Aká je kvalita vodných plôch na začiatku kúpacej sezóny?

gb, 25. júna 2023 o 05:40

Ak chcete mať istotu, či vodná plocha, pri ktorej sa cez leto chystáte rekreovať, vyhovuje zdravotným kritériám, kontrolujte si pravidelne informácie o jej kvalite.

Voda určená na kúpanie sa kontroluje.

Foto: TASR

Umelé a prírodné kúpaliská i najväčšie prírodné plochy s neorganizovanou rekreáciou nezostávajú počas hlavnej kúpacej sezóny, ktorá trvá od 15. júna do 15. septembra, bez dozoru, ale prechádzajú pravidelnou kontrolou. Úrad verejného zdravotníctva SR začína zverejňovať pravidelné týždenné aktualizácie kvality vody na svojej stránke www.uvzsr.sk v časti Voda na kúpanie. Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalitu monitorujú práve regionálne úrady verejného zdravotníctva.

„V spolupráci s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR zverejňujeme počas kúpacej sezóny aktualizáciu stavu prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk na týždennej báze, spravidla v piatok. Aktuálnu kvalitu vody na kúpanie je dôležité si skontrolovať, najmä ak ide o lokality, ktoré nemajú prevádzkovateľa, alebo ktoré mali v minulosti problémy s kvalitou vody na kúpanie,” informoval Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva nezistili počas vlaňajšej kúpacej sezóny závažné nedostatky pri prevádzkovaní kúpalísk ani v kvalite vody na kúpanie, ktoré by významne ohrozili zdravie kúpajúcich sa a rekreantov. Väčšinu zistených nedostatkov prevádzkovatelia na základe nariadených opatrení bezodkladne odstraňovali. Sťažnosti na prevádzku kúpalísk od verejnosti boli iba ojedinelé.

Ako často sa vodné plochy kontrolujú

Kontrolu kvality vody na sezónnych umelých kúpaliskách a prírodných kúpaliskách zabezpečujú ich prevádzkovatelia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor.

Na najviac využívaných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou budú zabezpečovať kontrolu kvality vody miestne príslušné RÚVZ v pravidelných dvojtýždňových intervaloch. Menšie lokality, ktoré sa na kúpanie využívajú len príležitostne počas horúcich dní a víkendov, budú RÚVZ monitorovať len orientačne. To značí jedenkrát, maximálne trikrát za kúpaciu sezónu, prípadne podľa aktuálnej situácie.

Prevádzkovateľ vodnej plochy sa pri kontrole sústreďuje na senzorickú kontrolu vody na kúpanie, teplotu vody, jej pH, ďalej hodnotí hladinu chlóru a zabezpečuje laboratórne skúšky vzoriek vody na kúpanie v stanovených intervaloch. Výsledky kontroly je prevádzkovateľ následne povinný pravidelne predkladať príslušnému RÚVZ, ktorý zároveň takéto kúpaliská kontroluje asi v dvojtýždňových intervaloch.

Nemonitorujú každú vodnú plochu

„Ak prírodná vodná plocha nemá prevádzkovateľa, odbery vzoriek vôd vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Na najvýznamnejších prírodných vodných plochách to začína predsezónnym vzorkovaním približne dva týždne pred začiatkom kúpacej sezóny a s kontrolou pokračujú hygienici v dvojtýždňových intervaloch. Na prírodných vodných plochách s lokálnym významom a víkendovou rekreáciou je odoberanie vzoriek len orientačné, asi jedenkrát až trikrát za sezónu. RÚVZ však nemonitorujú každú prírodnú vodnú plochu, najmä, ak je počas kúpacej sezóny navštevovaná len v minimálnom počte návštevníkov a občasne,” uviedla Klára Paganová z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Biokúpaliská na vzostupe
V ostatných rokoch je zvýšený záujem aj o takzvané biokúpaliská. Ide o umelé kúpalisko, ktoré má svojím charakterom pripomínať to prírodné. Pre zníženie koncentrácie vnášaných patogénov sa nepoužívajú dezinfekčné prostriedky, ale uprednostňuje sa riedenie, biologické procesy a filtrácia. Každé biokúpalisko má okrem kúpacej časti aj osobitnú čistiacu zónu. Vzhľadom na „prírodný“ charakter úpravy vody a absencie chlóru je pri takomto type kúpalísk potrebné dodržiavať povolenú kapacitu.

„Biokúpaliská môžu byť vhodným riešením pre ľudí, ktorým na jednej strane nevyhovujú prírodné kúpaliská a na druhej strane ani chemická úprava vody v bazénoch umelých kúpalísk. Kritériá na kvalitu vody na biokúpaliskách aj na ich potrebné vybavenie určujú podobne ako v prípade ostatných kúpalísk platné hygienické predpisy,“ uviedla Klára Paganová.

