Slnečné okuliare na zimu neodkladajte. A deťom už vonkoncom nie!

ahojmama.sk, dnes 05:17

Nosíme ich najmä v lete, na zimu, keď je menej slnka, ich odkladáme. Slnečné okuliare však majú svoj význam aj v tomto období a na horách sú dokonca nevyhnutné. Nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sú na UV žiarenie omnoho viac citlivejšie.

Okuliare sú na horách nevyhnutné.

Foto: Miriam Poprocká

Slnečné okuliare sú pre naše oči to isté ako opaľovací krém pre pokožku. Aj keď sa môže zdať, že v zime slnko nesvieti, chrániť sa pred ním je stále dôležité. Zrak je v zime totiž zaťažovaný tiež, hoci inak ako v lete. Ochrana v podobe je preto vhodná a potrebná.

Okuliare by mali nosiť predovšetkým vodiči. Chránia ich pred oslnením, ktoré je na jeseň a v zime horšie ako v lete. Slnko je totiž na horizonte nižšie a odráža sa od mokrej vozovky pod ostrejším uhlom. Sneh, ľad, spätné zrkadlá a lesklé plochy potom vytvárajú veľmi jasné odrazy. Ak sme chodci, oslnenie zvládneme vcelku hravo, ale slnečné okuliare pomáhajú, aby sa zrak zbytočne nenamáhal.

V zime je totiž UV žiarenie silnejšie. Aj keď je slnko v zime na oblohe nižšie, jeho sila je stále veľmi intenzívna. UV lúče sú k nám dokonca bližšie a viac nás ohrozujú. Slnko sa v zime odráža vďaka vlhku, námraze a snehu, a tým násobí svoju expozíciu. Čerstvo napadaný sneh zvyšuje hladinu UV žiarenia o 90%. Naopak, zelený trávnik v lete odráža len zhruba 3 % UV lúčov.

Pozor na slnko, vietor i chlad

Ak si zrak nechránime na snehu, môžeme dostať tzv. snežnú slepotu Či už slnko svieti alebo je za oblakmi, pobyt na snehu alebo ľade zvyšuje pôsobenie UV žiarenia. Voda je totiž jedným z najviac reflexných povrchov. Zimné športové aktivity navyše prevádzkujeme vo vyšších nadmorských výškach, kde sú slnečné lúče opäť ešte o niečo silnejšie. Kombinácia reflexných povrchov a vysokej nadmorskej výšky zapríčiňuje, že sú naše oči viac náchylné k spáleniu, ktoré sa prejavuje bolesťou a svetloplachosťou. Tento stav (tzv. snežná slepota či fotokeratidíta) odoznie až po niekoľkých dňoch a niekedy vyžaduje urgentnú návštevu lekára.

Očiam nepomáha ani chlad. Studený vzduch prispieva k odparovaniu sĺz, mnohí ľudia slzia a cítia podráždenie. Môže za to studený vzduch, prípadne vietor. Oči v reakcii na neho vytvárajú reakčné slzy, ktorými sa chcú chrániť. Vo vetre sa slzný film v prednej časti oka rýchlo odparuje. Nosenie slnečných okuliarov tento proces potláča a pomáha v očiach udržiavať prirodzenú vlhkosť.

Aké by mali byť slnečné okuliare?

Pohodlné, aby netlačili a ich hmotnosť sa rovnomerne rozkladala na uši a nos. Mali by byť primerané príležitosti, pri akej sa nosia. Bežné slnečné okuliare sú dobré, keď je slnečno a nefúka. Do hôr sú zasa vhodné športové, ktoré zakrývajú oči po celom obvode a chránia zrak pred svetlom, vetrom i cudzími telesami. Pokiaľ je zamračené, hmla alebo sneží, športové okuliare poskytnú lepšiu ochranu. Výhodou tiež je, že sedia bližšie k tvári, takže je v nich teplejšie.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >