- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Kraslice našim predkom menili život, pred Veľkou nocou ich približuje nová predajná výstava
Veľkonočné kraslice boli pre našich predkov mimoriadne dôležité, mnohým z nich doslova zmenili život. V minulosti tvorili jedinú výslužku za veľkonočné šibanie či polievanie, a dievčatá prostredníctvom nich dávali chlapcom najavo svoj záujem. Ako rôzne ich možno zdobiť, ukazuje aktuálna predajná výstava.
-
Nemocnica vo Svidníku oceňuje hospitalizované deti za statočnosť, rozdáva im medaily
Každého detského pacienta, ktorý bol hospitalizovaný vo svidníckej nemocnici, pri prepustení do domáceho liečenia ocenia za statočnosť, ktorú prejavil v nemocnici. Domov si tí najmenší odnesú medailu.
-
Aj tento rok môžu žiaci využiť 150-eurový príspevok štátu na lyžiarsky kurz
Aj tento rok môžu žiaci základných a stredných škôl využiť 150-eurový príspevok štátu na lyžiarsky kurz. Finančné prostriedky v celkovom objeme 13 miliónov eur už ministerstvo školstva pridelilo zriaďovateľom škôl, a to na základe počtu žiakov, ktoré nahlásili školy v septembri minulého roka. Financie pridelilo pre zhruba 87 tisíc žiakov základných a stredných škôl.
-
Diktát reklamy. Sledovali sme nedeľné ranné televízne vysielanie pre deti
Sleduje vaše dieťa v nedeľu ráno v televízii rozprávky? Skúsili sme to aj my. To, čo obrazovky servírujú detským divákom má však väčšinou na míle ďaleko od niekdajších príjemných oddychových pásem ako bolo kedysi Poďte s nami, Matelko či Raťafák Plachta. Deti sú dnes vystavené masívnemu tlaku agresívnych príbehov a ešte agresívnejších reklám. Za hodinu vysielania sme ich na troch staniciach napočítali 70 (vrátane reklám na ďalšie programy a sponzorov relácií).
-
Sedím na konári a je mi dobre. Prečo deťom dovoliť, aby liezli na stromy?
Dovoľujete deťom liezť na stromy? Chválime. Ak sa bojíte, pretože je to nebezpečné, skúste ešte svoj názor zmeniť. Deti sa totiž potrebujú posadiť do koruny stromu a cítiť sa jednoducho dobre.
-
Slovensko má najmladšie prvorodičky z okolitých štátov, rodia ako 27-ročné
Slovensko má spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky najnižší vek prvorodičiek. Prvé dieťa tu ženy majú v priemere vo veku 27 rokov, v Česku, Maďarsku či Poľsku rodia prvýkrát o rok neskôr. V rámci krajín Európskej únie sa vek prvorodičiek pohybuje na úrovni 29 rokov.
-
Malá škola v prírode. V Bratislave otvorili enviroučebňu Sandberg
Bratislavské regionálne ochranárske združenie v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves predstavilo novú prírodnú enviroučebňu Sandberg. Učebňa sa nachádza na jednom z najcennejších prírodných miest Bratislavy, v Národnej prírodnej rezervácii Devínska kobyla – lokalita Na Skale. Ide o nový jedinečný altánok, ktorý bude poskytovať zázemie pre výučbu environmentálnej výchovy v prírode.
-
Zaujíma vás vesmír a jeho skúmanie? Vyhrajte dve noci v observatóriu na Lomnickom štíte
Dve noci na Lomnickom štíte a platenú stáž v košickom vesmírnom laboratóriu môžu vyhrať študenti, ktorí sa zapoja do súťaže o vesmíre.
-
Počet interrupcií na Slovensku klesá, potratová turistika ale naďalej prekvitá
Počet potratov na Slovensku klesol. Kým predvlani prišlo u nás o dieťa dobrovoľne alebo nedobrovoľne 15 929 žien, v minulom roku o 655 menej, čo znamená pokles o štyri percentá. Naďalej však pretrváva vysoké percento cudziniek, ktoré u nás podstúpili umelé prerušenie tehotenstva. Tých bolo 1350, zhruba rovnako ako v roku 2017.
-
A takto si vyzeral, keď si mal päť rokov! 7 skvelých tipov, ako deťom uchovať spomienky na detstvo
Svojmu dieťaťu dáte veľký dar, keď budete už od narodenia zapisovať, fotografovať či filmovať jeho život. Spomienky sú vzácne, určujú, kým človek je, ukotvujú ho. Všetci potrebujeme vedieť, kým sme.
-
Ako dostať dieťa od mobilu či tabletu? Nebojte sa ráznych krokov, uberte na pohodlí
Počítače a ich virtuálny svet sú pre dieťa nebezpečnou pascou. Najmä ak jeho chápadlám podľahli aj dospelí, ktorých má doma. S nadmerným časom stráveným na internete súvisí nárast detskej agresivity, depresií, samovrážd i závislostí. O škodlivosti sa hovorí veľa. Ako však dostať deti z bludného kruhu von?
-
Žiaci majú posledné dni na výber strednej školy
Už len posledné dni majú rodičia a žiaci základných škôl na výber strednej školy. Prihlášky na bežné štúdium učebných či študijných odborov je potrebné odovzdať riaditeľovi základnej školy do stredy 10. apríla.
-
Aj predčasne narodené deti potrebujú mlieko od svojej mamy, nemocnice dostanú odsávačky
Prvé hodiny po narodení môže nedonosené dieťa dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebuje kolostrum (prvé mlieko) od vlastnej mamy. To má preň ideálne zloženie. Občianske združenie Malíček preto do šiestich nemocníc distribuuje odsávačky materského mlieka.
-
Priveľa hračiek škodí. Aj preto sa dnes deti nedokážu sústrediť
Ak má dieťa priveľa hračiek, stávajú sa preň nezaujímavými, nepoužíva ich alebo ho rozptyľujú – prebieha od jednej k druhej, nedokáže sa sústrediť na danú činnosť a dokončiť ju, napríklad poskladať puzzle. Ťažkosti s koncentráciou mu potom môžu v škole robiť veľké problémy.
-
Polovica žien sa trápi, že svoje dieťa nedojčí. Nie je to vaša vina, odkazujú odborníčky
Polovica žien, ktorá nedojčí, má pre to pocit viny a tretina sa hanbí, že svojmu dieťaťu dáva umelú výživu. Vyplynulo to z prieskumu BBC, ktorý na svojej stránke rozoberá združenie na podporu dojčenia Mamila.
-
Podarené video: Ja sám! Deväťmesačný chlapček sa kŕmi rukami. Vyskúšate novú metódu zavádzania príkrmov?
Zavádzanie prvých príkrmov je pre rodičov aj detičky náročným obdobím, jedlo je všade inde, len nie v detských ústočkách a stres s tým spojený dosahuje niekedy na stupnici od jedna do desať tú najvyššiu hodnotu. Riešenie je pritom tak jednoduché!
-
Meno? Rýchlo, píšem si... Prečo musia rodičia svoje dieťa okamžite pomenovať, niekedy dokonca už pred narodením?
Meno, váha a dĺžka. Základné údaje, na ktoré sa v našich pôrodniciach dbá predovšetkým, viac ako na to, či trávi dieťa prvé chvíle života v náručí matky tak, ako to obaja potrebujú. Nikde ale nie je napísané, že dieťa musí dostať meno okamžite po narodení. V zahraničí je bežné, že je bábätko bez mena aj niekoľko dní. Medzi prírodnými národmi sa čaká dokonca aj niekoľko rokov, kým sa prejaví charakter dieťaťa a dokáže sa vybrať meno jemu najvhodnejšie. Prečo je u nás tak dôležité mať meno okamžite?
-
Tenistka Dominika Cibulková pozýva deti do svojej akadémie
Slovenská tenisová jednotka Dominika Cibulková už hľadá nasledovníčky vo vlastnej detskej tenisovej akadémii.
-
Andrea Kováčová: Narodením detí som dosiahla všetko
„Najviac ma pobaví, ako chce byť Peťka bábätkom v brušku. A tak sa každé ráno nasúka do môjho trička, viete si predstaviť, aké mám vyťahané tričká, a začne sa akože v brušku hmýriť, že už je čas narodiť sa. Nakoniec sa akože narodí, vyvlečie sa z môjho trička, ja trošku svoje novorodeniatko potuľkám a môžeme ísť do škôlky," smeje sa Andrea Kováčová, zakladateľka stránky ČoDokážeMama.sk, na ktorej šikovné mamky ponúkajú svoje výrobky. Andrea odpovedala v našej každotýždňovej ankete Mamy o materstve.
-
VIDEO Očkovanie - áno či nie? Pediatrička o rizikách aj výhodách
Očkovanosť populácie klesá, vracajú sa choroby, ktoré sme považovali za prekonané. Štát v snahe prinútiť rodičov, aby svoje deti dávali naďalej očkovať, zvažuje, že nezaočkovaným zakáže navštevovať škôlku. Pediatrička MUDr. Anna Popracová vysvetľuje dôležitosť aj riziká očkovania. Pozrite si VIDEO TV Pravda.