Pracujúci rodičia predškolákov dostanú viac peňazí

pt, SITA, 4. decembra 2018 o 13:16

Rodičia s deťmi do šesť rokov zaplatia na budúci rok nižšie dane. Mesačne tak ušetria 22,17 eura, čo za rok predstavuje 266 eur.

Rodiny predškolákov si ročne prilepšia o 266 eur.

Foto: shutterstock.com

Parlament schválil zákon, podľa ktorého sa rodičom s malými deťmi od apríla budúceho roku zdvojnásobí daňový bonus. Ide o čiastku, ktorú si môžu odpočítať priamo z daní všetci pracujúci a samostatne zárobkovo činní rodičia. Dnes je výška bonusu 21,56 eura, od januára bude 22,17 eura a od apríla 44, 34 eura.

Rodičia túto možnosť získajú, ak zákon podpíše prezident, jeho veto sa však v tomto prípade neočakáva. Na väčšej podpore rodiny sa zhodla koalícia aj opozícia, za hlasovalo 143 zo 145 poslancov. Ako uviedla predkladateľka úpravy Irén Sárközy z Mosta-Híd, rodiny s predškolákmi zvýšenie príjmov najviac potrebujú.

Opozícia navrhovala zvýšiť daňový bonus na všetky deti, to však neprešlo. Dôvodom je nedostatok peňazí v štátnej kase. Schváleným zdvojnásobením daňového bonusu sa odhaduje, že štát príde na daniach v budúcom roku o 39,7 milióna eur. V roku 2020 by mal byť dopad zvýšenia bonusu 74,6 milióna eur a v roku 2021 80,2 milióna eur.


ANKETA:

Tešíte sa, že sa zvýši od apríla daňový bonus na dieťa do 6 rokov?

30,0%3,3%66,7%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Štát uľahčuje zmenu priezviska po svadbe, ruší poplatky pri vybavovaní nových dokladov. Chce tak podporiť „vytváranie tradičných foriem rodiny“. Teda muž a žena v zákonne potvrdenom zväzku s rovnakým menom aj pre ich deti. Aj keď to má byť krok na podporu rodiny, v skutočnosti o nič zásadné nejde. Kto sa ako volá, je pre jej harmonické fungovanie druhoradé, ak nie nepodstatné.

 • Obrázok Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament. Rodičia ho dostanú v októbri.

 • Obrázok Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Starostlivosť o dvojičky je pre rodičov jednoduchšia než vlani. Zákon totiž obom od tohto roku umožňuje zostať spolu doma a poberať materské. Sociálna poisťovňa akurát upozorňuje, že v tomto prípade ho bude matka dostávať o niečo kratšie než keby na materskej bola sama.

 • Obrázok Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Vyzerá krásne, má čistiť, no namiesto toho môže spôsobiť infekcie. Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečným detským mydlom.

 • Obrázok Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky, počas ktorých sa žena na materskej dovolenke stará o dieťa, sa jej započítavajú aj do dôchodku. Nebude však mať za ne zohľadnený svoj predchádzajúci príjem, ale o niečo nižší. Je totiž poistenkyňou štátu a ten za svojich poistencov odvádza osobitné, nižšie odvody.

 • Obrázok Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Možnosť starať sa o dieťa na materskej dovolenke využíva čoraz viac otcov. Môže za to zrejme aj úprava zákona, podľa ktorej môžu byť na materskej obaja rodičia súčasne, za podmienky, že sa nestarajú o to isté dieťa.

 • Obrázok Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Všetci občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, teda aj bábätká, by mali mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom, navrhuje v novom zákone ministerstvo vnútra. Tento doklad ako jediný umožňuje prístup k zdravotnej dokumentácii z elektronickej zdravotníckej knižky občana.

Ďalšie články v rubrike >