Správa sa zrazu dieťa úplne nevhodne a neviete si s ním poradiť? Opýtajte sa niektorú z týchto siedmich otázok

Patricia Poprocká, 9. februára 2023 o 05:23

„Hneď ako sme vošli, z dcérky sa stal iný človek. Začala behať po byte, brať všetky veci do rúk, naťahovať sa s kamarátkiným synom, všetko chcieť... Skrátka rozmaznané dieťa. Na moje upozornenie nereagovala, až keď som ju okríkla, no po chvíli si zasa robila svoje. Vôbec taká nebýva, nechápala som,“ opisuje Karolína nepríjemný zážitok so šesťročnou dcérou počas návštevy kamarátky.

Niekedy stačí len chvíľka zastavenia a vysvetlenie toho, čo sa práve deje, resp. bude diať. Dieťa pochopí.

Foto: shutterstock.com

Tiež sa vám občas stáva, že svoje deti nespoznávate, sú akoby z inej planéty a správajú sa zrazu z vášho pohľadu úplne nevhodne, navyše tak, ako by ste to na nich v živote nepovedali? A pravdupovediac neviete, čo s tým?

Aby ste to vedeli vyriešiť, je potrebné poznať dôvod takéhoto správania. Hlavným signálom, ktorý nám dieťa vysiela tým, že sa nevie vmestiť do kože, prípadne že je úplne iné než zvyčajne, je ten, že sa necíti „v pohode“. Podľa psychológov najčastejšie preto, že nie sú naplnené jeho základné potreby.

Odborníci zo združenia Tisíc tvárí radosti, ktoré sa zameriava na zdravý emočný vývoj detí a ich rodičov, odporúčajú dať si nasledujúcich sedem otázok. V nich môže byť príčina, že sa dieťa správa ako vymenené. A – keď poznáme príčinu problému, odstránenie je už veľmi ľahké. „Stačí sa opýtať na to dôležité. Dotknúť sa základných potrieb. Robiť menej, dávať menej, snažiť sa menej, ale byť s dieťaťom viac. Dať mu pocit, že je videné a počuté,“ odkazujú na sociálnej sieti.

Ak sa teda dieťa správa zrazu nepochopiteľne, zamyslite sa nad nasledovným:

1. Malo dnes dieťa možnosť tráviť kvalitný čas s rodičom?
2. Malo dnes priestor na nezrelosť, niečo nevedieť, nezvládnuť, niečomu nerozumieť bez toho, aby bolo za to hodnotené alebo trestané?
3. Malo dnes dieťa možnosť voľne vyjadriť svoje emócie a frustráciu?
4. Rozumie dieťa tomu, čo sa dnes deje alebo bude diať? Je preňho dnešný deň dostatočne zrozumiteľný a predvídateľný?
5. Malo dnes dieťa priestor pre sebou riadenú hru a nudu? Malo čas byť bez očakávania, tlaku a neustáleho prísunu podnetov?
6. Malo dieťa za posledný deň-dva nutrične vhodnú stravu pre zdravú črevnú mikroflóru a zdravé fungovanie nervovej sústavy?
7. Malo dnes dieťa možnosť pohybu a fyzickej únavy po pokojnom dni, resp. možnosť odpočinku po náročnom dni?

Odpovedajte úprimne, potom už bude ľahké pomôcť dieťaťu byť opäť „v pohode“.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >