Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo

Patricia Poprocká, 24. novembra 2024 o 04:44

„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.

Nefungje dohováranie? Skúste to hravo.

Foto: shutterstock.com

Isteže, nie vždy máte na to dostatok energie, času či trpezlivosti. Za pokus to však určite stojí, pretože takáto reakcia posilňuje puto medzi rodičom a dieťaťom a možno i eliminuje opakovanie v budúcnosti. O čo ide? O presvedčenie detí hravou formou, ako ju ukazuje na konkrétnych príkladoch v nasledujúcom videu Zdeňka Šíp Staňková, matka troch detí, ktorá sa venuje výchove s rešpektom, autorka knihy Děti jsou taky lidi a spoluautorka dokumentu Slobodné deti. „Pomocou takýchto hier je možné hravo a s úsmevom vyriešiť veľkú časť toho, čo často považujeme za problematické správanie detí, alebo pomôcť deťom spracovať traumy či náročné životné obdobia či situácie,“ hovorí.

Takže napríklad ak dieťa zahlási, že nebude upratovať, môžete to skúsiť takto: „Ja budem upratovať a nahádžem do krabice najviac kociek!“ Ak sa dieťa nechce ponáhľať, môžete sa napríklad zahrať na koňa. „Idem cválať!“ To dieťa zaujme a je vysoko pravdepodobné, že sa bude chcieť zahrať na koňa tiež. Ak dieťa nechce pomáhať v kuchyni, môžete sa s ním zasa zahrať tak, že máte akože zakryté oči a opýtate sa, či vás môže niekto do tej kuchyne doviesť. Prípadne sa potom môžete s dieťaťom vymeniť, že bude mať zakryté oči ono.

Zdeňka Šíp Staňková sa pri tvorbe videa inšpirovala knihou Hry šťastného detstva: ako riešiť problémové správanie detí hravo, s humorom a vo vzájomnom napojení od vývojovej psychologičky Alethy Solter.

Pripúšťa, že takéto správanie rodičov sa niektorým môže zdať manipulatívne, ako však vysvetľuje, ona osobne vníma veľký rozdiel medzi manipuláciou a zmenou uhla pohľadu na situáciu. „Tieto hry sú vždy o spájaní rodiča a dieťaťa, keď spojenie funguje, ľudia chcú spolupracovať a lepšie pochopia, že pre druhého je niečo dôležité. Manipuláciou môžeme nazvať v podstate hocičo, keď už komunikujeme, manipulujeme, či chceme alebo nie. Ale tých uhlov pohľadu môže byť veľa.“

Ako dodáva, deti a ľudia všeobecne chcú spolupracovať, evolúcia nás tak vytvorila. „Ak deti nechcú spolupracovať, často je to prejav odpojenia od rodiča, zlomeného puta či stresu – riešenie je však vždy viac napojenia na rodičov. Práve preto sú tieto hry také účinné – nemusia fungovať tak, aby dieťa išlo a robilo presne to, čo chceme, fungujú tak, aby hravou komunikáciou obnovili puto medzi rodičmi a deťmi a tým zlepšovali vzťah, že si ľudia chcú vychádzať v ústrety.“

A tu je už spomínané VIDEO:







Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >