FOMO Epidémia: Ako udržať vašich teenagerov mimo pascí sociálnych sietí?

Patricia Poprocká, 18. januára 2024 o 06:13

Strávili sme príjemný víkend na chate v lese – samota, príroda, žiaden televízor. Mobily sme používali akurát tak na fotenie. Po návrate však dcéra prvé čo, šla na sociálne siete. Skontrolovať, čo všetko sa za tých desať dní našej dovolenky stalo. A samozrejme, teraz tam trávi celé hodiny.

Čas, ktorý strávia deti s mobilom v ruke, by mal byť obmedzený.

Foto: shutterstock.com

Pani Eva má obavy, že jej 13-ročná dcéra trpí závislosťou na mobile, či presnejšie sociálnych sieťach. Odborníci tento fenomén pomenovali FOMO (z anglického fear of missing out), takzvaný strach z premeškania, keď sa človek obáva, že mu niečo v jeho neprítomnosti ujde. Tento druh nelátkovej závislosti je známy už dlhý čas, súčasná modrená doba mu akurát dala ďalšiu formu – sociálne siete.

Postihuje práve mladých, zhruba od teenagerského veku, a bojovať s ním je dosť ťažké. „Mobily sú všade a v dnešnej dobe navyše pomerne nevyhnutné,“ hovorí primárka psychiatrického oddelenia Nemocnice v Levoči Erika Gernáthová. Závislosť navyše môže vzniknúť pomerne rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov, ak má človek na to predispozície. „Čím v skoršom veku dieťa začne, tým je riziko väčšie,“ mieni primárka.

Čas, kedy môže mať dieťa mobil, by mal byť podľa nej obmedzený, u teenagerov nanajvýš tak dve hodiny denne. Deťom do 10 rokov by neodporúčala mobil vôbec. „Chápem, že najmä vo väčších mestách, keď deti chodia po krúžkoch z jedného konca na druhý, chcú mať rodičia prehľad, kde sa práve nachádzajú, tak ten mobil potrebujú. Keby mali tie staré telefóny, na ktorých sa dá iba telefonovať, nebolo by to také zlé. S modernými smartfónmi je to však oveľa horšie. Vyvolávajú závislosti a obávam sa, že ich bude pribúdať...,“ dodáva.

Aplikácie v telefónoch sú pritom schválne nastavované tak, že ľudí lákajú tráviť tam čo najviac času. Rôzne súťaže, zábavné videá, interaktívne hry... Napríklad si človek môže vo virtuálnom svete kúpiť šteniatko, o ktoré sa musí potom denne starať. Na jednej strane to mladého človeka vedie k zodpovednosti, na druhej však núti stále byť pripojený na internete a venovať sa mobilu.

Ako predísť závislosti
  • kontrolovať čas, ktorý deti trávia s mobilom v ruke

  • snažiť sa používať ho len na nevyhnutné úkony

  • nedovoliť teenagerom venovať sa mu viac než dve hodiny denne

  • počas víkendov, prípadne dovoleniek zobrať deťom mobily úplne

  • deťom do 10 rokov nedať mobil do ruky vôbec


  • Ak raz človek podľahne akejkoľvek nelátkovej závislosti, liečba je veľmi ťažká a dlhodobá. V prípade syndrómu FOMO či závislosti na selfies spočíva v postupnom odoberaní mobilu, z čoho ľudia pociťujú úzkosti, takže musia užívať aj lieky a následnej dlhodobej psychoterapii. Ľudia sa nevyliečia úplne, naopak, celý čas sa musia potom kontrolovať, pretože s tým, čo im závislosť spôsobilo, prichádzajú aj naďalej každodenne do styku.

    Podľa Eriky Gernáthovej prevencia spočíva jedine v obmedzovaní času, ktorý ľudia pri mobiloch strávia. „Je to ťažké ukontrolovať aj pre dospelých, rovnako i pre mladých,“ konštatuje. Deťom by podľa nej bolo dobré v určené dni, napríklad cez víkend, mobil úplne zobrať. „Rovnako je dobré, keď sa mobily zakazujú aj v školách,“ dodáva.

    Už aj dnes sú školy, ktoré na prvej hodine mobily deťom vyzbierajú a až na konci ich vrátia. Sú však aj také, ktoré mobily vôbec neriešia a je viac-menej na učiteľoch, aby ich používanie ustrážili. Na niektorých hodinách, napríklad cudzích jazykov, ich dokonca študenti používajú s dovolením učiteľov, napríklad ako slovníky.



    Komentáre k článku:
    • používateľ nemá avatarFretka4 19. decembra 2019 o 23:48

      AJ naše bolo - myslím, že je to fenomén našej doby, ale nám sa to podarilo v zárodku zastaviť. Vymysleli sme mu aktivitu, ktorá ho baví a zamestná natoľko že tablet ani mobil už nevyhľadáva (a to len po troch mesiacoch) ... manžel mu kúpil tehličky pre detičky, také tie obrie kocky na stavanie bunkrov a čohokoľvek a malý to miluje viac než tablet
      @zareaguj


    Pridajte komentár

    táto funkcia je len pre prihlásených

    Prihláste sa



    Výchova a vzťahy - ďalšie články

    • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

      Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

    • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

      „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

    • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

      S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

    • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

      Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

    • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

      Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

    • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

      Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

    • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

      Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

    Ďalšie články v rubrike >