Idylický obrázok rodinnej pohody nie je nemožné dosiahnuť.
Foto: shutterstockNie nadarmo sa hovorí, že najlepším liekom je prevencia. Aj v živote pri deťoch je lepšie krízovým situáciám predchádzať, čo súvisí s vnútorným nastavením i organizáciou času.
Tu sú základné odporúčania pre dnešných uponáhľaných a povinnosťami zavalených rodičov:
Neberte si toho na seba priveľa
Čo sa stane, ak pôjdete spať bez toho, aby ste večer upratali kuchyňu? Alebo ak môže kopa žehlenia počkať na zajtra, môže i na pozajtra. Skrátka, po celodennom behaní v práci, po nákupoch, detských krúžkoch či varení máte nárok na oddych ako každý iný. Deľte povinnosti medzi všetkých členov rodiny, alebo ich jednoducho nechajte tak.
Nestrácajte samých seba
Znamená to, že si naďalej pestujte zvyky a koníčky, ktoré vás tešia. Či je to hodinka športovania, čítania, maľovania, alebo len tak posedenie pri čaji či káve… Čokoľvek. Tým, že sa zdokonaľujete v tom, čo vás teší, dávate deťom ten najlepší príklad do života. Možno ich aj inšpirujete a ony sa nadšene pridajú.
Zjednodušte si život
Pomáha rutina, do ktorej zapojíte všetkých členov rodiny. Vytvorenie vhodných návykov život naozaj ohromne uľahčuje a snažte sa o to práve v činnostiach, ktoré sú pre vás najviac problematické. Teda ak nie ste práve ranný typ, zapojte do prípravy raňajok či desiatej do školy aj partnera či potomkov, prípadne ak nestíhate popoludní, vytvorte si v rodine hravou formou systém pomoci alebo aj prípravy večere – napríklad rozdeľte, kto kedy bude šéfkuchár a podobne. No a samozrejme, nesnažte sa riešiť záležitosti za druhých. Poraďte, ak vás požiadajú, ale tým to končí. Starajte sa o to, čo môžete ovplyvniť, to je základné pravidlo spokojnosti.
Znížte nároky a očakávania
Keď sa nad tým bližšie zamyslíte, načo vlastne sú? Bude slnko menej svietiť alebo sa zrúti svet, ak od seba či detí budete požadovať menej? Podstatou života je láska, ktorá by mala človeku prinášať radosť a spokojnosť, nie honba vpred a ustavičné porovnávanie sa s inými. Snaha uspieť či zvíťaziť je síce pochopiteľná, uvedomte si však, že samotná snaha stačí, je dôležitejšia než výsledok. Ten môže byť akýkoľvek, pretože už cesta je cieľ k zdokonaľovaniu.
Nehovorte s deťmi v hneve
Keď sa predsa len nahneváte, nezačnite rozprávať s deťmi, lebo si to práve ony odnesú. Naučte sa oddeľovať emócie od toho, čo naozaj je, teda realitu od vašej predstavy o nej. Práve mlčanie môže byť užitočné na to, aby ste si to uvedomili a nikomu tým neublížite. Naopak, získa každá strana.