Stretnutie plné pohody, alebo povinná jazda, ktorú treba pretrpieť?
Foto: shutterstockRodinu svoju ani partnerovu si človek nevyberá, a hoci sú to naši najbližší ľudia, tiež neraz dochádza k názorovým stretom či nezhodám. Práve to, že ide o našich blízkych nám niekedy zväzuje ruky, keď chceme zachovať aj dobré vzťahy aj dať najavo, že sa nám na ich správaní niečo nepáči.
Vyššie spomenuté situácie zažíva nejeden pár a tu je praktický návod, ako primerane zareagovať. Pripravila ho Liga za duševné zdravie v rámci projektu Láska nemá bolieť.
„Každá rodina má svoje zaužívané vzorce správania, ktoré sa môžu líšiť od nášho nastavenia. Nastavovanie hraníc v rodinnom prostredí je citlivá záležitosť – nechceme nikoho uraziť,“ vysvetľuje psychologička Denisa Moravčík Debrecká, známa z profilu Moderná psychológia s tým, že príkladov, keď sa v rodinách prekračujú osobné hranice, sú desiatky. Uvádza štyri najčastejšie aj s odporúčanými riešeniami:
„Kedy bude svadba? A čo dieťa?“
Táto otázka vie byť pekne otravná. Napokon, je to vec dvojice, či a kedy, nikoho iného. Ako odpovedať? Pravdivo a jednoducho: „Chápem, že sa zaujímate o našu budúcnosť a tešíte sa na vnúčatá, ale tieto otázky pre nás vedia byť stresujúce. Rešpektujte, prosím, naše súkromie.“ A je to.
„Nejako si pribrala/pochudla. Ešte máš stále bruško po pôrode.“
Je to konštatovanie, ale aj vtipkovanie, ktoré môže byť zraňujúce. Aj v tomto prípade je najlepšie povedať otvorene a slušne, ako sa cítite pri takýchto rečiach: „Zraňuje ma, keď komentujete moje telo, a otvára to traumy z minulosti, o ktorých nechcem hovoriť. Skúste sa, prosím, takýchto rečí zdržať, ak sa budú opakovať, nebudem sem tak často chodievať.“
„Rozmaznávaš to dieťa. Načo toto robíš? Mali by ste...“
Nevyžiadané výchovné rady, či už vo vzťahu k deťom alebo partnerovi sú prekračovaním hraníc a zásahom do súkromia. Starým mamám to nemusí byť príjemné, ale napokon, je to váš život, váš vzťah a vaše deti. Pri prehnanej starostlivosti teda skúste nasledovné: „Úplne rozumiem, že vám na vašom vnúčati/dieťati záleží a chcete, aby žilo v zdravom a láskyplnom vzťahu. A práve preto si niektoré veci musíme vyriešiť sami dvaja, aby sme mohli spoločne rásť ako pár.“
„Šli sme okolo, tak sa, reku, zastavíme...“
Neohlásená návšteva môže byť príjemným spestrením dňa, vytrhnutím z rutiny, ak je však príliš častá, stáva sa záťažou. Aj tu povedzte slušné „nie“. „Veľmi rád/rada s vami trávim čas, ale niektoré dni potrebujem aj priestor pre seba, aby som načerpal/a energiu na zvládanie povinností.“
Ako reagujete na nepríjemné otázky vy? Napíšte nám do komentárov alebo na email redakcia@ahojmama.sk.