- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Ak sa dieťa v noci pocikáva... Sedem rád, ako problém vyriešiť
Nočné pocikávanie sa nie je ničím nezvyčajným ani u starších detí. Podľa štatistík sa zvyknú v noci občas pocikať štyri z desiatich štvorročných detí a dve z desiatich päťročných. Ak nejde o fyziologický problém, chce to len trpezlivosť a správne rodičovské reakcie.
-
Treba sa ponáhľať, aby sa predišlo alergiám? Kedy by malo bábätko začať s ochutnávaním potravín
Bábätko by malo začať ochutnávať potraviny už po štvrtom mesiaci, aby sa tým predišlo neskorším možným alergiám. Takéto odporúčania rodičia nachádzajú na viacerých informačných letákoch od výrobcov umelej výživy, a tiež im to radia aj niektorí lekári. Je naozaj potrebné dávať deťom potraviny tak skoro?
-
K zubárovi bez strachu. Užitočné rady, ako deti pripraviť na návštevu ambulancie
Prehliadku u zubára by malo absolvovať skôr či neskôr každé dieťa. Lekári odporúčajú hneď po prerezaní prvých zúbkov, ak to však odsuniete, nevadí – lepšie neskôr ako vôbec. Prvá návšteva zubnej ambulancie je dôležitá, môže ovplyvniť vzťah dieťaťu k stomatológii aj do budúcnosti, skúste teda dieťa na vyšetrenie vhodne pripraviť.
-
Dlhodobé dojčenie môže byť pre deti škodlivé, tvrdí známy český profesor. Je to tak?
Dojčenie je základ, úplne najdokonalejší pokrm. Neminie rok, aby niekto neobjavil nový komponent v materskom mlieku. Nejde len o laktózu, výživové tuky, jeho súčasťou sú hormóny a zvláštne informačné molekuly cytokiny. Je v ňom založená imunita, ide o obrovskú šírku faktorov, hovorí profesor Jindřich Mourek z Fyziologického ústavu Karlovej univerzity v Prahe. Na druhej strane však dodáva, že dojčiť by sa nemalo príliš dlho, pretože to môže byť pre deti škodlivé. Má pravdu?
-
Nechať dieťa v zatvorenom aute je nebezpečné nielen v horúčavách. Školáci zo Žiaru vymysleli užitočnú pomôcku
Tragédia, ktorej sa dá predísť, no ak už k nej dôjde, len veľmi ťažko si ju človek odpustí. Ešte si mnohí pamätajú prípad otca spred pár rokov, ktorý v horúci letný deň zabudol v aute svoju dvojročnú dcérku a odišiel do práce. Tá zomrela a rok na to aj on.
-
Niektoré stravovacie návyky malých detí sú katastrofálne. Naučte ich jesť zdravo, pomôže týchto 6 zásad
Stravovacie návyky našich malých detí nie sú najlepšie. Zhruba 40 percent z nich jedáva pravidelne pred obrazovkou, tretina má nadmerný príjem cukrov a sladkostí. Okrem toho im chýba vitamín D.
-
Môže dieťa prespať celú noc a malo by zaspávať potme? 10 tipov, ako zlepšiť detský spánok
Schopnosť dieťaťa prespať celú sa mylne považuje za znak vyspelosti dieťaťa. V skutočnosti nejde o nič iné ako o pohodlie rodiča, ktorý sa chce konečne nerušene vyspať. Je totiž úplne prirodzené, že sa deti v noci budia, dokonca ešte aj keď chodia do školy. K pokojnejšiemu spánku im ale vieme pomôcť, tu je niekoľko užitočných tipov.
-
Láska, akej sú schopné len deti. Dojímavé videá, ako sa starší súrodenci starajú o mladších, niekedy aj v štýle Pat a Mat
Bábätko spokojne spinká uviazané v šatke na hrudi, pozor, nie mame, ale staršej sestričke, ktorá mu niečo nežne šepká do uška a jemne ho k tomu hladká. Staršie dieťa nemusí zákonite žiarliť na mladšieho súrodenca, a ak mu prejavíme dostatok dôvery, dočkáme sa aj takýchto obrázkov plných nehy a čistej detskej lásky.
-
Dieťa prvý raz ochutnalo kiwi. Pozrite na tie grimasy, ani komik sa nechytá
Bŕŕŕŕ, nechutí, kyslé... Ale zas je to zdravé... Tak ďalší pokus! Asi takéto pocity sa odrážajú v tvári dieťaťa na videu, ktoré prvý raz v živote chutná kiwi. Ako si s ovocím statočný bojovník napokon poradí, pozrite sami.
-
Nepríjemná zápcha. Na čo pozor a prečo má dieťa z toalety dočiahnuť nôžkami na zem
Nevhodná strava, málo tekutín, nedostatok pohybu, stres alebo zmena prostredia. To všetko môže byť u detí príčinou zápchy. Hovoríme o nej vtedy, ak dieťa má dieťa tvrdú stolicu a kaká výrazne zriedkavejšie než zvyčajne. Zvyčajne viac ako tri dni.
-
Aké hračky by nemali chýbať v detskej izbe a načo sú dobré hojdačky, vysvetľuje uznávaný neuropsychológ
Regály sú ich plné, naozaj od výmyslu sveta. A dospelí ich deťom kupujú v najlepšej viere a snahe urobiť im radosť a rozvíjať ich fyzickú či mentálnu stránku. Hračky a deti neodmysliteľne patria k sebe, vyhnite sa však ich bezbrehému nakupovaniu. Čo radí celosvetovo uznávaný španielsky neuropsychológ Álvaro Bilbao?
-
Obedy zadarmo prehľadne. Majú nárok aj predškoláci či deti s diétnym obmedzením?
Od prvého mája sa na Slovensku znovu zavádzajú školské obedy zadarmo, hoci úplne bezplatné nebudú a rodičia si predsa len niečo doplatia. Ktoré deti získajú na dotáciu nárok?
-
Koniec s plienkami! Takto rozpoznáte, že je na to vaše dieťa zrelé
„Ešte má plienku? Taký veľký? To sa nehanbíš?“ Takéto otázky síce dokážu znepríjemniť život dieťaťu i jeho rodičom, v skutočnosti sú ale zbytočné. Máločo má totiž tak veľké rozpätie ako čas, kedy sa dieťa naučí samé pýtať na toaletu. Viete, kedy je dieťa zrelé?
-
Trápia sa tým tisícky žien. Osem najčastejších problémov s dojčením a ich riešenie
Problémy s dojčením sú jedným z najviac stresujúcich faktorov matiek, ukázal nedávny český výskum. Ak ide všetko bez komplikácií, starostlivosť o bábätko je oveľa jednoduchšia. Dojčenie tiež zlepšuje zdravotný stav bábätiek aj žien, preto sa oplatí oň bojovať a problémy riešiť inak než prechodom na umelú výživu. Tu je prehľad najčastejších problémov a možnosti riešenia.
-
Kedy je pre dieťa vhodný odklad školy?
Školskú nezrelosť spoznajú rodičia podľa toho, že dieťa neobsedí, nedokáže dlhšiu dobu sústredene pracovať alebo má nedostatky v sebaobsluhe. O odklade možno uvažovať aj vtedy, ak si potomok prechádza ťažším obdobím, napríklad rozchodom či rozvodom rodičov.
-
Certe zuby ako lev, posielajte si pusinky. Sedem aktivít na rozvoj detskej reči
Každý rodič túžobne očakáva prvé slovo svojho potomka. Hovorí sa, že prichádza zhruba s prvým samostatným krôčikom, čiže niekedy medzi desiatym a štrnástym mesiacom, nie vždy to však platí. Každé dieťa je individuálne, ak by však rodičia chceli dieťaťu pomôcť, existuje niekoľko užitočných hravých tipov.
-
Nechce sa dieťa rozhovoriť? Na vine môže byť dysfázia
Nepovie dieťa v troch rokoch viac ako pár jednoduchých slov a o celých vetách sa vôbec nedá hovoriť? Možno z toho vyrastie a možno ide o narušený vývoj reči.
-
Zdrobneniny áno, šušlanie nie. Ako sa rozprávať s maličkými deťmi, radí logopedička
„Ty moje zlatíčko... Čo to tu máš? Ee?“ Používate tieto slová, keď hovoríte s malým dieťaťom, alebo sa vám pri takomto štýle prevracajú oči? Patria zdrobneniny a citoslovcia do komunikácie? Do akej miery?
-
ROZHOVOR To, čo zvládajú dnešní rodičia, je niekedy čisté šialenstvo
Má dve malé deti, čaká tretie a minulý týždeň pokrstila svoju druhú knihu, sprievodcu pre rodičov druhým rokom života dieťaťa. Lenka Žofajová je zástancom láskavého rodičovstva, odmieta tresty i vyplakávacie metódy. „Snažím sa s deťmi nebojovať, odpor plodí len ďalší odpor,“ vraví v rozhovore.
-
Žiaden podpätok ani stielka. Na týchto päť vecí dbajte pri výbere detských topánok
Naboso je ideál, ak to nie je možné, dbajte na to, aby malo dieťa obuté správne topánky. Nie je jedno, v čom sa váš drobec učí chodiť. Prečo majú byť topánky mäkké a prečo nie je dobrá stielka, vysvetľuje odborníčka.