K umývaniu rúk treba deti viesť od útleho veku.
Foto: Shutterstock.com„Umývanie rúk je najlacnejší, najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových a parazitárnych ochorení či hepatitídy typu A. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky. Rovnako tak počas pandémie covidu sa neustále zdôrazňoval význam častého a dôkladného umývania rúk,” povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková s tým, že až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami.
Keď si uvedomíme, že na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 tisíc baktérií, návyk pravidelne si umývať ruky by sa mal budovať už od raného veku. „Správnu techniku umývania rúk je skutočne potrebné osvojiť si ako pravidelný návyk už u malých detí, pretože v jesennom období hrozí v detských kolektívoch vyššie riziko nákazy infekčnými ochoreniami,” podčiarkla hovorkyňa.
Zvýšiť povedomie o význame správneho a hlavne pravidelného umývania rúk mydlom, ktoré môže výrazne zabrániť šíreniu rôznych chorôb, je hlavným zmyslom Svetového dňa umývania rúk. Od roku 2008 patrí tomuto dňu v kalendári 15. október. Svetový deň umývania rúk vyhlásil UNICEF a heslo tohtoročného znie: Zjednoťte sa za univerzálnu hygienu rúk.
„Úrad verejného zdravotníctva spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva pripomínajú dôležitosť správneho a pravidelného umývania rúk nielen počas svetových dní zdôrazňujúcich dôležitosť umývania rúk, ale pravidelne aj počas každoročnej chrípkovej sezóny, a rovnako pravidelne aj počas stále prebiehajúcej pandémie covidu,” uviedla Daša Račková. Napríklad Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave zaradil v októbri a novembri 2022 problematiku hygienickej dezinfekcie rúk do prednášok pre študentov Strednej zdravotníckej školy a úrad v Galante organizuje každoročne medzi zdravotným personálom nemocnice názorné ukážky správneho umývania rúk, ktoré sú spojené s odberom sterov z rúk na mikrobiologické vyšetrenie.