„Maminka hneď príde.“ Prečo to nehovoriť dieťaťu a čo radšej namiesto toho?

Patricia Poprocká, 15. januára 2024 o 06:48

Je to často prvé, čo nám napadne, keď sa dieťa úzkostlivo obzerá po mame. „Neboj, maminka hneď príde,“ by sme však mali použiť naozaj len vtedy, ak odbehla len do vedľajšej miestnosti alebo pre čosi k susede. Prečo takto neutešovať dieťa, ak sa matka vzdiali na dlhšie?

Lúčte sa krátko a dajte dieťaťu pravdivo vedieť, kedy sa opäť uvidíte.

Foto: Shutterstock.com

Zľahčovať situáciu alebo dieťaťu klamať (hoci i takto s dobrým úmyslom) nie je vhodnou stratégiou, ako ho uchrániť pred emóciami. Jednak nie je „hneď“ ako „hneď“ – pre dieťa, žijúce v bezprostrednej prítomnosti hneď znamená teraz, nie o minútu či dve, no a ďalší dôvod hovoriaci v neprospech tejto vety je, že to prosto nie je pravda.

„Dieťa veľmi rýchlo zistí, že to nebola pravda a postupne prestane dospelým dôverovať. Výsledkom budú v budúcnosti omnoho vyhrotenejšie situácie,“ konštatuje Lenka Žofajová vo svojej knihe Sprievodca rodiča dnešného, druhý rok.

Čo teda namiesto chlácholenia, že maminka hneď príde? Nuž pravdu. „Ak budete hovoriť pravdu a splníte, čo ste povedali, dieťa bude vedieť, s čím môže počítať, a bude veriť vašim slovám,“ vysvetľuje ďalej s tým, že dieťa takto získa istotu, ktorú potrebuje.

Ak teda matka ide do práce alebo večer von s kamarátmi, najlepšia komunikácia s dieťaťom je zhruba takáto: „Maminka ide preč. Babka sa bude s tebou hrať. Prídem, keď bude vonku tma.“ Dieťa s babkou (ak nebude zabraté do inej aktivity) môžu potom napríklad kontrolovať, či už je tma, a či už sa blíži mamin príchod. Tá, by, samozrejme, mala slovo dodržať a pri návrate zdôrazniť, že splnila slovo. „Vidíš, je tma a ja som prišla.“

„Tento postup vám nezaručí, že dieťa nebude plakať a smútiť, ale to ani nie je krátkodobým cieľom,“ zdôrazňuje Lenka Žofajová. (To, napokon, nezaručuje ani spomínaná veta „Maminka hneď príde.“) Ide tu predovšetkým o to, aby dieťa zistilo, že dohody platia, a že mama sa vždy vráti.

„Určite sa vyhnite útekom poza chrbát i siahodlhému dramatickému lúčeniu,“ odporúča Lenka Žofajová. Pravda je to najjednoduchšie a najlepšie riešenie, ako vždy.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >