Pracujúci rodičia predškolákov dostanú viac peňazí

pt, SITA, 4. decembra 2018 o 13:16

Rodičia s deťmi do šesť rokov zaplatia na budúci rok nižšie dane. Mesačne tak ušetria 22,17 eura, čo za rok predstavuje 266 eur.

Rodiny predškolákov si ročne prilepšia o 266 eur.

Foto: shutterstock.com

Parlament schválil zákon, podľa ktorého sa rodičom s malými deťmi od apríla budúceho roku zdvojnásobí daňový bonus. Ide o čiastku, ktorú si môžu odpočítať priamo z daní všetci pracujúci a samostatne zárobkovo činní rodičia. Dnes je výška bonusu 21,56 eura, od januára bude 22,17 eura a od apríla 44, 34 eura.

Rodičia túto možnosť získajú, ak zákon podpíše prezident, jeho veto sa však v tomto prípade neočakáva. Na väčšej podpore rodiny sa zhodla koalícia aj opozícia, za hlasovalo 143 zo 145 poslancov. Ako uviedla predkladateľka úpravy Irén Sárközy z Mosta-Híd, rodiny s predškolákmi zvýšenie príjmov najviac potrebujú.

Opozícia navrhovala zvýšiť daňový bonus na všetky deti, to však neprešlo. Dôvodom je nedostatok peňazí v štátnej kase. Schváleným zdvojnásobením daňového bonusu sa odhaduje, že štát príde na daniach v budúcom roku o 39,7 milióna eur. V roku 2020 by mal byť dopad zvýšenia bonusu 74,6 milióna eur a v roku 2021 80,2 milióna eur.


ANKETA:

Tešíte sa, že sa zvýši od apríla daňový bonus na dieťa do 6 rokov?

29,5%3,3%67,2%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >