Neposielajte deti spať samé, spoločné rozhovory pred spaním dokážu zázraky. Šesť otázok, ktoré by ste sa ich mali opýtať

Patricia Poprocká, 5. marca 2024 o 06:35

„Do postele a spať!“ Tiež si pamätáte takéto strohé pokyny z vášho detstva, prípadne ich hovoríte večer svojim deťom? Nie je jedno, ako deti zaspávajú a ak prejavia záujem o vašu prítomnosť, vyhovejte im. Polhodinka pred spaním a päť minút po zobudení je podľa psychológov najdôležitejší čas, ktorý by deti nemali tráviť osamote, pokiaľ samé nechcú.

Jedinečná chvíľka pred spaním, ktorá dokáže napraviť všetky náročné zážitky z dňa.

Foto: Shutterstock.com

Od toho, v akom rozpoložení dieťa usína, závisí totiž nielen kvalita spánku, ale aj jeho celkový emočný a fyzický vývoj. Čas pred spaním, keď je za nami už celý deň so všetkými radosťami i povinnosťami, je výbornou príležitosťou na dôverné rozhovory, kde sa dieťa môže zdôveriť so starosťami a rodič mu môže poskytnúť oporu a povzbudenie, ktoré práve potrebuje.

„Všetko, čo v tento čas dieťaťu hovoríme, s ním zostáva, formuje jeho celoživotné nastavenie, má silu prepísať zraňujúce situácie, vytvoriť nový program,“ vraví detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti v príspevku na sociálnej sieti. Dieťa v tomto čase podľa nej je otvorené k zdôverovaniu sa so svojimi skúsenosťami a k tomu, aby dokázalo načúvať skúsenostiam blízkeho človeka.

„Možnosť zdieľať svoje zážitky rozhoduje o tom, ktoré z nich sa v dieťati zapíšu ako posilňujúce, a ktoré ako zraňujúce,“ pripomína odborníčka s tým, že aj náročné zážitky, ktoré má dieťa možnosť zdieľať s empatickým dospelým, sa nemusia uložiť ako traumatické a dá sa napraviť prakticky akákoľvek náročná situácia.

V dôvernom rozhovore pred spaním môžeme dieťaťu sprostredkovať zároveň aj vlastné zážitky a byť preňho vzorom či inšpiráciou, ako náročné situácie zvládnuť.

Skrátka: Spoločné zaspávanie s dieťaťom je príležitosť na posilnenie a budovanie vzájomného vzťahu. Aké otázky by teda mohli odznieť na spokojné uzatvorenie dňa a posilnenie vzájomného vzťahu s rodičom?

Šesť otázok

Čo sa ti dnes podarilo?

Čo ťa dnes bavilo?

Kto bol dnes k tebe láskavý?

Za čo si dnes vďačný/á?

Čo by si dnes urobil inak?

Na čo sa zajtra tešíš, čo by si si prial/a, aby sa stalo?
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti, FB)


ANKETA:

Rozprávate sa večer s deťmi v posteli?

89,5%



3,4%



3,3%



3,3%



0,6%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >