Každá situácia má riešenie. A nikdy nie je neskoro.
Foto: shutterstock.comRodičia si často myslia, že pred deťmi musia vystupovať ako dokonalí lídri – vždy všetko vedieť, mať vždy pravdu, a to aj v prípade, že ju nemajú. A to v domnení, že len takto vytvoria deťom pocit bezpečia a získajú ich rešpekt. Prirodzená rodičovská autorita však nemá s prísnosťou ani neomylnosťou nič spoločné, naopak. Čo je najdôležitejšie, je autentickosť.
Je prirodzené, že niečo nevieme, je prirodzené, že robíme chyby a ak chceme z detí vychovať silné osobnosti, nedosiahneme to tým, že budeme vlastné slabosti zakrývať alebo deti presviedčať, že sme v ničom nepochybili. Lepší príklad im dávame práve tým, že im ukážeme, ako si priznať vlastnú chybu, ospravedlniť sa za ňu a ako celú situáciu vyriešiť.
Samozrejme, nie vždy dokážeme zareagovať hneď v tej danej situácii tak, ako by bolo žiaduce, na to, aby sme svoju chybu napravili, však nikdy nie je neskoro. Nebojte sa preto nasledujúcich viet – deti ich ocenia a pochopia, kedykoľvek ich poviete. Aj odpustia, práve preto, že sú deti a nezištne nás ľúbia.
Nie je žiadna hanba, ak povieme deťom:
Urobil/a som chybu.
Prepáč, nepočúval/a som ťa.
To, ako som reagoval/a, ťa asi vystrašilo.
Nebolo správne, ako som zareagoval/a.
Zle som (sa) rozhodla.
Ospravedlňujem sa ti.
Neviem, ako to vyriešiť. Ale spoločne môžeme hľadať riešenie.
(Zdroj: LOCIKA)
ANKETA: