Na množstve ani cene darčekov nezáleží, dôležitá je radosť.
Foto: shutterstockHoci chceme blízkym, najmä deťom, splniť ich priania, je potrebné si uvedomiť, že Vianoce nie sú o tom, ako veľmi hodnotný darček dáme. Darček môže byť pokojne v symbolickej finančnej hodnote, ak je darovaný od srdca. Dôležitejší je vždy spoločne strávený čas s blízkymi. Zadlžovanie sa pohodu neprinesie, naopak.
„Každá domácnosť by sa v rámci správneho hospodárenia mala rozhodovať podľa aktuálnych finančných možností bez zadlžovania sa, či ukracovania z rodinnej finančnej rezervy,“ hodnotí Marek Sokol, odborný garant pre sektor úverov a kapitálového trhu UNIVERSAL maklérsky dom.
Najčastejšie sa zadlžujú na Vianoce nízko až stredne príjmové domácnosti, a to dokonca boli schopní požičať si dokonca aj od nebankovej inštitúcie za veľmi nevýhodných úrokových podmienok. Vytúžený darček ako mobil, notebook či iná elektronika alebo dovolenka im za to stáli. „Väčšinou dochádza k takýmto neuváženým krokom v domácnostiach, ktoré nemajú základný prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch, a teda nemajú vopred premyslené, aký dopad môže mať pôžička na rodinný rozpočet v nasledujúcom období,“ vysvetľuje Marek Sokol.
Práve aspoň minimálna rezerva je to, čo by mali mať na pamäti ľudia, ktorí sú ochotní zadlžiť sa kvôli vianočným darčekom. Ľudia by mali vždy zostať pripravení na rôzne nepredvídateľné udalosti ako pokazená práčka, kotol, auto a podobne. „Preto jednoznačne odporúčam začať od základov, a teda v prvom rade mať vytvorenú aspoň minimálnu rodinnú rezervu,“ zdôrazňuje Marek Sokol.
Ďalším faktorom, ktorý treba pri ochote zadlžiť sa zvážiť, sú príjmy a výdavky domácnosti bez ohľadu na Vianoce. Teda, aby bolo možné zohľadniť, či je vôbec mesačná splátka pôžičky zvládnuteľná, a to nevynímajúc aj finančnú rezervu na spomínané neočakávané udalosti. „Odporúčam, aby sa domácnosti vyhýbali hraničným situáciám, resp. aby nezachádzali až do maximálnej možnej splátky, ktorá im z aktuálnej finančnej situácie vychádza, ale naopak, aby sa rozhodovali veľmi obozretne a túto „sviatočnú“ pôžičku čo najviac optimalizovali,“ radí úverový expert.
No a napokon, pri rozhodovaní sa, či si požičať alebo nie, je nevyhnutné prepočítať si, o koľko požičanú sumu preplatíte a za akých ďalších podmienok si požičiavate. „Vo všeobecnosti platí, že nebankovky sa odlišujú výrazne vyššou až nevýhodnou úrokovou sadzbou. Ďalej sú to rôzne ďalšie dodatočné poplatky, či pokuty, ktoré je potrebné mať pod kontrolou, aby nemali negatívny vplyv na rodinný rozpočet,“ radí Marek Sokol.
ANKETA: