- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Čaká vaše dieťa škôlka? Čo treba vedieť o zápise
Budete mať doma škôlkara? Prinášame vám užitočné informácie o zápise do materskej školy.
-
Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?
Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.
-
Na univerzite v Trenčíne zriadili kútik pre deti
O deti študentov a zamestnancov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka sa postarajú v novom Detskom kútiku.
-
Povinná škôlka pre päťročné deti má platiť od septembra 2020
Na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorá sa začne 9. mája, predkladajú poslanci vládnej koalície novelu školského zákona, podľa ktorej má byť škôlka povinná pre päťročné deti. Cieľom je, aby deti zo znevýhodnených rodín boli lepšie pripravené na školu. Ozývajú sa však aj protestné hlasy.
-
Video: Nechutí? Dieťatku prvýkrát ponúkli avokádo, jeho grimasy sú neuveriteľné
Asi každý rodič potvrdí, že zavádzanie prvých príkrmov nie je len tak. Dieťa väčšinou nové chute odmieta a chvíľu trvá, kým si na ne zvykne.
-
Mama malých detí sa nafilmovala počas spánku. Pre toto sa nevyspala! A pritom stačí malá zmena
Spať spolu s bábätkom v jednej posteli nie je zbytočná rada. Kto si ju vezme za svoju, nemusí dopadnúť ako matka na tomto videu. Nezainteresovaný človek sa pobaví, väčšina matiek sa však vie veľmi dobre vžiť do jej kože, dôverne pozná to náhle vyrušenie uprostred spánku.
-
6 potrieb, ktoré si deti žiadajú naplniť. Dávate im to?
Každé dieťa je iné, ale všetky majú niečo spoločné. Aby sa mohli cítiť šťastne a spokojne, potrebujú uspokojiť svoje vrodené potreby. Ktoré to sú a ako ich naplniť?
-
Obávaná laryngitída. Vyžaduje si okamžitý zásah lekára, niekedy však stačí otvoriť okno a nadýchať sa mrazivého vzduchu
Prejavy laryngitídy bývajú dramatické a rodičov dokážu poriadne vystrašiť. Dieťa sa nemôže nadýchnuť, lapá po dychu, pretože má kvôli opuchu hrtana a hlasiviek zúžené dýchacie cesty. Trápi ho aj neutíchajúci kašeľ. K záchvatu najčastejšie prichádza k noci.
-
Deti slávnych sa nosia. Milujú to Adriana Sklenaříková, Veronika Velez Zuzulová či Helena Krajčiová
Čo majú spoločné Adriana Sklenaříková, Veronika Velez Zuzulová, Helena Krajčiová s Janou Kirschner či Pink? Našli záľubu v nosení svojich detí. Má to veľa výhod – človek nemusí vláčiť veľa vecí, všade sa dostane, po schodoch i na lyže, dieťa má vždy v tesnej blízkosti, pod kontrolou. Prospieva to aj bábätku, blízkosť matky ho upokojuje, čo sa odráža na jeho celkovej pohode. Napokon, najlepšie o tom svedčia fotografie slávnych matiek.
-
Potrebujú deti v útlom veku angličtinu? Zbytočne ich zaťažuje, upozorňuje psychologička
Angličtinu je dnes určite dobré vedieť, treba však už naháňať bábätká, aby chytali do vnímania jej prvé slovká? Rodičia čelia ponuke rôznych kurzov, ktoré vyzdvihujú potrebu začať čo najskôr, dokonca už v dvoch mesiacoch. Psychológovia však dvíhajú varovný prst – nie každému dieťaťu to môže vyhovovať. Nikto nič nezmešká, ak nechá spoznávaniu cudzích jazykov prirodzený priebeh.
-
S matkou v posteli je spánok dieťaťa kvalitnejší, netreba ho učiť zaspávať samé
Nespať v noci sám, potrebujú malí i veľkí. Spoločný spánok detí s rodičmi je prirodzený bez ohľadu na to, či má dieťa mesiac, rok alebo osem. Navyše, pre bábätká a ich matky býva aj najlepším prostriedkom na to, ako sa dobre vyspať.
-
Ako deti menia slovenčinu. Zagombíkuješ mi sveter, prosím?
„Au, zasekla sa mi tu noha, odsekneš?“ Deti svojou priamou logikou vytvárajú v slovenčine roztomilé novotvary, síce nespisovné, ale krásne jednoduché. Ľudovít Štúr by sa niekedy nestíhal čudovať. Niektoré by možno stálo za to zaradiť aj do slovníka, slovenčina by hneď prestala byť jedným z najťažších jazykov na svete.
-
Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí
Na akej strane nosíte svoje dieťa? Na ľavej, však? Hoci ste praváčka. Úplne intuitívne to tak robia matky na celom svete. Ale prečo?
-
Kocúr Felix má najmenším pomôcť budovať národné povedomie
Ako žili naši predkovia, čo si obliekali? Kde čo pestovali a ako to tam vyzerá dnes? Obrazovými potulkami po Slovensku, ktoré im prináša nový projekt, by sa mali predškoláci a žiaci prvého stupňa dozvedieť viac o svojej krajine.
-
Ako bezpečne prepravovať dieťa v aute. Viete to?
Ak sa vo vozidle prepravuje dieťa, ktorého hmotnosť neprevyšuje 36 kilogramov a telesná výška nedosahuje 150 centimetrov, má vodič povinnosť umiestniť ho do detskej autosedačky.
-
Ak máte týchto 6 vlastností, ste pre dieťa perfektným rodičom
Aké by malo byť dieťa, o tom sa hovorí a píše stále. Malo by rešpektovať rodičov, byť samostatné, ovládať sa, dobre sa učiť… Nároky, ktoré kladieme na deti, sú často obrovské. Aké nároky však kladieme sami na seba ako na rodičov? Spĺňame predstavu svojich detí o dobrej mame a tatovi?
-
6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas
Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.
-
Výborný nápad! Prešovská univerzita zriadila Detské centrum pre deti študentov a zamestnancov
Prešovská univerzita sa rozhodla, že pomôže študentom a zamestnancom, aby lepšie zladili svoje štúdijné či pracovné povinnosti s rodinou. Zriadila Detské centrum Unipáčik.
-
VIDEO: Cudzí jazyk sa najlepšie učia malé deti, hovorí svetoznáma lingvistka Helen Doron pre ahojmama.sk
Viete, že cudzí jazyk sa dá najlepšie naučiť do siedmeho roku života dieťaťa? O tom, prečo je dobré, ak s cudzou rečou prichádzajú do kontaktu už maličké deti, rozpráva v rozhovore TV Pravda pre ahojmama.sk lingvistka a zakladateľka siete jazykových škôl Helen Doron.
-
Vypotiť sa, na nohy a ruky zábal? Pediatri hovoria nie. 8 rád, ako bojovať s horúčkou u detí
Zvýšenej teploty či dokonca horúčky sa netreba báť, je to naopak známka toho, že organizmus sa snaží s chorobou bojovať. Rodičov obvykle horúčka u dieťaťa vydesí, ale zo všetkého najdôležitejšie je zachovať pokoj.