Stovka na školské pomôcky i k rodičovskému príspevku. Štát chce v predvolebnom roku rodinám pridať

pt, dh, 8. januára 2019 o 05:56

Rodiny by sa v tomto roku mohli dočkať zvýšenej podpory od štátu. Ministerstvo práce avizuje pomoc rodinám s malými deťmi a prvákmi.

Sto eur na školské pomôcky pre prváka a o sto eur vyšší rodičovský príspevok by mohli získať rodiny v tomto roku.

Foto: shutterstock.com

Minister práce Jozef Richter (Smer) vyhlásil, že jeho rezort uvažuje o výraznom zvýšený rodičovského príspevku, ako aj o predĺžení poberania materskej.

Materské dávky poberajú ženy dnes 34 týždňov, nárok na ňu majú šesť týždňov pred termínom pôrodu. Osamelým matkám ju Sociálna poisťovňa vypláca o tri týždne dlhšie. Jej výška dnes predstavuje 75 percent vymeriavacieho základu, z ktorého žena platila odvody, dosahuje teda zhruba úroveň čistej mzdy.

Ženy, ktoré nemajú nárok na materské, alebo už s jeho poberaním skončili, dostávajú potom z úradu práce rodičovský príspevok. Ten je oproti materskému nízky, dosahuje len 220,70 eura.

Práve pre priepastný rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom by chcel minister Richter túto dávku zvýšiť aspoň o sto eur. „Ak sa nepodarí presadiť obidve opatrenia, budem sa prikláňať k razantnejšiemu zvýšeniu rodičovského príspevku. Moja predstava je, že by sa mohol zvýšiť o sto eur, pretože skok pri prechode z materského na rodičovský príspevok je priepastný,“ vyhlásil.

Mamičky by zvýšenie uvítali. Ako sa vyjadrili v nedávnej ankete ahojmama.sk, vyžiť sa z neho nedá. „Z materskej sa dalo. Odkedy mám rodičovský, som každý mesiac päťsto eur v mínuse. Príspevok odíde na nájom. Chýba mi presne tých päťsto eur, aby som nemusela siahať každý mesiac do rezervy. Týmto spôsobom síce prežijem tri roky na materskej dovolenke, ale všetky úspory, čo som za 15 rokov ušetrila, miniem. A s dieťaťom už ďalšie určite nenašetrím,“ opísala svoju situáciu napríklad matka malého syna Jana Žabková z Myjavy.

Rezort práce by chcel v tomto roku prispieť aj rodinám s budúcimi prvákmi, a to tiež stoeurovým príspevkom na základné školské potreby. Dnes už príspevok dostávajú deti zo sociálne odkázaných rodín, minister avizuje, že by sa to mohlo týkať všetkých. „Je to približne 55-tisíc žiakov, ktorí pravidelne nastupujú do prvého ročníka,“ spresnil.

Čo sa z týchto zámerov podarí uskutočniť, zatiaľ nevedno. Rezort práce musí navrhnúť zmeny zákonov, ktoré musí potom odobriť vláda a napokon parlament.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Štát uľahčuje zmenu priezviska po svadbe, ruší poplatky pri vybavovaní nových dokladov. Chce tak podporiť „vytváranie tradičných foriem rodiny“. Teda muž a žena v zákonne potvrdenom zväzku s rovnakým menom aj pre ich deti. Aj keď to má byť krok na podporu rodiny, v skutočnosti o nič zásadné nejde. Kto sa ako volá, je pre jej harmonické fungovanie druhoradé, ak nie nepodstatné.

 • Obrázok Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament. Rodičia ho dostanú v októbri.

 • Obrázok Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Starostlivosť o dvojičky je pre rodičov jednoduchšia než vlani. Zákon totiž obom od tohto roku umožňuje zostať spolu doma a poberať materské. Sociálna poisťovňa akurát upozorňuje, že v tomto prípade ho bude matka dostávať o niečo kratšie než keby na materskej bola sama.

 • Obrázok Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Vyzerá krásne, má čistiť, no namiesto toho môže spôsobiť infekcie. Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečným detským mydlom.

 • Obrázok Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky, počas ktorých sa žena na materskej dovolenke stará o dieťa, sa jej započítavajú aj do dôchodku. Nebude však mať za ne zohľadnený svoj predchádzajúci príjem, ale o niečo nižší. Je totiž poistenkyňou štátu a ten za svojich poistencov odvádza osobitné, nižšie odvody.

 • Obrázok Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Možnosť starať sa o dieťa na materskej dovolenke využíva čoraz viac otcov. Môže za to zrejme aj úprava zákona, podľa ktorej môžu byť na materskej obaja rodičia súčasne, za podmienky, že sa nestarajú o to isté dieťa.

 • Obrázok Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Všetci občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, teda aj bábätká, by mali mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom, navrhuje v novom zákone ministerstvo vnútra. Tento doklad ako jediný umožňuje prístup k zdravotnej dokumentácii z elektronickej zdravotníckej knižky občana.

Ďalšie články v rubrike >