„Kedy bude svadba? A prečo to dieťa takto rozmaznávaš?“ Psychologička radí, ako reagovať na nepríjemné otázky okolia. Štyri najčastejšie situácie a vhodné odpovede

Patricia Poprocká, 14. novembra 2024 o 04:43

„Už by ste sa mohli zobrať. Kedy bude bábätko? Zdá sa mi, že to dieťa príliš rozmaznávaš...“ Tiež poznáte takéto poznámky od blízkych, na ktoré neviete slušne dať najavo, že sú vám nepríjemné?

Stretnutie plné pohody, alebo povinná jazda, ktorú treba pretrpieť?

Foto: shutterstock

Rodinu svoju ani partnerovu si človek nevyberá, a hoci sú to naši najbližší ľudia, tiež neraz dochádza k názorovým stretom či nezhodám. Práve to, že ide o našich blízkych nám niekedy zväzuje ruky, keď chceme zachovať aj dobré vzťahy aj dať najavo, že sa nám na ich správaní niečo nepáči.

Vyššie spomenuté situácie zažíva nejeden pár a tu je praktický návod, ako primerane zareagovať. Pripravila ho Liga za duševné zdravie v rámci projektu Láska nemá bolieť.

„Každá rodina má svoje zaužívané vzorce správania, ktoré sa môžu líšiť od nášho nastavenia. Nastavovanie hraníc v rodinnom prostredí je citlivá záležitosť – nechceme nikoho uraziť,“ vysvetľuje psychologička Denisa Moravčík Debrecká, známa z profilu Moderná psychológia s tým, že príkladov, keď sa v rodinách prekračujú osobné hranice, sú desiatky. Uvádza štyri najčastejšie aj s odporúčanými riešeniami:

„Kedy bude svadba? A čo dieťa?“
Táto otázka vie byť pekne otravná. Napokon, je to vec dvojice, či a kedy, nikoho iného. Ako odpovedať? Pravdivo a jednoducho: „Chápem, že sa zaujímate o našu budúcnosť a tešíte sa na vnúčatá, ale tieto otázky pre nás vedia byť stresujúce. Rešpektujte, prosím, naše súkromie.“ A je to.

„Nejako si pribrala/pochudla. Ešte máš stále bruško po pôrode.“
Je to konštatovanie, ale aj vtipkovanie, ktoré môže byť zraňujúce. Aj v tomto prípade je najlepšie povedať otvorene a slušne, ako sa cítite pri takýchto rečiach: „Zraňuje ma, keď komentujete moje telo, a otvára to traumy z minulosti, o ktorých nechcem hovoriť. Skúste sa, prosím, takýchto rečí zdržať, ak sa budú opakovať, nebudem sem tak často chodievať.“

„Rozmaznávaš to dieťa. Načo toto robíš? Mali by ste...“
Nevyžiadané výchovné rady, či už vo vzťahu k deťom alebo partnerovi sú prekračovaním hraníc a zásahom do súkromia. Starým mamám to nemusí byť príjemné, ale napokon, je to váš život, váš vzťah a vaše deti. Pri prehnanej starostlivosti teda skúste nasledovné: „Úplne rozumiem, že vám na vašom vnúčati/dieťati záleží a chcete, aby žilo v zdravom a láskyplnom vzťahu. A práve preto si niektoré veci musíme vyriešiť sami dvaja, aby sme mohli spoločne rásť ako pár.“

„Šli sme okolo, tak sa, reku, zastavíme...“
Neohlásená návšteva môže byť príjemným spestrením dňa, vytrhnutím z rutiny, ak je však príliš častá, stáva sa záťažou. Aj tu povedzte slušné „nie“. „Veľmi rád/rada s vami trávim čas, ale niektoré dni potrebujem aj priestor pre seba, aby som načerpal/a energiu na zvládanie povinností.“

No a napokon ešte jedna dôležitá rada psychologičky Denisy Moravčík Debreckej: „Ak ešte nemáte vybudovaný dostatočne dôverný vzťah na takúto konverzáciu, poproste partnera alebo partnerku, aby svojej rodine tieto hranice citlivo odkomunikovali.“


Ako reagujete na nepríjemné otázky vy? Napíšte nám do komentárov alebo na email redakcia@ahojmama.sk.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >