- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
„Od zúfalstva som si ľahla spať do vane...“ Horúčavy dávajú zabrať aj psychike, čo robiť, keď teplo zvyšuje úzkosť?
„Ach, skončí sa toto teplo niekedy?“ Horúčavy dávajú zabrať každému, zraniteľné sú najmä deti a starí ľudia, svoje si však zažívajú aj budúce mamičky, pre ktorých je toto obdobie tiež nesmierne náročné. Nielen fyzicky, mnohé tehotné ženy zažívajú pocity úzkosti.
-
Na dovolenku letecky? Cestujúci vyprodukujú tony odpadu každý deň
Cestujete lietadlom? Je to veľmi bezpečný, pohodlný a rýchly spôsob prepravy, aj keď z hľadiska dopadov na životné prostredie možno mať oprávnené výhrady. Okrem znečisťovania ovzdušia oxidom uhličitým, ktorý vzniká spaľovaním leteckého benzínu, sú tu aj priame následky, ktoré máme na svedomí my, pasažieri – denne počas letov vznikajú tony odpadu plastov a nezjedených jedál.
-
Už sa jej to kráti. Tehotná Veronika Zuzulová si užíva posledné dni s bruškom a takto sa chystá do pôrodnice
Čoskoro sa stane dvojnásobnou mamou, k takmer šesťročnému Julesovi pribudne súrodenec a Veronika Zuzulová si užíva pokročilé štádium tehotenstva s úsmevom na perách.
-
Zubné kazy na mliečnych zuboch sú problém, dokonca veľký. TOTO sú prvé varovné signály
„Veď on aj tak vypadne, nič sa nedeje.“ Tiež si to myslíte o mliečnych zuboch? Možno ste sa s týmto názorom stretli dokonca v zubnej ambulancii, v skutočnosti však opak je pravdou.
-
Aj ja chcem! Roztomilé reakcie detí, keď vidia rodičov prejavovať si lásku
Nie je nič lepšie, než keď dieťa vyrastá v láskyplnom prostredí. Láska, úcta a rešpekt k druhému sa tak preňho od útleho veku stávajú prirodzenou normou, ktorú podvedome napodobňuje. Veľmi jasne to ukazujú aj tieto videá, kde maličké deti vidia rodičov prejavujúcich si lásku. Prosté „aj ja!“, ktoré toľko znamená do ďalšieho života.
-
Chýbalo málo a už by nežil. Rodičia na Orave nechali dieťa v aute, polícia zasiahla v poslednej chvíli
V autosedačke na prednom sedadle pred ubytovňou v Námestove možno vyzeral akoby spal, dvojročný chlapček však pomaly umieral. Rodičia ho nechali v autosedačke na prednom sedadle a takmer oňho prišli.
-
Je pravda, že ak si zdriemnem cez deň, nebudem spať v noci? Sedem najčastejších mýtov o dobrom spánku, týkajú sa vás?
Dobre sa vyspať znamená veľmi veľa. Kvalitný spánok zlepšuje výkon mozgu, posilňuje imunitu, má vplyv i na psychické nastavenie človeka. Nerušene a dlho spať je pri malých deťoch skôr sen, ale neraz sa aj bez nich stáva, že vytúžený spánok nie a nie prísť. Čo pomáha a ktoré rady na rýchle zaspatie skôr situáciu zhoršujú?
-
KVÍZ Hirošima a Nagasaki, august 1945. Čo viete o zhodení atómových bômb na tieto mestá?
„Bolo včasné ráno, pokojné, teplé a krásne. Zrazu ma prekvapil silný záblesk a za ním druhý,“ tak opisuje osudné ráno v Hirošime 6. augusta 1945 lekár Mičihiko Hačija v knihe Hirošimský denník. Zhodenie atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki pred 79 rokmi spôsobilo obrovské utrpenie a straty a my si toto trpké výročie pripomenieme v dnešnom kvíze.
-
Obyčajný a predsa výnimočný pôrod. Čo myslíte, koľko z toho by bolo dovolené v našich pôrodniciach?
Bol by to taký obyčajný príbeh obyčajného pôrodu, keby sme mohli takéto veci označiť za obyčajné aj v našich pôrodniciach. To, čo sa udialo pred časom v Havířove v Česku je u nás stále aj napriek snahe našich pôrodníc vychádzať rodičom v ústrety skôr raritou. Schválne, čo myslíte, čo všetko by z nasledujúceho príbehu dovolil zdravotnícky personál u nás?
-
Letné nástrahy teenagerov. Čo najviac trápi mladých počas prázdnin?
Absencia školskej rutiny u dospievajúcich môže spôsobiť nárast pocitov izolácie, úzkosti či celkovej nepohody. Upozornila na to Liga za duševné zdravie. Rodičom adolescentov odporúča viesť ich počas leta k zmysluplným aktivitám, obmedzeniu času pred obrazovkou či vnútornému rozvoju.
-
Zbavte sa potreby mať pravdu, nepotrebujete zvíťaziť. Šesť životných múdrostí, ktoré vás urobia spokojnejším a šťastnejším
Šťastie sa nedá získať, nosíme ho v sebe. Práve vnútorná spokojnosť a vyrovnanosť je najdôležitejšia pre radosť zo života. Ako sa k nim dopracovať? Múdrych rád sú plné knižnice, všetky knihy sa však v podstate zhodujú na tom istom.
-
Rýchly KVÍZ. Otestujte si všeobecný prehľad – je to pravda alebo nie?
Z každého rožku trošku, dnešný kvíz je o všeobecnom prehľade. Troška histórie, zemepisu, biológie, kultúry i športu. Otestujte sa v rýchlych otázkach. Je to pravda alebo nie?
-
Recept na víkend 3x domáci kečup. Vyberte si – taký, ako z obchodu, s cviklou alebo radšej s medom a čili?
Neviete, čo s paradajkami? Skúste kečup, príprava nie je vôbec náročná. Na rozdiel od tých z obchodu máte zaručené, že tento domáci je bez umelých konzervantov a dochucovadiel, navyše vyjde aj lacnejšie. A nebojte, chutiť bude rovnako dobre.
-
Odchádza vaše dieťa z domu na prázdniny? Pozor na tieto vety pri rozlúčke, radšej sa im vyhnúť
Čas zábavy, ale nielen. Prázdniny sú popri oddychu pre deti aj školou samostatnosti. Mnohé práve počas nich zažívajú svoje prvé pobyty mimo domova – či už v tábore alebo na prázdninách u príbuzných. Niektoré v nadšení z nových skúseností odlúčenie od rodičov sotva postrehnú, čo však s tými citlivejšími?
-
Tip na výlet Päť najkrajších roklín v Slovenskom raji plus čerstvá augustová novinka – turistický vláčik. Pre koho bude bezplatný?
Slovenský raj so svojimi roklinami, stupačkami a rebríkmi patrí k najzaujímavejším turistickým oblastiam Slovenska. V auguste čaká návštevníkov novinka – bude tam jazdiť turistický vláčik. Ten prepojí obec Hrabušice s turistickými časťami Podlesok a Hrabušická píla.
-
Treba koleso, rukávniky či dosku? Štyri základné kroky, ako správne naučiť dieťa plávať
Plávať by mal vedieť každý. Nielenže si takto môže užiť leto pri vode, je to aj zručnosť, ktorá môže človeku v prípade potreby zachrániť život. Čím skôr sa dieťa naučí plávať, tým lepšie. Ako? Tu sú základné rady:
-
Katka Koščová s deťmi dovolenkovala v Londýne. Čo tam najviac fascinovalo jej syna?
Katka Koščová nepatrí k tým, ktorí v lete vylihujú na pláži. Naopak, s manželom a deťmi podnikajú poznávacie výlety, toto leto objavovali Londýn a krásy Británie. Ako sa tam mali a čo zachraňovalo „mentálne zdravie celej rodiny“?
-
Leto bez elektroniky. Staré dobré tipy na prázdninové aktivity v retro štýle nášho detstva
Maximálne dve hodiny denne, to je limit, ktorý by mali podľa odborníkov stráviť deti pred obrazovkou. Aj to na čosi užitočné, napríklad vzdelávacie či užitočné zábavné aktivity. V opačnom prípade hrozia problémy so spánkom, koncentráciou, strata sociálnych kontaktov a zručností, fyzickej kondície, no a napokon depresie a závislosti.
-
Milý príbeh. Do pôrodnice s eskortou. Ako policajti pomohli mladému páru na preplnenej diaľnici
Ako z filmu, mladý pár sa ponáhľa z Trnavy do bratislavskej pôrodnice a má skutočne na mále. Dieťa sa pýta na svet, pôrodné kontrakcie silnejú, budúci otec šliape na plyn. Rýchlu jazdu si všimnú policajti, ktorí ich auto, samozrejme, zastavujú.
-
Shakespeare s deťmi
Letné shakespearovské slávnosti už niekoľko rokov pripravujú program určený najmenším divákom v bezplatnom projekte SHAKESPEARE S DEŤMI, v priestoroch Bratislavského hradu v dekoráciách inscenácií Letných shakesperovských slávností a v ďaľších verejných priestranstvách Bratislavy.