Sviatok svätej Lucie, poznáte ľudové zvyky spojené s dnešným magickým dňom?

ahojmama.sk, 13. decembra 2024 o 04:29

Sviatok svätej Lucie, ktorý pripadá na 13. decembra, považovali naši predkovia za magický a sprevádzali ho bohaté tradície. Poznáte ich?

Lucky vymetali z kútov zlé sily.

Foto: Folklórny súbor Hriňovčan

Lucia sa považuje za nositeľku svetla. Jej meno pochádza z latinského slova lux, čo znamená práve svetlo. Po zimnom slnovrate, 21. decembra, sa dni začnú opäť predlžovať, teda svetlo sa k nám začne vracať, čoho má byť predzvesťou práve sviatok svätej Lucie.

Hlavným zvykom, ktorý zostal v povedomí dodnes, ale oživujú ho snáď už len niektoré folkórne súbory, bolo vymetanie kútov husími brkami. Táto tradícia mala odohnať od domov zlých duchov, temné sily, aj všetky choroby i trápenia. Kúty vymetali bosorky Lucky, ženy oblečené do bielych plachiet so zamúčenou tvárou, ktoré navštevovali domy v dedine. Tvár si múčili preto, aby ich nebolo poznať. Spočiatku chodili Lucie potichu, potom dostávala tradícia stále veselšie obrysy.

Ľudia robievali vo sviatok Lucie čo najväčší hluk, buchot a krik, a to tiež preto, aby odohnali z príbytkov zlo. Hluk sa okrem domov zvlášť organizoval aj na krížnych cestách, kde sa podľa povestí často združovali zlé bosorky či duše zo záhrobia.

Svätá Lucia a jej príbeh

Lucia žila v treťom storočí v sicílskom meste Syrakúzy. Svoj život sa rozhodla zasvätiť Bohu a prežiť ho v panenstve. Podľa legendy ju nútili vydať sa za bezbožného chlapca. Ona si na znak nesúhlasu vypichla oči a poslala ich nanútenému ženíchovi. Zrak sa jej však vrátil a odmietnutý nápadník ju udal úradom ako kresťanku. Bola odsúdená k prostitúcii vo verejnom dome. Stráže, ktoré ju tam mali odviesť, s ňou však nedokázali pohnúť. Podrezali jej teda hrdlo mečom. Cirkev ju vyhlásila za svätú.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Takto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >