Tri slová, ktoré dokážu zázraky. Osvojte si túto čarovnú vetu, vnesie pohodu do vášho života

Patricia Poprocká, 13. októbra 2021 o 04:50

„Neber to osobne, je to len biznis...“ Slávna veta zo slávneho Krstného otca, presnejšie jej prvá časť, je v skutočnosti kľúčom k spokojnému životu. Nebrať veci osobne by mali dokázať dospelí a viesť k tomu i svoje deti. Väčšina určite súhlasí, no možno sa niekto pýta: „Áno, ale ako? Keby to bolo tak jednoduché...“

Aj deti nás dokážu niekedy poriadne vytočiť. Predýchajte a upokojte sa, nie je v tom nič osobné.

Foto: shutterstock.com

V podstate to jednoduché je. Ak sa teda rozhodnete, že zmeníte prístup k záležitostiam, ktoré vás trápia, a ak si pri zautomatizovanej reakcii v danej situácii spomeniete na to, že veci ani výčitky nebudete brať osobne.

Deti to niekedy dokážu ľahšie než dospelí, no keďže sú naším zrkadlom, veľmi často preberú naše reakcie. Ak sa teda my nahneváme alebo sa začneme s niekým hádať preto, že si niektoré veci berieme príliš k srdcu, veľmi rýchlo sa tak začnú správať i naše deti. Ostať „v pohode“ a nepripúšťať si nepodstatné, to je ten správny prístup.

Nie je to o vás

„Ak vám poviem: „Vy ste hlúpy...,“ nie je to o vás. Je to o mne. Ak to vezmete osobne, možno uveríte, že ste hlúpy,“ vysvetľuje podstatu toho, ako zostať nad vecou Miguel Ruiz, mexický lekár, ktorý sa neskôr začal venovať duševnému rozvoju, v knihe Štyri dohody.

Človek má podľa neho sklony brať všetko osobne, pretože sebecky pociťuje osobnú dôležitosť, vytvára si domnienku, že všetko je práve o ňom, a že je za všetko zodpovedný. V skutočnosti však názory druhých ľudí sú odrazom len a len ich vlastného zmýšľania a nemajú nič spoločné s tým, ako sa vníma človek samotný.

„Ešte aj vtedy, keď sa situácia javí veľmi osobná, napríklad keď vás iní priamo urážajú, nemá to s vami nič spoločné,“ zdôrazňuje lekár s tým, že ide len o ich uhoľ pohľadu. Ak vám napríklad niekto vytkne, že ste tučný, ukazuje to jeho spôsob zmýšľania, pocity a predstavy. Človek však väčšinou v takých prípadoch cíti potrebu brániť svoje presvedčenie, presviedčať druhých o svojej pravde a dochádza ku konfliktom. „Urobíte z komára slona, pretože máte potrebu dokázať, že sa mýlia. Čokoľvek robíte a cítite, je však iba projekciou vášho osobného sna,“ dodáva Miguel Ruiz.

Urážka či pochvala, to je jedno

Nebrať vážne odporúča nielen negatívne konštatovania, ale i pochvaly. „To, čo si o mne myslíte, nie je pre mňa dôležité a neberiem to osobne. Keď ste šťastní, budete hovoriť: Miguel, ty si hotový anjel! Lenže keď ste na mňa napálení, poviete: Si nechutný, hotový diabol! V každom prípade sa ma to nedotýka, lebo viem, aký som. Nech si myslíte a cítite čokoľvek, je to váš, nie môj problém. Je to spôsob, akým vidíte svet,“ vysvetľuje na vlastnom príklade.

Čo je teda osobné, je podľa neho iba ten náš vlastný uhol pohľadu na danú vec alebo človeka. „Je to pravda, ktorá patrí iba vám,“ pripomína Miguel Ruiz.

Aby sme dokázali byť vyrovnaní, mali by sme vnímať ľudí takých, ako naozaj sú. „Keď ich takých uvidíme, nikdy nás nemôže zraniť to, čo hovoria alebo robia. V poriadku je ešte aj to, keď vám klamú. Klamú vám, lebo sa boja. Boja sa, že zistíte, že nie sú dokonalí,“ opisuje lekár.

Čo získate, ak nebudete brať veci osobne? Vyhnete sa mnohým sporom, zmizne hnev, žiarlivosť, dokonca i smútok. „Získate obrovské množstvo slobody. Môžete hovoriť ľúbim ťa bez strachu, že sa zosmiešnite alebo vás odmietnu. Môžete žiadať o to, čo potrebujete. Môžete povedať áno i nie bez pocitu viny alebo odsudzovania samého seba.“ Vyskúšate?



Komentáre k článku:
  • používateľ nemá avatarSorbon 13. októbra 2021 o 15:04

    Neskutocne vymyvanie mozgov.
    Takze teraz si mozme pokojne pustat usta na spacir,tresnut akukolvek urazku,pricom s usmevom na tvari mame ubezpecit dotknuteho,ze nech to neberie osobne.
    Hnus,co sa tu v sucasnosti pretlaca za sposob do popredia.Ziadne moralne zasady,ale pomalicky sa ordinuju nasincovi tie svinstva,ake su bezne na zapade.
    Nuz tak teda nech ten,kto vyslovi o komsi cosi nelichotive,ci pripravi neprijemnu situaciu komusi, nasledne ,ako protireakciu,neberie taku protireakciu osobne.
    Ale to uz ,z mne neznamych pricin,tento novy ,chory svet,akceptovat nemieni.
    Stale maju sklonit hlavu iba ti ,ktori su urazeni,ponizeni,zneucteni,...ti prvi,a to hlavne od bohatsich,agresivnejsich a vplyvnejsich.
    Uz naopak to nesmie platit.
    Vezmime si sucasnu politicku situaciu u nas na Slovensku.Tak podliaci okolo Matovica spinia hlava-nehlava,za svoje svinstva neodstupuju,lebo podla nich vraj "nie je im nic dokazane",alebo "je to premlcane".
    Ale to my mame sklonit hlavu a "nebrat osobne",ak na nas prave tito gauneri spustia kritiku,ci nas zacnu obvinovat!
    To je chore!
    To nech si ta strana,ktora by rada uplatnovat spominanu v clanku formulku o "nebrani cohosi osobne",zacne zvykat na to,ze coraz castejsie bude musiet nebrat osobne reakcie na ich podlosti.
    Takto ,ako sa to v clanku snazia zlahka vtlacit nam citatelom,ako cosi normalne,ziju na zapade - biedni a nemohuci su vecne ponizovani ,no musia to trpiet ,lebo vplyvni ich presne takym sposobom,ako to vyplyva z clanku,prinutili zit.
    A tak "nemaju brat osobne" cosi len ti dole,ktori musia poslusne vyplnat kohosi volu.
    Tych hore sa to netyka -akonahle im ktorsi stupne na kurie oko,okamzite nastupuje agresia, vybavovanie si uctov,a nicenie.
    Lideee,bdete!
    @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >