Zabudnite na „Nerob, nesmieš!“ Nastavte deťom hranice bez strachu a zákazov, 9 konkrétnych príkladov konverzácie

Patricia Poprocká, 12. februára 2024 o 07:05

Buďte k deťom láskaví, ale vytýčte im hranice, na ktorých trvajte. Táto výchovná rada odborníkov znie veľmi dobre a je bezpochyby užitočná, až na jeden háčik. Veľa rodičov nevie, ako tie hranice a ich dodržiavanie majú vlastne vyzerať. Nuž, takto:

Hranice vo výchove by nemali mať podobu príkazov, zákazov ani vyhrážok, naopak, aj v rámci nich by malo dieťa cítiť rešpekt a lásku rodičov.

Foto: Shutterstock.com

„Hranice môžu vo výchove fungovať, len ak vymedzujú čas a priestor, v ktorom môžeme, nie nesmieme, v ktorom máme príležitosť zažiť autonómiu namiesto bezmocnosti a tlaku,“ zdôrazňuje detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti. Ako vysvetľuje v príspevku na sociálnej sieti, hranice nie sú požiadavka, čo musí urobiť dieťa, ale naopak: Znamenajú stanovenie toho, čo urobí rodič, ak sa s dieťaťom k istej situácii priblížia.

Nemajú mať podobu príkazov, zákazov, vyhrážok ani otázok typu: „Čo sme si povedali? Prečo to robíš?“

Jana Kubíčková uvádza konkrétne príklady vhodnej a nevhodnej komunikácie s dieťaťom pri určovaní a dodržiavaní hraníc.

NEVHODNÁ A VHODNÁ KOMUNIKÁCIA

„Nerob, nestláčaj ten gombík!“
„Tento jeden stlačiť môžeš, ostatné zakryjeme, aby sa prístroj nepokazil.“

„Okamžite vypni televízor!“
„Keď skončí táto časť, televízor vypneme. Môžeme si potom čítať alebo sa zahrať.“

„Musíš sa obliecť, musíme už odísť.“
„Ak sa vychystáme včas, môžeme stihnúť autobus a zažiť alebo vidieť niečo pekné. Myslíš, že to zvládneš sám alebo ti mám pomôcť?“

„Prestaňte sa už biť! Okamžite sa upokoj!“
„Toto súrodenca bolelo. Pôjdem s ním teraz vedľa, nabudúce skús dať najavo svoj hnev inak, chápem, že si nahnevaný.“

„Prestaň skákať. Stačilo! A dosť!“
„Môžeš ísť skákať sem.“

„Nesmieš! Nechytaj to!“
„Je to krehké, môžeš to rozbiť, dáš na to pozor?“

„Tam nechoď. Stoj!“
„Chápem, že by si tam chcela, môžeme sa teraz hrať tu alebo sa ísť prejsť. Čo by si radšej?“

„Teraz nemôžeš hovoriť. Neskáč mi do reči. Buď ticho!“
„Rada ťa vypočujem, keď dohovorím.“

„Keď neprestaneš, vezmem ti to.“
„Môžeš ísť vedľa, keď nebudeš zlostiť súrodenca, môžeš sa s tým hrať ďalej.“

„Hranice nie sú niečo, čo má dieťa slepo poslúchať, ale čo má možnosť preskúmať a samé si vybrať ako lepšiu možnosť,“ uzatvára Jana Kubíčková s tým, že niekedy navyše nie je zlé všetky tieto hranice nepotrebovať vôbec, pretože „nám v danej chvíli neslúžia alebo nie sú v možnostiach dieťaťa, prípadne by ich cena bola príliš vysoká.“

Viac o hraniciach si môžete prečítať v jej príspevku na tomto linku.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >