Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

Patricia Poprocká, 10. decembra 2018 o 06:00

Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

Vianoce inak. Nebojte sa zmeniť to, čo je zaužívané.

Foto: shutterstock.com

Aj odborníci radia – nebojte sa nekupovať darčeky, radosť môžete spraviť druhým aj inak. Tu je niekoľko tipov na nekomerčné darčeky. Neraz nestoja ani cent, neznamená to však, že potešia menej ako najmodernejšie hodinky či tablet. A navyše, blízkym ich môžete potom dávať aj kedykoľvek, nielen na Vianoce.

Napíšte listy


Tento originálny darček dáva už niekoľko rokov svojim blízkym napríklad televízny moderátor Viktor Vincze. Namiesto behania po obchodoch stačí sadnúť za stôl, popremýšľať o svojom vzťahu k najbližším a – spísať na papier každému malé osobné vyznanie. Jednoduchý a cenný darček nielen poteší, ale neraz pomôže upratať vo vzájomných rodinných vzťahoch i vo vlastnom vnútri. Kto sa vyjadruje radšej pomocou obrazov alebo hudby, môže namiesto listu namaľovať obraz či zložiť skladbu.

Darujte svoj čas


Každému k Vianociam splňte jedno želanie, ktoré voči vám pri vianočnom stromčeku vysloví alebo napíše. Buď okamžite, alebo aj v najbližšom čase, podľa toho, čo si kto želá. Môže to byť umytie riadu po večeri, povysávanie bytu, urobenie raňajok na druhý deň, spoločný výlet, ale aj strávenie dňa bez mobilu či internetu. Prípadne to môžete pre väčšiu zábavu skúsiť aj naopak - napíšte, čo by ste dokázali pre druhých urobiť, a každý si môže nejaké splnené želanie od vás vyžrebovať, alebo nájsť schované v nejakej vianočnej ozdobe.

Skúste uhádnuť želania iných


Každému skúste splniť jeho želanie, ktoré sa nedá kúpiť v obchodoch. Čo vždy túžili jednotliví členovia rodiny zažiť či vidieť? Porozmýšľajte a skúste ich tam zobrať, ak je to vo vašich možnostiach. Môže ísť o výlet do hôr, do soľnej jaskyne, na koncert, športové podujatie, ale i spoločnú večeru, ktorú uvaríte vy.

Potešte, koho môžete


Popremýšľajte, ako by ste mohli spríjemniť Vianoce ľuďom vo svojom okolí. Máte neďaleko nemocnicu? Detský domov? Domov seniorov? Milá návšteva, zaželanie krásnych sviatkov či pár milých pozorností, hoci len domácky vyrobených lacných ozdôb, alebo doma napečených vianočných koláčov určite poteší každého, kto z rôznych dôvodov nemôže byť so svojimi blízkymi.

Vráťte sa do čias vašich prarodičov


Zabudnite na preplnené obchody aj natískajúce sa reklamy internetových predajcov. Vráťte sa o päťdesiat rokov dozadu, kedy si naši starí rodičia dávali pod stromček symbolické darčeky, drobnosti, alebo nevyhnutne potrebné veci. Čo by najviac potrebovali vaše deti? Naozaj je to najmodernejšia robotická hračka?

Šírte radosť a lásku naozaj


Dohodnite sa, že strávite Vianoce bez slovka „nie“. Snažte sa chápať druhých, uvedomiť si ich dobré úmysly, i keď sa vám ich konanie či rozprávanie na prvý pohľad nebude zdať. Skrátka, pokúste sa s každým dobre vychádzať. Pre začiatok aspoň počas sviatkov.Súvisiace články:
Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatarDanusa222 17. decembra 2018 o 18:01

  Darujte zážitok! Ja ako cestovatel dávam výlety alebo skvelé vychytávky, ktoré sa pri cestovaní hodia.
  To je najviac, spoločne strávené cvhíle, krásne momenty a zážitky. Nemusí byt ani drahý stačí tu niekde na slovensku, alebo dajte jeden darček na vianoce aj na narodeniny dokopy a okrem toho dnes natrafíte aj na naozaj lacné letenky :) alebo si kupte s partnerom darček spolu. Pre cestovatelov odporúčam aj tento článok super tipy: » estavisa.sk/posledne-tipy-na-vianocne-cestovatelske...
  @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

 • Obrázok Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

 • Obrázok 6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.

 • Obrázok Milujem moslima. No a čo?

  Milujem moslima. No a čo?

  Je islam hrozbou pre našu kultúru? Postoje Slovákov voči moslimom sú zväčša odmietavé – od opatrnosti až po otvorenú nevraživosť. Podľa prieskumov by len štvrtine opýtaných neprekážala láska s moslimom. Obavy pramenia prevažne z obáv z neznámeho. Je sa však naozaj čoho báť? Ako vyzerá život s moslimom, sme sa opýtali Sloveniek, ktoré sú s nimi vo vzťahu. Ako vyplýva z ich príbehov, rozdielnosť kultúr poprieť nemožno, tá však pri láske a tolerancii nepredstavuje problém, naopak, môže byť obohatením.

 • Obrázok Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Mami, poď so mnou zaspávať... Počúvate to doma od svojho osem- či desaťročného dieťaťa? Nemusíte sa znepokojovať. Spoločné zaspávanie aj spanie s deťmi v školskom veku je úplne normálne, akurát je to naša spoločnosť, kto z toho robí problém.

 • Obrázok Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.

 • Obrázok Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Nedajte sa ovplyvňovať reklamami a marketingom, ktorý vás ohlupuje, želal do nového roka našim čitateľom český etnológ Mnislav Zelený Atapana, šíriteľ životnej filozofie juhoamerických Indiánov. Sám pripúšťa, že rodiny s deťmi to majú naozaj ťažké, pretože obchodníci sa ich snažia ovplyvniť všemožnými prostriedkami a na každom kroku. Neraz používajú metódu – ak to nejde dverami, skúsime oknom.

Ďalšie články v rubrike >