzdy, v súčasnosti predstavuje tri štvrtiny z nej, je teda porovnateľná s čistou mzdou, ktorú predtým žena dostávala. Ženy, ktoré majú vysoké príjmy a nárok na najvyššie materské, si v budúcom roku polepšia.

Zvyšuje sa totiž maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov, a teda aj najvyššia dávka. Kým dnes je najvyššie materské pri 31-dňovom mesiaci 1 394,30 eura, od januára bude 1 458,50 eura. Zvýšenie sa týka žien, ktorých vymeriavací základ na nemocenské poistenie bol najmenej 1 908 eur.

V budúcom roku sľubuje ministerstvo práce aj ďalšie opatrenia. A to buď predĺžiť poberanie materského na dvanásť mesiacov, alebo výrazne zvýšiť rodičovský príspevok. "Ministerstvo práce sa bude prikláňať k riešeniu aj, aj," tvrdí minister práce Ján Richter. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však kvôli finančným nákladom podarí presadiť len jednu z úprav, minister uprednostňuje rodičovský príspevok. "Som stále presvedčený o tom, že by sme mali riešiť razantné zvýšenie rodičovského príspevku," povedal s tým, že materské je u nás jedno z troch najvyšších v Európskej únii.


ANKETA:

Čo si myslíte o zvýšení dávok?

4,3%13,5%82,2%


Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >