Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

pt, 21. apríla 2019 o 06:00

Tento mesiac zbehol strašne rýchlo, ani neviem ako. Nemala som na nič čas, riešila milión vecí, a som rada, že je za mnou. Jana Chvosteková pridáva do pravidelných zápiskov pre ahojmama.sk o svojej malej Janke štvrtý mesiac.

Veľká a malá sestra.

Foto: archív Jany Chvostekovej

Čo sa týka Janky, pekne napreduje. Už sa otáča na bruško a snaží sa premiestňovať. Najzlatšia je, keď ju vyzlečiem a dám dolu plienku. Vtedy sa veľmi teší, piští od radosti, hneď sa otáča na bruško, trepoce ručičkami a nožičkami, ako sa snaží niekam dostať, no nejde jej to ešte.

Skoro pri každom prebaľovaní je to taká malá súťaž, kto z nás dvoch je šikovnejší, a ja to veru vždy nie som... (úsmev) Dokáže sa už aj sama vyvliecť z vajíčka, je to taká „malá húsenica“.

Keď staršia zabáva mladšiu. Predstavenie v podaní Kristínky sa práve začína.

Foto: archív Jany Chvostekovej

Stále viac a viac chce byť nosená na rukách, tak ju nosíme kade tade, aby objavovala svet. Už som si kúpila aj nosič, zatiaľ ho využívam pri nakupovaní.

Okrem toho si všímam, že sa Janka zapája do rozhovorov. Často chce cez deň debatovať. Zdá sa, že tiché dieťa to veru nebude...

Inak jej stále veľmi chutí jesť, čo ma teší. A hoci už sa ma každý pýta, či sme začali prikrmovať, príkrmy sú zatiaľ u nás v nedohľadne. Plne dojčím a chcem počkať do ukončeného šiesteho mesiaca. A ešte – rada by som, aby prvé príkrmy boli z vlastnej záhradky, takže ako sa teraz oteplilo, chystám sa konečne niečo sadiť.

Úspešne sme zvládli aj prvé očkovanie. Pravdupovediac, najmä ja. Vždy to príliš prežívam. Počuť, ako deti plačú, je pre mňa skrátka niečo strašné. Vtedy plačem aj ja. Už len stačí, keď sedím v čakárni a počujem v ordinácii plakať nejaké dieťa, aj mne idú slzy.

No a keď plače moje dieťa, a ja ho ešte musím držať, aby mohla sestrička očkovať, je to pre mňa peklo. Jednoducho – keď deti trpia, je to pre mňa to najhoršie. Keď Janke v prvom mesiaci prepichovali ušká, tiež som to oplakala. A pri staršej Kristínke som dokonca musela odísť preč. Nielen na chodbu, ale až na schodisko, aby som nepočula, ako plače pri prepichovaní ušiek.

Zaslúžený odpočinok.

Foto: archív Jany Chvostekovej

Neviem, či to ešte niekto takto prežíva, alebo len ja som taká citlivka, ale je to u mňa skrátka tak. Neviem si pomôcť.

V každom prípade, očkovanie máme za sebou. Janka to zvládla absolútne skvelo, dokonca potom aj bez teplôt a iných príznakov. Na jednotku.

To sú asi naše všetky novinky. Ak mám zhrnúť svoje dojmy, stále si stojím za to, že mať dve deti je ľahšie ako jedno. Janka zbožňuje pozorovať staršiu sestričku, Kristínka sa s ňou zasa rada hrá a všetko možné jej predvádza.

A ešte k jednému poznaniu som dospela tento mesiac. Ako som musela riešiť veľa rôznych vecí a problémov, uvedomila som si, aké dôležité je mať dobrú rodinu a priateľov. Len vďaka nim som všetko dokázala zvládnuť.

Kuk, hľadaj ma!

Foto: archív Jany Chvostekovej


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

Ďalšie články v rubrike >