Jedinečná chvíľka pred spaním, ktorá dokáže napraviť všetky náročné zážitky z dňa.
Foto: Shutterstock.comOd toho, v akom rozpoložení dieťa usína, závisí totiž nielen kvalita spánku, ale aj jeho celkový emočný a fyzický vývoj. Čas pred spaním, keď je za nami už celý deň so všetkými radosťami i povinnosťami, je výbornou príležitosťou na dôverné rozhovory, kde sa dieťa môže zdôveriť so starosťami a rodič mu môže poskytnúť oporu a povzbudenie, ktoré práve potrebuje.
„Všetko, čo v tento čas dieťaťu hovoríme, s ním zostáva, formuje jeho celoživotné nastavenie, má silu prepísať zraňujúce situácie, vytvoriť nový program,“ vraví detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti v príspevku na sociálnej sieti. Dieťa v tomto čase podľa nej je otvorené k zdôverovaniu sa so svojimi skúsenosťami a k tomu, aby dokázalo načúvať skúsenostiam blízkeho človeka.
„Možnosť zdieľať svoje zážitky rozhoduje o tom, ktoré z nich sa v dieťati zapíšu ako posilňujúce, a ktoré ako zraňujúce,“ pripomína odborníčka s tým, že aj náročné zážitky, ktoré má dieťa možnosť zdieľať s empatickým dospelým, sa nemusia uložiť ako traumatické a dá sa napraviť prakticky akákoľvek náročná situácia.
V dôvernom rozhovore pred spaním môžeme dieťaťu sprostredkovať zároveň aj vlastné zážitky a byť preňho vzorom či inšpiráciou, ako náročné situácie zvládnuť.
Skrátka: Spoločné zaspávanie s dieťaťom je príležitosť na posilnenie a budovanie vzájomného vzťahu. Aké otázky by teda mohli odznieť na spokojné uzatvorenie dňa a posilnenie vzájomného vzťahu s rodičom?
Šesť otázok
Čo sa ti dnes podarilo?Čo ťa dnes bavilo?
Kto bol dnes k tebe láskavý?
Za čo si dnes vďačný/á?
Čo by si dnes urobil inak?
Na čo sa zajtra tešíš, čo by si si prial/a, aby sa stalo?
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti, FB)
ANKETA: