Chyba nie je nepriateľ, netrestajme za ňu seba ani deti

ahojmama.sk, 8. novembra 2024 o 06:16

„Som dôležitá, som sympatická,“ napísala svojho času na nástenku učiteľka Denisa Machoňová Tichá v českom meste Tábor. Nemyslela tým, seba, ale „Chybu“ a chcela tým zmeniť prístup detí k chybám.

Netrestajme sa za chyby. A deti už vôbec nie.

Foto: Shutterstock.com

Za chyby sa totiž v školskom systéme, ale nielen v ňom zvykne trestať, pritom je dôležité, aby ľudia dokázali chyby vnímať ako niečo prirodzené a poučiť sa z nich. To, žiaľ, majú problém mnohí dospelí, a je pochopiteľné, že vnímanie chyby ako niečoho zlého, čo nemá byť, prenášajú aj na deti.

„Môj syn sa veľmi hnevá, keď sa mu niečo nepodarí. Niekedy sa rozplače a niekedy sa dokonca snaží nezdar zatajiť,“ potvrdzuje Katarína z Bratislavy, matka školáka na prvom stupni. Ako dodáva, snaží sa mu vysvetľovať, že robiť chyby je prirodzené, dieťa má však opačný postoj akoby zažitý. „Keď bol menší, s manželom sme ho často opravovali a tiež si myslím, že to môže mať aj zdedené po nás. Patrím tiež k tým, ktorí si vyčítajú, keď sa im niečo nepodarí, lebo spravili chybu,“ dodáva.

Je to, samozrejme, zbytočná prísnosť. Chyby a omyly sú podľa detskej psychologičky Michaely Artemiou súčasťou nášho života, a vďaka nim sa môžeme posunúť v osobnom raste i viac naučiť. A práve to by sme mali naučiť aj deti, aby chyby, svoje aj iných, brali ako niečo prirodzené. „Ak dieťa dokáže prijať a spracovať pocit zlyhania, rozvíja tým vlastnú schopnosť riešiť problémy, posilňuje svoju vytrvalosť a rovnako sebavedomie,“ myslí si Michaela Artemiou.

Ako to však dosiahnuť? Odborníčka odporúča vytvoriť dieťaťu primerané prostredie, v ktorom mu je umožnené experimentovať bez tlaku na výsledok. Ak sa mu v takomto prostredí niečo nepodarí, bude mať čas a priestor v pokoji chybe lepšie porozumieť a vziať si z nej skúsenosť ako ponaučenie.

Rodičia by namiesto hodnotenia chýb ako zlyhania mali s deťmi hovoriť o tom, čo sa z daného nezdaru môžu naučiť. Pochopiteľne, láskavo a pokojným tónom. „Povzbudenie, pochvala za snahu, ale aj pomoc pri hľadaní riešenia – to všetko deťom ukazuje, že urobiť chybu nie je konečný stav, ale naopak vždy nás učí niečomu novému,“ potvrdzuje detská psychologička.

Skvelou voľbou ako deti učiť, že chyby sú niečo prirodzené a posúvajú nás ďalej, sú kreatívne aktivity. Ilustrátorka Tina Minor vníma umenie ako krásny proces, kde sa každá „chyba“ stáva výzvou a dobrodružstvom na ceste k výsledku. „Často sa stáva, že mi pri tvorbe niečo nevyjde tak, ako má. Buď mi ujde linka, alebo mi farba vytvorí škvrny tam, kde som ich neplánovala. V niektorých prípadoch zistím, že farebnosť, ktorú som si vymyslela, akosi nepasuje. Alebo, že kompozícia celkovo nesedí. Nikdy mi nič z toho neprišlo ako chyba. Práve naopak. Brala som to ako výzvu, vymyslieť to celé inak. Čiary či škvrny mimo plánovaného konceptu vytvárajú krásnu hravosť diela a dodávajú mu živelnosť,“ delí sa o skúsenosť.

Umenie môže byť skvelým prostriedkom aj pre deti, ako sa naučiť neodsudzovať za chybu, ale pracovať s ňou. Ak, samozrejme, nebudeme pri ich výkresoch či inej tvorbe posudzovať a hodnotiť výtvor podľa vlastných predstáv. Napokon, umelec potrebuje uznanie, nie kritiku. A aj nedokonalosť je vo svojej podstate dokonalá.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >