Hlavné zásady, ako bojovať s črevnými nákazami. Nepite len čistú vodu

gb, 22. júna 2023 o 04:31

Zvlášť u detí hrozí v prípade črevných nákaz rýchla dehydratácia, ktorá ich môže priviesť až do nemocnice. Ako môžete týmto infekciám v ideálnom prípade predísť a čo robiť, ak už vás dostihnú?

Črevné problémy dokážu pokaziť nielen dni voľna.

Foto: Shutterstock.com

Črevné ťažkosti v podobe vracania, hnačky či kŕčov v bruchu môže zapríčiniť široké spektrum mikroorganizmov. Medzi častých pôvodcov patria napríklad rotavírusové a norovírusové ochorenia.

U rotavírusových a norovírusových ochorení dochádza k prenosu infekcie takzvanou fekálno-orálnou cestou. To znamená prostredníctvom rúk znečistených stolicou chorého alebo rôznych znečistených predmetov. „Môžu to byť hračky, kľučky a podobne. Prenos je možný aj prostredníctvom kontaminovaných potravín a vody,“ objasňuje najčastejšie zdroje nákaz Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Najviac ohrozenou vekovou skupinou sú pritom malé deti a starší ľudia. U malých detí je nebezpečný rýchly nástup dehydratácie, ktorý ich môže dostať až do nemocnice.

Ako črevným infekciám predísť?

Prečítajte si rady Úradu verejného zdravotníctva.
1. Základom je dodržiavanie osobnej hygieny, najmä umývanie rúk: „Ruky je potrebné si dôsledne umyť pred jedlom a po ňom, po použití toalety, po príchode zvonku, ale aj pri manipulácii so surovým mäsom alebo zeleninou. Umývajte si ich mydlom, pod teplou tečúcou vodou a buďte pri ich umývaní naozaj dôslední,“ radí Úrad verejného zdravotníctva. Aký postup presne dodržať, to si môžete prečítať v tomto našom článku.

2. Ďalšou dôležitou zásadou je umývanie alebo dezinfikovanie rúk po kontakte alebo ošetrovaní osoby s príznakmi gastroenteritídy.

3. V domácnosti s výskytom ochorenia je potrebné dezinfikovať kontaktné predmety a plochy, ktoré mohli byť kontaminované. Týka sa to aj hračiek, a to nielen v domácnosti, ale napríklad aj vonku na ihrisku či v detskej herničke, kde sa nakazené dieťa hralo.

4. V prípade príznakov ochorenia je nutná izolácia chorého a liečba, nakazený v žiadnom prípade nemôže pripravovať stravu pre iných, pretože hrozí riziko kontaminácie potravín.

5. Dôkladne dodržiavajte základne hygienické postupy pri spracovaní potravín. Medzi ne patrí napríklad nekrájať mäso a zeleninu na tej istej doske alebo potraviny vždy dostatočne tepelne opracovať. To sa týka napríklad vajíčok, ktoré by zvlášť teraz v lete nemali ísť do pokrmov surové.

6. Dôkladne si tiež umývajte ruky po praní bielizne a čistení prostredia po chorom, respektíve pri čistení používajte ochranné rukavice.

Na dovolenke pite len z overených zdrojov vody, radšej si kúpte balenú vodu ako riskovať nepríjemnú nákazu. Vyberajte si len dostatočne tepelne upravené jedlá pripravené v hygienicky vyhovujúcich podmienkach. Rizikom môže byť nákup pokrmov niekde na trhu.

Ako črevné nákazy liečiť?

V lekárňach sú k dispozícii liečivé prípravky bez lekárskeho predpisu, ktoré pomôžu bojovať s hnačkou či vracaním, podľa typu ťažkostí. V prípade vážnejších a dlhšie trvajúcich zdravotných problémov sa už oplatí navštíviť lekára. Kedy k tomu môže prísť? Ak dieťa prestáva močiť alebo už vôbec nemočí, má suché sliznice, pery a jazyk, nemá sliny a pri plači slzy, má zrýchlený pulz, studené a vlhké končatiny, má vpadnuté oči, vpadnutú fontanelu, znížené svalové napätie (je ako handrová bábika) a je nadmerne unavené, slabé a upadá do letargie.

Ak dieťa či dospelého trápi hnačka či vracanie, odporúča sa prijímať tekutiny len v malých dávkach, ideálne po lyžičkách a neskôr pridávať na objeme. Vhodný je nesladený čaj či neperlivé minerálky. Ak hrozí dehydratácia, možno podávať rehydratačné roztoky, ktoré zoženiete v každej lekárni. Tekutiny podávajte vlažné.

Ak ich dieťa prijímať odmieta a jeho telesná hmotnosť sa zníži o desať percent, je už nutná infúzna liečba v nemocnici. Na zbavenie sa hnačky sa neodporúča bežná voda či v týchto prípadoch tak obľúbená coca-cola. Naopak, dobrú službu môžu ešte urobiť feniklový alebo kamilkový čaj, do ktorého dáte trošku soli a jednu až dve čajové lyžičky hroznového cukru.

Nedráždivá strava napríklad v podobe ryžového či mrkvového odvaru alebo varených zemiakov by mala byť základom počiatočnej diéty. Neskôr už môžete skúsiť podať rozmixované či roztlačené banány, postrúhané jablko bez šťavy, zeleninovú polievku bez tuku, rozmixovanú ryžu s hydinovým mäsom či staršie pečivo. Pri dojčených deťoch pokračujte v dojčení. Z mliečnych výrobkov najskôr ponúknite probiotický jogurt, to v prípade, ak je už stolica aspoň kašovitá.

Očkovanie proti rotavírusovým nákazám
Na Slovensku je k dispozícii účinná očkovacia látka proti rotavírusom. Očkovanie pozostáva z podania dvoch dávok očkovacej látky. Prvú dávku je možné podať od 6. týždňa života dieťaťa. Druhú dávku sa odporúča podať pred dosiahnutím 16. týždňa veku dieťaťa, najneskôr však do dovŕšenia 24. týždňa života dieťaťa. Časový interval medzi podaním dávok musí byť najmenej štyri týždne.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >