Ak chýba rodinné zázemie, ku kriminalite je len krôčik.
Foto: shutterstock.comV Nových Zámkoch sa pokúšal ukradnúť žene z auta kabelku. Na aute na Pribinovej ulici, v ktorom sedela 50-ročná vodička, otvoril dvere spolujazdca, chcel vziať kabelku a ujsť. Ako však utekal, chytila ho mestská polícia.
Hovorkyňa Krajského policajného riaditeľstva v Nitre Renáta Čuháková konštatovala, že nejde o prvý ani ojedilený prípad, kedy je páchateľom trestného činu dieťa.
Potvrdzujú to aj údaje generálnej prokuratúry, ktorá za uplynulý rok eviduje 1 989 stíhaných mladistvých, čo je o takmer 500 viac ako v roku 2017. Nárast je enormný, za posledné dva roky o viac než 50 percent.
Príčinu vidia policajti aj prokuratúra jednoznačne v rodinnom prostredí. Ako uviedla aj Renáta Čuháková, aj v poslednom prípade chlapca z Nových Zámkov sa ukázalo, že „jeho výchova v rodine má zrejmé trhliny“.
Dieťa po vypočutí za prítomnosti sociálnej kurátorky a zákonného zástupcu prepustili. V prípade však prebieha ďalšie vyšetrovanie a chlapec bude pod drobnohľadom sociálnej kurately a jeho školy.
„Príčiny páchania trestnej činnosti mladistvými osobami možno vidieť v negatívnom správaní sa rodín, ktoré sú motivované túžbou po konzumnom spôsobe života. Ďalšou príčinou sú narušené vzťahy medzi rodičmi a deťmi, ktoré vyplývajú najmä z nezáujmu rodičov o zodpovednú a sústavnú výchovu detí,“ priblížila situáciu hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Najviac trestných činov, ktoré páchajú deti a mladiství, sú krádeže či porušovanie domovej slobody, potom nasleduje výtržníctvo, sexuálne zneužívanie a poškodzovanie cudzej veci. Najvyššia kriminalita je v oboch krajoch na východe Slovenska.
Rodinné prostredie zohráva podľa generálnej prokuratúry dôležitú úlohu. Ak deti nemajú zázemie, opakujú často nesprávne príklady rovesníkov a túžia po ľahkom získaní materiálnych vecí či peňazí.