- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Dieťa 1 — 6
-
Mýty o samostatnosti dvojročných detí. Čo všetko by už mali zvládať?
Každé obdobie detského veku má svoje radosti a starosti, najťažšie to však majú zrejme dvojročné deti. A to z dôvodu, že spoločnosť má voči nim veľké očakávania. „Ešte má plienky? Ešte nerozpráva? Ešte sa dojčí?“ Veci, ktoré spoločnosť pri bábätkách považuje za vcelku normálne, sa dvojročným deťom už netolerujú, resp. v oveľa menšej miere.
-
Ako v detskej izbe bleskovo vyčariť poriadok. Päť krokov na rýchle a efektívne upratanie
Najúčinnejšie je nechať deti, nech si po sebe upracú samé. Nie vždy to však ide, najmä ak sú malé, prípadne ak nemáme dosť času. Ako rýchlo zvládnuť neporiadok?
-
Naozaj netradičná škôlka. Už odmalička v nej deti učia zručnosti, ktorá chýba aj mnohým dospelým
Čo sa v mladi naučíš... Zrejme toto si povedali pedagógovia materskej školy v Prievidzi, kde deti začali učiť niečomu, čo neovládajú ani všetci dospelí.
-
„Maminka hneď príde.“ Prečo to nehovoriť dieťaťu a čo radšej namiesto toho?
Je to často prvé, čo nám napadne, keď sa dieťa úzkostlivo obzerá po mame. „Neboj, maminka hneď príde,“ by sme však mali použiť naozaj len vtedy, ak odbehla len do vedľajšej miestnosti alebo pre čosi k susede. Prečo takto neutešovať dieťa, ak sa matka vzdiali na dlhšie?
-
Úplne obyčajne a predsa neobyčajne. Takto sa vedia tešiť len deti, pozrite si roztomilé video
„Júúj, kedy už príde? Už tu bude? Už je tu?“ Nie nadarmo sa hovorí: „Si nedočkavý ako dieťa.“ Spontánne tešenie sa na niečo alebo z niečoho patrí medzi najkrajšie emócie a nasledujúce video je práve o nich.
-
Musí toto naozaj už vedieť? 10 vecí, ktorým malé deti netreba učiť, dospejú k nim aj samé
Dieťa sa rodí bezbranné a je toho veľa, čo sa musí naučiť. Nie je to ale často nič z toho, čo si mnohí rodičia kladú ako výchovnú úlohu. Paradoxne, mnoho zo zručností, ktoré sa dospelí snažia dieťa za každú cenu a čo najskôr učiť, idú v skutočnosti proti tomu, čo je deťom prirodzené a prospešné.
-
Ako najlepšie prikrmovať bábätko a dokedy má trvať výlučné dojčenie? Svetová zdravotnícka organizácia prišla s prevratnými odporúčaniami
Prvýkrát po 20 rokoch vydala Svetová zdravotnícka organizácia nové usmernenie týkajúce sa začatia kŕmeni bábätiek jedlom. Obsahuje sedem základných bodov a prináša hneď niekoľko prevratných noviniek, aj o umelom mlieku.
-
Užitočná, ale i škodlivá elektronika. Šesť jej najhorších dopadov na život detí
Pre deti je to zábava, pre rodičov zas istota „zaručeného oddychu“ od potomkov. Obrazovka telefónu či tabletu však zďaleka nie je to pravé, nad čím by mali tráviť deti svoj voľný čas. Digitálne technológie majú celý rad negatívnych dopadov, tu je ich prehľad v kocke.
-
Päť najčastejších chýb rodičov, keď učia deti rozprávať. Pozor na tieto zaužívané návyky
Platí, že čím viac s malým dieťaťom komunikujeme, tým lepšie pre jeho vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu. Odborníci odporúčajú začať už keď sú bábätká – oznamovať im, čo práve ideme robiť, ale aj sa im normálne prihovárať. No a, samozrejme, pokračovať v efektívnej komunikácii, aj keď sú staršie. Ak chceme, aby sa dieťa naučilo včas a čisto rozprávať, je dobré dodržať tieto odporúčania.
-
„Toto je tvoj braček.“ Dojímavé VIDEO, keď si chlapček prvý raz pritúlil súrodenca. Záleží na tom, ako ho dieťaťu predstavíte
Súrodenecká žiarlivosť po narodení nového člena rodiny je úplne normálna a častá, dá sa jej však aj predísť, alebo ju aspoň zmierniť.
-
Návrat do práce po materskej. Šesť rád známej športovkyne, ako si ho čo najviac uľahčiť
Príchod na nové pracovné miesto predstavuje pre mnohých ľudí stres – nové prostredie, kolektív, systém práce vyvoláva menšie či väčšie obavy... Rovnako náročný však býva aj návrat do práce po materskej dovolenke. Hoci často mnohé ženy vedia, do čoho idú, ak sa vracajú späť na pôvodné miesto, predsa len majú už dieťa, ktoré zásadne mení celú situáciu.
-
Dostanete dieťa do škôlky? Pozrite si, aká je dostupnosť vo vašej obci
Najhoršia dostupnosť materských škôl je v Bratislavskom kraji, nasledujú Žilinský a Trnavský kraj. Najlepšia dostupnosť je v Nitrianskom kraji.
-
Úchylka alebo „proste normálka“? Výpovede matiek, ktoré dojčili dvojročné a staršie deti
Stále sú skôr výnimkou, ale je ich čoraz viac. Ženy, ktoré svoje deti dojčili dlhšie než je v našej spoločnosti akousi nepísanou normou, sa podelili o svoje zážitky. Prečo tak robili, ako to vnímalo okolie a urobili by dnes niečo inak? Opýtali sme sa ich pri príležitosti Európskeho týždňa dojčenia.
-
Dojčí obe dcéry, mladšiu dokonca i na vlastnom sobáši. „Nesmierne nám to uľahčuje život, môžeme ísť aj na zábavu či posedenia,“ vraví Stanislava
Spomienky na vlastný sobáš ako ona má veru máloktorá nevesta. Pred oddávajúcim stáli štyria, ona, jej partner a ich dve dcérky. Staršia, dvaapolročná na rukách otcovi, mladšia, šesťmesačná jej na hrudi, presnejšie na prsníku. „Celý sobáš som predojčila,“ usmieva sa Stanislava Málinková, pre ktorú bola táto udalosť jedinečná.
-
Ak sa dieťa v noci pocikáva... Sedem rád, ako problém vyriešiť
Nočné pocikávanie sa nie je ničím nezvyčajným ani u starších detí. Podľa štatistík sa zvyknú v noci občas pocikať štyri z desiatich štvorročných detí a dve z desiatich päťročných. Ak nejde o fyziologický problém, chce to len trpezlivosť a správne rodičovské reakcie.
-
Treba sa ponáhľať, aby sa predišlo alergiám? Kedy by malo bábätko začať s ochutnávaním potravín
Bábätko by malo začať ochutnávať potraviny už po štvrtom mesiaci, aby sa tým predišlo neskorším možným alergiám. Takéto odporúčania rodičia nachádzajú na viacerých informačných letákoch od výrobcov umelej výživy, a tiež im to radia aj niektorí lekári. Je naozaj potrebné dávať deťom potraviny tak skoro?
-
K zubárovi bez strachu. Užitočné rady, ako deti pripraviť na návštevu ambulancie
Prehliadku u zubára by malo absolvovať skôr či neskôr každé dieťa. Lekári odporúčajú hneď po prerezaní prvých zúbkov, ak to však odsuniete, nevadí – lepšie neskôr ako vôbec. Prvá návšteva zubnej ambulancie je dôležitá, môže ovplyvniť vzťah dieťaťu k stomatológii aj do budúcnosti, skúste teda dieťa na vyšetrenie vhodne pripraviť.
-
Dlhodobé dojčenie môže byť pre deti škodlivé, tvrdí známy český profesor. Je to tak?
Dojčenie je základ, úplne najdokonalejší pokrm. Neminie rok, aby niekto neobjavil nový komponent v materskom mlieku. Nejde len o laktózu, výživové tuky, jeho súčasťou sú hormóny a zvláštne informačné molekuly cytokiny. Je v ňom založená imunita, ide o obrovskú šírku faktorov, hovorí profesor Jindřich Mourek z Fyziologického ústavu Karlovej univerzity v Prahe. Na druhej strane však dodáva, že dojčiť by sa nemalo príliš dlho, pretože to môže byť pre deti škodlivé. Má pravdu?
-
Nechať dieťa v zatvorenom aute je nebezpečné nielen v horúčavách. Školáci zo Žiaru vymysleli užitočnú pomôcku
Tragédia, ktorej sa dá predísť, no ak už k nej dôjde, len veľmi ťažko si ju človek odpustí. Ešte si mnohí pamätajú prípad otca spred pár rokov, ktorý v horúci letný deň zabudol v aute svoju dvojročnú dcérku a odišiel do práce. Tá zomrela a rok na to aj on.
-
Niektoré stravovacie návyky malých detí sú katastrofálne. Naučte ich jesť zdravo, pomôže týchto 6 zásad
Stravovacie návyky našich malých detí nie sú najlepšie. Zhruba 40 percent z nich jedáva pravidelne pred obrazovkou, tretina má nadmerný príjem cukrov a sladkostí. Okrem toho im chýba vitamín D.