Lúčte sa krátko a dajte dieťaťu pravdivo vedieť, kedy sa opäť uvidíte.
Foto: Shutterstock.comZľahčovať situáciu alebo dieťaťu klamať (hoci i takto s dobrým úmyslom) nie je vhodnou stratégiou, ako ho uchrániť pred emóciami. Jednak nie je „hneď“ ako „hneď“ – pre dieťa, žijúce v bezprostrednej prítomnosti hneď znamená teraz, nie o minútu či dve, no a ďalší dôvod hovoriaci v neprospech tejto vety je, že to prosto nie je pravda.
„Dieťa veľmi rýchlo zistí, že to nebola pravda a postupne prestane dospelým dôverovať. Výsledkom budú v budúcnosti omnoho vyhrotenejšie situácie,“ konštatuje Lenka Žofajová vo svojej knihe Sprievodca rodiča dnešného, druhý rok.
Čo teda namiesto chlácholenia, že maminka hneď príde? Nuž pravdu. „Ak budete hovoriť pravdu a splníte, čo ste povedali, dieťa bude vedieť, s čím môže počítať, a bude veriť vašim slovám,“ vysvetľuje ďalej s tým, že dieťa takto získa istotu, ktorú potrebuje.
Ak teda matka ide do práce alebo večer von s kamarátmi, najlepšia komunikácia s dieťaťom je zhruba takáto: „Maminka ide preč. Babka sa bude s tebou hrať. Prídem, keď bude vonku tma.“ Dieťa s babkou (ak nebude zabraté do inej aktivity) môžu potom napríklad kontrolovať, či už je tma, a či už sa blíži mamin príchod. Tá, by, samozrejme, mala slovo dodržať a pri návrate zdôrazniť, že splnila slovo. „Vidíš, je tma a ja som prišla.“
„Tento postup vám nezaručí, že dieťa nebude plakať a smútiť, ale to ani nie je krátkodobým cieľom,“ zdôrazňuje Lenka Žofajová. (To, napokon, nezaručuje ani spomínaná veta „Maminka hneď príde.“) Ide tu predovšetkým o to, aby dieťa zistilo, že dohody platia, a že mama sa vždy vráti.
„Určite sa vyhnite útekom poza chrbát i siahodlhému dramatickému lúčeniu,“ odporúča Lenka Žofajová. Pravda je to najjednoduchšie a najlepšie riešenie, ako vždy.