Na materskej už môže byť otec aj matka zároveň

SITA, pt, 2. januára 2019 o 10:14

Starať sa o malé deti a dostať za to peniaze od štátu už od včerajška môžu obaja rodičia súčasne. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorá od začiatku tohto roka priznáva obom rodičom materské.

Utužovanie rodinných vzťahov štát podporuje súbežným poberaním materskej matky aj otca.

Foto: shutterstock.com

Materské zo Sociálnej poisťovne však nemožno poberať na to isté dieťa. Druhý rodič, väčšinou otec, má na materské nárok vtedy, ak po dohode s matkou prevezme do starostlivosti jedno z detí do troch rokov a matka sa súčasne bude starať o ich ďalšie dieťa.

Podľa odhadu ministerstva práce by nárok na súbežné poberanie materskej dávky mohlo v tomto roku využiť približne 600 ľudí. „V rokoch 2020 a 2021 predpokladáme zvyšovanie počtu osôb so súbežným poberaním materskej dávky o 40 percent,“ uvádza sa v doložke vplyvov novely zákona.

Priemerná mesačná suma materského pre ľudí, ktorí si uplatnia súbežné poberanie materskej dávky, by mala v tomto roku predstavovať zhruba 727 eur, v roku 2020 približne 762 eur a v roku 2021 asi 802 eur.

Matka, ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materskú dávku, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Nárok na túto dávku jej vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Matka môže materskú dávku dostávať 34 týždňov, osamelá matka 37 týždňov.

Otec dieťaťa má nárok na materskú dávku najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu matky. Materskú dávku môže otec dostávať 28 týždňov, pričom túto možnosť musí využiť najneskôr do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Otec však musí byť v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Materské pre ľudí s príjmami nad 1908 eur bude v tomto roku vyššie oproti vlaňajšku. Zvýšil sa totiž vymeriavací základ na platenie odvodov, z ktorého sa počíta aj výška dávky. Vlani bolo najvyššie materské pri 31-dňovom mesiaci 1 394,30 eura, teraz je 1 458,50 eura.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >