Zažíva moje dieťa stres, má duševné problémy? Šikovná pomôcka, ako to poznať

Gabriela Bachárová, 12. októbra 2021 o 04:40

Nie je žiadnym tajomstvom, že pandémia zhoršila duševný stav detí, ale nielen náročná doba je príčinou, prečo tak veľa detí zažíva psychické problémy. Ak máte pocit, že s vaším potomkom nie je v tomto smere niečo v poriadku, prečítajte si, ako sa u detí typicky prejavuje zhoršenie duševnej kondície.

Všímajte si, či vaše dieťa netrpí smútkom alebo depresiou.

Foto: Shutterstock.com

Manuál ministerstva zdravotníctva na rozpoznanie duševného stavu u dieťaťa pripravili detské lekárky Elena Prokopová (hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast) a Beata Kartousová a prečítať si ho môžete pod článkom.

Aj celkom malé deti už môžu mať duševné problémy, hoci sa tomu na prvý pohľad len ťažko verí, veď deti sú predsa prirodzene veselé. Smútok, strach či neistota sú však rovnako bežné ako pozitívne emócie a niekedy dokonca môžu mať vážnejšie príčiny. Svoje pocity síce ešte deti nedokážu popísať, prejavia sa však na správaní a vývoji, prízvukujú odborníčky.

„Prejavy stresu sú u rôznych detí rôzne, ale majú niektoré spoločné znaky. Buďte opatrní najmä, ak sa vyskytnú tieto príznaky: dieťa prestane napredovať vo vývoji - stráca aj zručnosti, ktoré už malo, častejšie plače, ťažšie sa upokojí, je predráždené, má nepokojný spánok,“ uvádzajú pediatričky. Spozornieť by rodičia mali, ak sa objaví novovzniknuté pomočovanie či ťažkosti s jedlom v podobe sklonu k zápche alebo naopak riedkym stoliciam. Záujem rodičov si vyžadujú aj časté bolesti bruška, hoci najskôr je nutné vylúčiť ich fyzickú príčinu.

Malé deti ešte nedokážu kontrolovať svoje emócie, no ak viete, že to vaše je skôr pokojnejšie a zrazu sa začnú objavovať záchvaty hnevu alebo ak sa vám skrátka na správaní potomka niečo nezdá, možno je to dôvod k návšteve psychológa, aby pomohol odhaliť príčinu a navrhol riešenie. Odborníka zvážte aj v prípadoch, ak sa objaví zvýšená úzkostnosť alebo je v hrách dieťaťa často prítomná téma smrti alebo choroby.

Spozornite, ak začne rozprávať o smrti

U detí v školskom veku je z hľadiska duševného stavu varujúce, ak sa objavia zmeny v psychickom prežívaní, to znamená nezvyčajné a náhle zmeny nálady, podráždenosť, pocity zlosti či naopak beznádeje, výraznejšie konflikty s rodičmi alebo so súrodencami. Minimálne k zamysleniu by mali viesť i zmeny v správaní, sem patrí nezáujem o komunikáciu s blízkymi či kamarátmi a tiež ľahostajnosť k tomu, čo kedysi dieťa bavilo. Poruchy spánku, problémy s pamäťou a sústredením, zhoršený prospech v škole, odmietanie potravy alebo naopak jej nadmerný príjem, sebapoškodzovanie – to sú ďalšie príznaky, ktoré si zaslúžia rodičovskú pozornosť.

„Kontaktujte primárneho pediatra svojho dieťaťa, poradí vám a vyhodnotí potrebu odbornej psychologickej pomoci,“ vravia autorky manuálu. „Ak sa v komunikácii dieťaťa objavujú zmienky o smrti, nešťastí, smútku a beznádeji, postarajte sa o bezpečnosť v domácnosti, schovajte lieky, nenechávajte dieťa samotné a kontaktujte lekára čo najskôr,“ varujú lekárky, pretože by mohlo ísť o správanie vedúce k samovražde.

Prečítajte si manuál Ministerstva zdravotníctva.

Pozrite si aj rozhovor, ako pomôcť deťom s problémami v škole

Vysokoškolská pedagogička Silvia Majerčáková-Albertová a psychologička Michaela Sokoliová hovoria o tom, že psychická pohoda je pre štúdium nevyhnutná. Ako poznať a riešiť problémy súvisiace so školou? Pozrite si video!













Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >