Navštívte Festival zámockých príbehov na Bojnickom zámku

TASR, gb, 20. apríla 2019 o 05:22

Od 8. do 12. mája a následne od 16. do 19. mája sa na Bojnickom zámku uskutoční prvý ročník Festivalu zámockých príbehov.

Bojnický zámok.

Foto: Shutterstock.com

Festival zámockých príbehov je podujatie voľne nadväzujúce na úspešný Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý v roku 2018 vyvrcholil jubilejným 25. ročníkom. Prvý ročník festivalu nesie názov Romantický sen a rozpráva príbeh premeny zanedbaného hradu na romantický zámok. Architektom tejto veľkolepej prestavby bol Jozef Hubert.

„V skutočnosti bol však iba vykonávateľom príkazov bohatého zákazníka s vysoko vycibreným umeleckým vkusom, grófa Pálfiho, ktorý kreslil, navrhoval, korigoval a riadil všetky práce. Ako vzor na prestavbu použil francúzske gotické hrady, pápežský palác v Avignone i ranú renesančnú taliansku architektúru. Prestavba trvala 22 rokov a pôvodný barokový komplex zmenila na architektonicky zladený celok," priblížila vedúca oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkom na Bojnickom zámku Petra Gordíková.

Romantický sen však podľa nej nie je len o prestavbe, inšpiráciách a architektúre. „Predovšetkým je to príbeh o nenaplnenej láske, vizionárskych predstavách, veľkých snoch aj ťažkých rozhodnutiach," dodala. Prvý ročník nového festivalu má svoju titulnú pieseň. Nesie názov Keby som a Múzeum Bojnice ju predstavilo v týchto dňoch. Naspieval ju Peter Švec mladší. O text a hudbu sa postaral režisér podujatia Michal Récky.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >