Ako vychovať deti do dnešného sveta: Nebojte sa povedať „nie“, neriešte za nich problémy, zapájajte ich do domácich prác

Patricia Poprocká, 16. januára 2024 o 07:30

Rodič je rodič, nie kamarát dieťaťa. Je tu na to, aby dokázal povedať „nie“, keď treba, aj aby niekedy rozhodol za dieťa, čo je preňho správne. Detská psychologička Lýdia Potengová zo Spišského Podhradia sa podelila o stručný manuál pre rodičov, v ktorom zdôrazňuje, že deťom netreba vo všetkom ustupovať ani za nich riešiť ich problémy.

Veďte deti k samostatnosti, zodpovednosti a dávajte im najavo lásku, radí psychologička.

Foto: Shutterstock.com

Mnohí rodičia sa dnes sťažujú, že ich deti sú apatické, bez ambícií učiť sa nové veci i bez záujmu o okolitý svet. Najradšej čas trávia pred obrazovkou, či už televízora alebo mobilu. Do veľkej miery sú však za tým samotní dospelí, ktorí dieťaťu dávajú buď nevhodné vzorce správania alebo sa ich snažia až príliš chrániť pred akýmkoľvek nekomfortom. Deti tak potom všetko majú, bez väčšej námahy či snaženia sa a nie sú motivované posúvať sa ďalej.

Na čo všetko dbať, aby k tomu nedošlo, radí psychologička pre deti a dorast Lýdia Potengová: „Stanovujte hranice a pamätajte si, že vy ste rodič dieťaťa a nie jeho kamarát,“ znie jej prvé odporúčanie. Teda ten, kto má životné skúsenosti a učí dieťa, do akej miery je čo v poriadku, a čo už je za čiarou prípusnotsi. S tým súvisí aj ďalšia rada, aby rodičia deťom zabezpečovali to, čo potrebujú. Nič viac. „Nebojte sa odmietať deťom to, čo si želajú, ale nepotrebujú,“ odkazuje. Týka sa to napríklad aj jedla, kde jednoznačne odporúča zdravú stravu a obmedzovať fastfoody.

Elektronika za stôl a do postele nepatrí

Ďalšie „nie“ by sa malo týkať elektroniky, zvlášť pri jedle a pred spaním. Elektronika určite nepatrí k jedálenskému stolu ani do postele. Deti by mali podľa nej chodiť spávať v rovnakú dobu a pre vývoj detí je dobré, aby sa rodina aspoň raz denne stretla za spoločným stolom. Dôležitý je aj pobyt v prírode, podľa psychologičky hodina denne by mala byť minimom.

Spoločný čas by mali rodičia s deťmi tráviť hrami i prácou. „Hrajte sa spoločenské hry, ale zároveň každý deň veďte dieťa k domácim prácam – vešať a skladať bielizeň, odkladať hračky, vyberať z tašky nákup, prestierať stôl a podobne,“ vraví Lýdia Potengová.

Doprajte deťom aj nezdary a nudu

Rovnako by dospelí nemali namiesto detí robiť ich povinnosti. „Neukladajte veci do školskej tašky a nenoste dieťaťu tašku, nenoste mu do školy zabudnuté jedlo, domácu úlohu, nečistite banán päťročnému. Učte ho toto všetko robiť samostatne,“ pripomína. Deti by sa mali učiť zodpovednosti a nezávislosti, k čomu patria aj drobné nezdary ako napríklad zabudnutá desiata či domáca úloha. „Drobné neúspechy deti učia prekonávať životné prekážky,“ konštatuje odborníčka.

Nemenej dôležitá je aj občasná nuda. „Nevymýšľajte pre dieťa neustále rozptýlenie, nepodsúvajte mu technické prostriedky ako liek na nudu a nepodporujte dieťa v používaní laptopov pri jedle, v aute, v reštaurácii a v obchode. Nech sa mozog dieťaťa učí zaháňať „nudu“ samostatne,“ hovorí Lýdia Potengová. Napokon, takáto nuda môže byť impulzom pre rozvoj tvorivosti a vlastných detských nápadov, čo je len a len prospešné.

Láska, veľa lásky

No, a v čom by mali ísť dospelí deťom príkladom? Opäť napríklad v spomínanej elektronike. „Nereagujte na telefón, keď sa bavíte s dieťaťom,“ znie ďalšia z psychologičkiných rád. Vlastným príkladom by sme tiež mali deti učiť sa zdraviť, slušne stolovať či deliť sa. A popri tom všetkom to hlavné – prejavovať deťom lásku. „Udržujte emocionálne spojenie: usmievajte sa, bozkávajte, šteklite dieťa, čítajte mu, tancujte, poskakujte a plazte sa spolu s ním!” uzatvára Lýdia Potengová.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >