Prejav na prebudenie rodičov 31.5.2021, Prešov

adrianakralova - fotkaAdrianakralova 25. júla 2021 o 22:02

„O národoch mnohých niet už ani chýru,
len ty nepodliehaš živlu ani víru…
A budúcnosť tvoja? Ktože ju vymerá?
Jestli bude taká, ako naša viera
a nádeja naša, taká bystrá, smelá,
bude ona veru velikánska, skvelá!“

Ctení Slováci a Slovenky! Matky, otcovia, starí rodičia, rodiny! Pýtate sa… Ako to zvládneme? Zvládneme to! Prihováram sa Vám s úctou a láskou ako občan za občana. Prichádzam z Liptova, z centra diania mnohých historických udalostí a osobností našich národných dejín.

Voľný let, sloboda človeka i národa, to boli najväčšie túžby básnika búrliváka, rodáka od nás, Janka Kráľa. Dnes tu stojíme v inej dobe a tiež túžime po slobode pre nás a naše deti. Janko budil ľud menom slobody proti neprávostiam doby. Pripomeňme si jeho slová a inšpirujme sa odvahou našich hrdinov. Nebolo to nikdy ľahké. Represie, väzenie, či prenasledovanie a predsa si spievali takto:

“Nad krivdami rodu dosť som sa namučil
trpieť ak tá skala, biť som sa naučil,
osud ma nezlomil s tyranstvom, podlosťou:
stojím ak ten Kriváň nad sveta priepasťou
a od svojho niktá neodstúpim na vlas:
keď trpieť, tak trpieť, keď biť - biť budem zas!”

Milí rodičia! Rúška na dva týždne, atómové bomby, nedobrovoľné úkony. Testy a vakcíny. Štátny terorizmus. Na čo prosím čakáte? Odvážni stáli sme pred školami, nevzdávame sa. Veríme v česť a svedomie, chránime naše deti. Teraz sme vyhrali bitku, ale september bude krutý, pripravme sa spolu: či sa pridáte alebo sa poddáte. Pozrite sa tvárou v tvár svojmu svedomiu.

Jedno Vás však prosím. Nikdy sa nevzdávajte. Neohýňajte sa viac a viac. A už vôbec nie, ak ide o naše deti – chráňme ich #vzdyspolu. Pozrime sa do histórie. Či to robili naši predkovia? Ja nevymením slobodu mojej duše, česť a svedomie, pravdu a lásku za šíry svet s preukazom/ passom. Zostávam a #somdoma pod Kriváňom celé leto. Slobodná a zdravá. S rodinou. V hodnotách. V jednoduchosti. Spievajúc si Jankove myšlienky: Milší mu je voľný let než ten celý šíry svet…

Napísali sme množstvo otvorených listov. Nefungovalo to. V petícii k podmieňovaniu účasti žiakov na prezenčnej výučbe nepoľavíme! Zostavujeme profesionálny rokovací tím. Podali sme podania a sťažnosti. Písali aj ochrancom práv. Podania sú podané. Na slovenskú GP a na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu. To sme urobili za našu iniciatívu. Bez peňazí a moci. Občan za občana. Túžili sme využiť všetky možnosti. Pretože mocipáni zlyhali, dospelí zlyhali voči našim deťom, prezidentka sklamala. My ideme ďalej. Ale už len ako zjednotený národ na všetkých úrovniach. Inak to nemá zmysel. Dôležitá je myšlienka a cieľ, nie kto je kto – či občan, aktivista alebo politik.

Vieme, že právny štát neexistuje. To vôbec nevadí. Stačí, ak stojíme rovno a hľadíme do novej budúcnosti, že nepoddáme sa viac a viac, hlasno si pritom hovoriac:

“Hore, za česť, slobodu
slovenskému národu!”

Adriana Kráľová
#SlušneAsebavedomo
#ZaSlovensko
Za budúcnosť našich detí!
Za iniciatívu Do školy bez podmienok!


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa