Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

SITA, pt, 12. novembra 2018 o 15:40

Viac peňazí aj času na rodinu získajú od januára rodičia s malými deťmi. Lepšie podmienky im vytvára novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť od januára.

Štát podporí rodiny v budúcom roku viac.

Foto: shutterstock

Okrem štandardného zvýšenia materskej dávky sa upraví aj výpočet materského pri takzvaných reťazových pôrodoch. Teda ak má ženia viac detí po sebe a prechádza z jednej materskej do druhej. Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, nové pravidlá budú výhodnejšie. A to v tom, že výška materskej dávky pri takomto reťazovom pôrode už nebude nižšia než bola po prvom pôrode matky.

Novela, ktorú schválili poslanci, totiž stanovuje, že ak matka porodí po prvom dieťati ďalšie dieťa, výška novej dávky, vypočítanej z toho istého nemocenského poistenia, sa nezníži. Na výške materského sa negatívne neprejaví ani to, ak bola žena v rozhodujúcom období pri reťazovom pôrode aj dočasne práceneschopná. "Doteraz sa jej v takejto situácii výška dávky rátala z minimálneho vymeriavacieho základu, po novom sa po ďalšom pôrode určí z takzvaného predpokladaného príjmu," spresnil hovorca. Tento predpokladaný príjem nesmie byť nižší ako pri predchádzajúcich materských priznaných z toho istého nemocenského poistenia.

Novela zákona o sociálnom poistení od začiatku budúceho roka umožní aj súbežné poberanie materskej dávky matkou aj otcom v rovnakom období. Na platenej materskej budú môcť ale zostať spoločne len v prípade, že sa budú starať o svoje dve deti do troch rokov (prípadne do šiestoch rokov, ak je dieťa postihnuté). O jedno dieťa do troch rokov sa môže starať iba jeden rodič.

Priemerná výška materskej dávky ku koncu septembra tohto roka dosiahla 644,53 eura. Poisťovňa v tomto období vyplácala 64 128 materských dávok. Od budúceho roku vďaka zvýšeniu maximálneho vymeriavacieho základu vzrastie aj maximálna výška materskej dávky, ktorá pri 31-dňovom mesiaci dosiahne 1 458,50 eura. Medziročne tak maximálna výška materskej dávky vzrastie o 64,2 eura.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Štát uľahčuje zmenu priezviska po svadbe, ruší poplatky pri vybavovaní nových dokladov. Chce tak podporiť „vytváranie tradičných foriem rodiny“. Teda muž a žena v zákonne potvrdenom zväzku s rovnakým menom aj pre ich deti. Aj keď to má byť krok na podporu rodiny, v skutočnosti o nič zásadné nejde. Kto sa ako volá, je pre jej harmonické fungovanie druhoradé, ak nie nepodstatné.

 • Obrázok Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament. Rodičia ho dostanú v októbri.

 • Obrázok Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Starostlivosť o dvojičky je pre rodičov jednoduchšia než vlani. Zákon totiž obom od tohto roku umožňuje zostať spolu doma a poberať materské. Sociálna poisťovňa akurát upozorňuje, že v tomto prípade ho bude matka dostávať o niečo kratšie než keby na materskej bola sama.

 • Obrázok Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Vyzerá krásne, má čistiť, no namiesto toho môže spôsobiť infekcie. Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečným detským mydlom.

 • Obrázok Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky, počas ktorých sa žena na materskej dovolenke stará o dieťa, sa jej započítavajú aj do dôchodku. Nebude však mať za ne zohľadnený svoj predchádzajúci príjem, ale o niečo nižší. Je totiž poistenkyňou štátu a ten za svojich poistencov odvádza osobitné, nižšie odvody.

 • Obrázok Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Možnosť starať sa o dieťa na materskej dovolenke využíva čoraz viac otcov. Môže za to zrejme aj úprava zákona, podľa ktorej môžu byť na materskej obaja rodičia súčasne, za podmienky, že sa nestarajú o to isté dieťa.

 • Obrázok Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Všetci občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, teda aj bábätká, by mali mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom, navrhuje v novom zákone ministerstvo vnútra. Tento doklad ako jediný umožňuje prístup k zdravotnej dokumentácii z elektronickej zdravotníckej knižky občana.

Ďalšie články v rubrike >