Kontrolujú sa stovky miest

„Počas kúpacej sezóny sa zbyčajne na Slovensku kontroluje s rôznou frekvenciou viac ako 80 prírodných vodných plôch. Okrem toho pribúda k 350 celoročne prevádzkovaným umelým kúpaliskám aj kontrola približne 200 sezónnych zariadení,” uviedol Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zoznam vôd určených na kúpanie, ktoré tiež prechádzajú kontrolou:
Bratislavský kraj: Zlaté piesky, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Slnečné jazerá – Senec,
Banskobystrický kraj: Teplý vrch – Pláž Ormet, Teplý vrch – Drieňok, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Vindšachtské jazero, Veľké Richnavské jazero, Dolné Hodrušské jazero,
Košický kraj: Pod Bukovcom, Ružín, Zemplínska šírava – Medvedia hora, Zemplínska šírava – Kamenec, Zemplínska šírava – Paľkov, Zemplínska šírava – Biela hora, Zemplínska šírava – Hôrka, Vinianske jazero,
Prešovský kraj: Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, Veľká Domaša – Holčíkovce, Veľká Domaša – Poľany, Veľká Domaša - Dobrá, Veľká Domaša – Nová Kelča, Veľká Domaša – Nová Kelča – polostrov Krym,
Trenčiansky kraj: Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom,
Trnavský kraj: Šulianske jazero, Kunovská priehrada,
Žilinský kraj: Liptovská Mara – Liptovský Trnovec.

Kvôli napúšťaniu Vodnej nádrže Ružiná z dôvodu jej rekonštrukcie nebude ani jedna z dvoch lokalít určených na kúpanie (Ružiná pri obci Divín a Ružiná pri obci Ružiná) otvorená pre verejnosť.

K 16. júnu bola povolená prevádzka štyroch prírodných kúpalísk: Slnečné jazerá v Senci, Zlaté Piesky v Bratislave, Teplý vrch (Pláž Ormet) a Plážové kúpalisko v Banskej Bystrici.

V príprave na prevádzku sú ďalšie prírodné kúpaliská: Teplý vrch – Drieňok, Zelená voda – Kurinec, Delňa, Veľká Domaša – Tíšava, Vodná nádrž Levoča – Žabia cesta a Liptovská Mara – Liptovský Trnovec.

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených prírodných kúpalísk aj v ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:
Bratislavský kraj: Kuchajda, Vajnorské jazero, Čunovo, Rusovce Candell, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Hlboké jazero, Nové Košariská, Ivanka pri Dunaji,
Košický kraj: Jazero Úhorná, Ružín (Gelnica), Ružín – prítoky (Gelnica), Turzovské jazero,
Nitriansky kraj: Apáli - mŕtve rameno Váhu, Štrkoviskové jazero Kava.

Výsledky predsezónnej kontroly taktiež preukázali:
• mierne zvýšenú hodnotu biologického ukazovateľa chlorofyl-a v lokalite Zelená voda – Kurinec,
• zníženú priehľadnosť vody vo vodnej nádrži Lipovina - Bátovce, pričom odporúčanú hodnotu nespĺňal ani ukazovateľ farba.

Farba a celkový dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.

Odbery vzoriek vôd na kúpanie boli vykonané aj v nasledujúcich lokalitách, pričom výsledky analýz zatiaľ nie sú k dispozícii:
Banskobystrický kraj: Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richnavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolné Hodrušské jazero,
Nitriansky kraj: Vodná nádrž Duchonka,
Trnavský kraj: Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište,
Žilinský kraj: Vodné dielo Orava - ATC Jami, ATC Slanica, Nábrežie – Námestovo, ATC Prístav, ATC Stará Hora.


Novinky na niektorých kúpaliskách
• v AVA Thermalpark Diakovce sa zvýšila kapacita návštevníkov z 2 000 na 3 000. V rámci areálu pribudol nový Vitálny svet s dvoma vírivkami;
• v Thermalpark Nitrava uviedli do prevádzky nový vstupný objekt do areálu s rozšírením počtu šatní a zariadení na osobnú hygienu;
• nebude v prevádzke dopadový bazén toboganu na Letnom kúpalisku Topoľčany a vonkajší bazén pri rekreačnom zariadení Pstružné;
• bolo kompletne zrekonštruované technologické zariadenie na úpravu vody v 25-metrovom bazéne v Bazénoch Kurinec;
• v rámci Termálneho kúpaliska Topoľníky majú nový vlnový bazén.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >