Za ošetrovanie chorého dieťaťa dostanú niektorí rodičia viac peňazí

pt, 18. decembra 2018 o 10:00

Rodičia počas maródovania svojho dieťaťa dostanú na budúci rok od štátu v niektorých prípadoch vyššiu podporu. Dávka ošetrovné, ktorú poberajú počas starostlivosti o choré dieťa sa totiž zvýši, najviac o 15 eur za desať dní.

Ošetrovné od januára bude pre niektorých ľudí vyššie.

Foto: shutterstock.com

Ošetrovné dostávajú zo Sociálnej poisťovne ľudia, ktorí sa celodenne starajú o chorého príbuzného, ale len počas prvých desiatich dní. Často sú to práve rodičia detí.

Výška dávky je pre každého iná, závisí od príjmu. Ošetrovné sa počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého platí dospelý odvody do Sociálnej poisťovne. Jej maximálna výška je dnes 329,90 eur za 10 dní. Keďže sa od januára zvýši najvyšší vymeriavací základ, z ktorého sa platia odvody, zvýši sa aj maximálna dávka. Jej denná hodnota bude 34,50084 eura, čo pri desaťdňovom ošetrovaní robí 345,10 eura.

Ošetrovné môže poberať jeden z rodičov počas desiatich dní choroby dieťaťa. Ak choroba trvá dlhšie, potom už nedostávajú nič. Ak však dieťa vyzdravie a zakrátko ochorie znova, môže rodič dávku dostať znova.

Zákon neurčuje, za akú dlhú dobu možno ošetrovné poberať opäť, musí však ísť o inú diagnózu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >