Nesnažte sa o spravodlivosť medzi súrodencami, je to dokonca na škodu, odkazuje odborníčka. Oveľa účinnejšie je TOTO

ahojmama.sk, 13. decembra 2024 o 05:09

„Koľko bratovi, toľko i tebe.“ Tak vyzerá súrodenecká spravodlivosť a mnohí rodičia sa tento princíp snažia dodržiavať. Nie je to však potrebné, naopak, takáto výchova môže vypestovať v deťoch neblahé postoje.

Koľko dostane jeden, musí i druhý? Nie, na harmonické vzťahy platí čosi celkom iné.

Foto: Patricia Poprocká

Že rozhodne nesúhlasíte? Ako to celé je, vysvetľuje to detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti na sociálnej sieti. Konštatuje, že väčšina rodičov sa v snahe zabrániť konfliktu medzi deťmi snaží byť spravodlivá, dávať obom rovnako a aj k nim takto pristupovať. Ale, a mnohí to zrejme poznajú aj z vlastnej skúsenosti – napriek snahe o rovnováhu to nielenže nevedie k zmierneniu existujúcich konfliktov, ale naopak, často to spôsobuje ešte ich eskaláciu, deti sú naďalej nespokojné, nevraživé voči sebe a neustále sa porovnávajú.

Prečo? „Súrodenci zdieľajú primárnu citovou väzbu k rodičom, preto pozornosť venovaná tomu, čo v rámci tohto vzťahu dostávajú, je prirodzená, a je tiež spôsobom, ktorým dieťa vyhodnocuje, či sa v tomto vzťahu cíti prijímané, jedinečné, milované, a teda v bezpečí,“ vysvetľuje psychologička, avšak s tým, že ak sa snažíme všetkým deťom dávať rovnako, vlastne im hovoríme, že je v poriadku a že majú dosť len vtedy, ak majú všetci rovnako.

„Zvyšujeme tak ich ostražitosť k neustálemu porovnávaniu sa so súrodencom a k tomu, či rodič koná za všetkých okolností spravodlivo,“ vysvetľuje negatívne dopady takéhoto prístupu Jana Kubíčková. Ako dodáva, neúmyselne tak deti učíme odvodzovať svoje potreby od toho, čo majú druhí, pestovať v sebe strach, že majú menej, horšie a nevenovať pozornosť tomu, čo naozaj potrebujú.

„Dieťa sa učí, že vonkajšie prostredie rozhoduje o jeho potrebách, a že je milované a dôležité len vtedy, keď má to, čo druhý, a toľko, koľko ten druhý,“ zdôrazňuje detská psychologička.

Snahou o spravodlivosť tak paradoxne posilňujeme súťaživosť medzi deťmi, vedieme ich k neustálemu porovnávaniu sa a učíme ich vnímať súrodenca alebo súrodencov ako súperov, nie ako spojencov.

Ak teda kúpite jednému nové topánky, nemusí zákonite dostať nové aj ten druhý. Aj keď sa mu to môže nezdať „fér“, úlohou rodičov je viesť deti od tohto presvedčenia k vnímaniu svojich vnútorných potrieb a jedinečnosti každého z nich. Naučiť ich, aby vo chvíli, keď sa porovnávajú so súrodencom, otočili svoju pozornosť dovnútra na to, čo skutočne chcú a potrebujú.

„Namiesto snahy všetko robiť rovnocenne pomenujme to, čo sa dieťaťu deje a presmerujme jeho pozornosť na vlastné jedinečné potreby. Aby sa dieťa učilo nehľadieť na to, čoho má súrodenec viac, ale aby sa pozrelo na vlastné potreby,“ radí Jana Kubíčková.

Ako by mala teda vyzerať správna komunikácia?

„Aj ja chcem nové topánky, takto to nie je spravodlivé!“
Väčšine rodičov na utíšenie detského rozhorčenia napadne uistiť potomka: „Zajtra sa pozrieme na nové topánky i pre teba.“

Správna reakcia je však takáto, vecná a pravdivá: „Tvoja sestra už vyrástla a potrebuje nové topánky. Keď vyrastieš a budeš potrebovať topánky ty, kúpime nové tebe. Je pre teba ťažké pozerať, že sestra má nové topánky, a ty nie. Chápem, že si smutný, ale nové topánky nekúpime. V našej rodine sa nesnažíme robiť veci spravodlivo, ale podľa toho, kto čo práve potrebuje.“

„Aj ja chcem ísť s vami na zmrzlinu!“
Aj v tomto prípade by sme ako prvé asi povedali: „Dnes idem s tvojím bratom, zajtra zoberiem teba, len sa upokoj.“

Pre dieťa je však lepšie toto: „Tiež by si chcela niekam so mnou. Zajtra si urobím čas a vyrazíme si my dve. Chcela by si tiež na zmrzlinu alebo na pizzu, prípadne niekam inam? Premysli si, čo je pre teba lepšie a čo si praješ.“
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti)





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >