Iveta Tahotná Hampelová so svojimi žiakmi.
Foto: PRAVDA, Ľuboš Pilc„Mám slzy na krajíčku, že aj žiaci z takej malej školy dokážu veľké veci,“ vyznala sa riaditeľka školy vo Vištuku Viera Mladenová. Dojatie neskrývala ani starostka obce Mária Vráblová. „Som na nich nesmierne hrdá, veľmi som to prežívala,“ konštatovala na slávnostnom vyhodnotení súťaže WocaBee šampionát, kde škola získala šek na tritisíc eur.
V súťaži ide o to, koľko slovíčok sa deti naučia v aplikácii na učenie sa cudzích jazykov WocaBee. Hlavým kritériom je usilovnosť, o ktorej vypovedajú body za precvičovanie slovíčok v spomínanej aplikácii. V každom kole súťaže víťazia triedy, ktoré získajú najvyšší priemer bodov na žiaka, čo sa teraz podarilo práve tretiakom z Vištuku. Deti sa od okresného kola až po medzinárodné finále naučili 512 nových slovíčok.
„Využívame len to, čo deti majú v sebe: súťaživosť, zdravú dravosť,“ prezradila recept na úspech samotná učiteľka víťazných tretiakov Iveta Tahotná Hampelová. Ako dodala, svojich žiakov podporuje v tom, aby si verili, aby si dokázali povedať: Ja to zvládnem. „Aby sa nebáli, že sa potknú a spadnú, že to neznamená, že zlyhali, ale že každý pokrok, aj ten maličký, je dôležitý,“ priblížila.
Priznala, že deti motivovala aj rôznymi súťažami v triede. „Deti zbierali body, kto mal najviac, získal nejaké úľavy, napríklad dovolenie počas hodiny jesť, odpustenie poznámky či domácej úlohy, niekedy aj sladkosť a podobne...“
Za najdôležitejšie však Iveta Tahotná Hampelová považuje, že deti fungujú ako tím. „Snažíme sa podporovať každého, lebo vieme, že naša sila je taká, ako je náš najslabší článok, posúvame sa navzájom.“
Škola získala za víťazstvo v súťaži tritisíc eur. Vľavo starostka Vištuku Mária Vráblová, vedľa nej autor aplikácie Michal Ošvát, vedľa neho riaditeľka školy Viera Mladenová.
Foto: PRAVDA, Ľuboš PilcNajobľúbenejšie slovko? Game!
Z výhry sú deti nadšené, hrdosť, že porazili aj oveľa starších žiakov, neskrývali. „To, že sme porazili ostatné triedy, to sa mi na tom najviac páčilo,“ skonštatovala Dorotka nielen vo svojom mene. Školákom sa učenie prostredníctvom aplikácie WocaBee veľmi páči. „Najviac to, že sme sa dokázali učiť na hrať naraz,“ vravel Hugo. Napokon, nie nadarmo viaceré deti uvádzali ako najobľúbenejšie anglické slovko práve „game“, teda hra. „Je to hra, ktorá nás aj naučí,“ dodal Tomáš.„Naučila som sa viac anglických slovíčok, ktoré som predtým nevedela,“ skonštatovala ako hlavný prínos hry aj Matilda, ktorá tento jazyk využíva pri rozhovoroch s krstnou mamou, ktorá hovorí anglicky. Cudzí jazyk sa deti chystajú zatiaľ využiť najmä pri dovolenkách v zahraničí. „Chodievame s mamou a starými rodičmi do Španielska, tak tam to viem využiť a dohovoriť sa,“ prezradil ďalší člen víťaznej triedy, Sebastián.
Na začiatku bola snaha pracovať v Rakúsku
WocaBee vytvoril Michal Ošvát, keď sa chcel zamestnať v Rakúsku a v rámci príprav sa potreboval zdokonaliť v nemčine. „Zapisoval som si slovíčka. Keď som ich mal okolo 170 v tabuľke a rozmýšľal, ako sa ich naučiť, tak som vytvoril aplikáciu,“ spomína. Jeho sestra je učiteľka, tak aplikáciu následne prepracoval do režimu učiteľ-žiaci, a tak funguje dodnes i s vylepšeniami, ako napríklad rôzne príbehy. Aplikáciu dnes využívajú žiaci v 10 krajinách EÚ. S nápadom súťaže WocaBee šampionát prišiel tiež Michal Ošvát, v rámci oživenia učenia. V tomto roku sa uskutočnil už šiesty ročník a každoročne sa doň zapája viac tried.„Tým najdôležitejším výsledkom je pre nás motivácia detí zlepšovať sa v cudzích jazykoch a ich radosť z učenia. Sme zároveň veľmi radi, že vďaka úspechu WocaBee dokážeme podporiť modernizáciu slovenských škôl aj poskytnutím finančného príspevku,“ povedal o tohtoročnom šampionáte.