- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Slovensko má najmladšie prvorodičky z okolitých štátov, rodia ako 27-ročné
Slovensko má spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky najnižší vek prvorodičiek. Prvé dieťa tu ženy majú v priemere vo veku 27 rokov, v Česku, Maďarsku či Poľsku rodia prvýkrát o rok neskôr. V rámci krajín Európskej únie sa vek prvorodičiek pohybuje na úrovni 29 rokov.
-
Počet interrupcií na Slovensku klesá, potratová turistika ale naďalej prekvitá
Počet potratov na Slovensku klesol. Kým predvlani prišlo u nás o dieťa dobrovoľne alebo nedobrovoľne 15 929 žien, v minulom roku o 655 menej, čo znamená pokles o štyri percentá. Naďalej však pretrváva vysoké percento cudziniek, ktoré u nás podstúpili umelé prerušenie tehotenstva. Tých bolo 1350, zhruba rovnako ako v roku 2017.
-
Meno? Rýchlo, píšem si... Prečo musia rodičia svoje dieťa okamžite pomenovať, niekedy dokonca už pred narodením?
Meno, váha a dĺžka. Základné údaje, na ktoré sa v našich pôrodniciach dbá predovšetkým, viac ako na to, či trávi dieťa prvé chvíle života v náručí matky tak, ako to obaja potrebujú. Nikde ale nie je napísané, že dieťa musí dostať meno okamžite po narodení. V zahraničí je bežné, že je bábätko bez mena aj niekoľko dní. Medzi prírodnými národmi sa čaká dokonca aj niekoľko rokov, kým sa prejaví charakter dieťaťa a dokáže sa vybrať meno jemu najvhodnejšie. Prečo je u nás tak dôležité mať meno okamžite?
-
Budú sa rušiť malé pôrodnice, pretože sú horšie? Vedie sa boj o ich existenciu
V minulom roku sa v sninskej pôrodnici narodilo 312 detí. Teda menej ako jedno denne. Ak by sa malé pôrodnice začali rušiť, ako sa o tom v súčasnosti diskutuje, muselo by zrejme skončiť aj toto malé zariadenie.
-
Rozmyslite si to ešte! Ženy, ktoré chcú ísť na potrat, dostanú od gynekológa brožúru varujúcu pred interupciou
Brožúra Skôr, ako sa rozhodnete... je určená pre gynekológov, aby ju odovzdali žiadateľkám o umelý potrat. Obsahuje informácie o neželaných zdravotných i psychických dopadoch interupcie, aj o iných možnostiach riešenia neľahkej životnej situácie.
-
Indiánske ženy rodia samé a keď treba, nadojčia aj osemročné dieťa
Dojčí sa prakticky od prvej chvíle, neobmedzene často a neobmedzene dlho. Neraz si aj osemročné dieťa príde dať mlieko z matkinho prsníka. Správne prisatie, polohu, či nezmysly o „slabom" mlieku tam nikto nerieši. Reč je o dojčení v kmeňoch juhoamerických indiánov, ktoré priblížil v rozhovore pre portál dojcenie.eu český etnológ Mnislav Zelený Atapana.
-
VIDEO Cisárskych rezov pribúda. Je na to dôvod? Vysvetľuje prednosta pôrodnice na Kramároch Igor Rusňák
Zhruba každé tretie bábätko na Slovensku príde na svet cisárskym rezom. Ich počet stúpa, celosvetovo aj u nás. Prednosta 1. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave docent Igor Rusňák vysvetľuje, kedy a prečo lekári k takzvaným sekciám pristupujú.
-
Prenáša sa tehotenstvo vzduchom? Deväť sestričiek z pôrodnice čaká naraz dieťatko
Hovorí sa, že keď otehotnie jedna kamarátka, v krátkom čase začnú radostnú novinu oznamovať aj ďalšie. Zdá sa, že to platí aj v pracovnom kolektíve.
-
Iba za sklom! Slovenské pôrodnice stále bránia príbuzným, aby mohli vidieť bábätko
Aj v roku 2019 sú na Slovensku pôrodnice, ktoré návštevám nedovoľujú kontakt s bábätkami a ukazujú ich iba za sklom. Hoci ide o zbytočný a dávno prekonaný postup, dodnes to tak majú napríklad dve z troch najväčších bratislavských pôrodníc v Ružinove a Petržalke, pôrodnica v Nitre, ale aj ďalšie v iných častiach Slovenska. Zdôvodniť to celkom nevedia, niektoré by o tom dokonca najradšej vôbec nehovorili.
-
Bábätká nie sú exponáty, aby sme ich vystavovali za sklom, vraví prednosta pôrodnice na bratislavských Kramároch docent Igor Rusňák
Pôrodnica na Kramároch je prvá a zatiaľ jediná z troch štátnych bratislavských pôrodníc, ktoré umožňujú fyzický kontakt návštev s bábätkami. Inšpirovali sme sa zahraničím a tiež sme zaviedli formu kontaktných návštev, nechceme ukazovať bábätká ako exotické exponáty za sklom, vysvetľuje pre ahojmama.sk prednosta 1. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave docent Igor Rusňák.
-
VIDEO Slovenské matky obľubujú duly ako slávna Meghan
Od pozitívneho testu až po príchod na svet. Čo je typické pre jednotlivé obdobia tehotenstva a ako ich zvládnuť čo najlepšie? V čom robia budúce mamičky zbytočne chyby? Pozrite si VIDEO, v ktorom radia duly Alexandra Somorovská a Andrea Kožíková.
-
Kontakt koža na kožu hneď po narodení je priam zázračný, mali by ho umožniť všetkým deťom, aj chorým a predčasne narodeným, odkazujú vedci
Kontakt koža na kožu matky a dieťaťa bezprostredne po narodení je zázračný. Jeho priaznivé účinky potvrdzujú ďalšie a ďalšie štúdie. Najnovšie zistenia priniesla Svetová zdravotnícka organizácia po výskume vo Vietname, podľa ktorých priloženie bábätka po narodení na telo matky (bonding) znížilo výskyt život ohrozujúcich infekcií až o dve tretiny.
-
Kedy odísť do pôrodnice? Nechoďte zbytočne skoro
Máte krátko pred pôrodom? Potom vás najviac zaujíma, kedy nastane ten správny čas, odísť do pôrodnice.
-
Buďte fit aj s bruškom, cvičenie zmierňuje nevoľnosti. Aké športy sú vhodné?
Cvičiť treba, v tehotenstve zvlášť. Pre ženy, ktoré toto obdobie vnímali naozaj ako iný stav cez nesmiernu únavu, nevoľnosti či bolesti chrbta to znie zrejme absurdne, lekári však radia premôcť sa. Pohyb podľa nich potláča všetky negatívne príznaky tehotenstva. V prípade, že ide o normálnu graviditu, pochopiteľne.
-
Nedajte sa! Šťastný príbeh ženy, ktorá si v pôrodnici nenechala zobrať svoje dieťa
Mať svoje bábätko pri sebe bezprostredne po narodení nie je samozrejmosťou nielen v našich, ale ani v českých pôrodniciach. Ak chce matka stráviť s dieťatkom prvé hodiny jeho života, aj tam to často znamená boj s personálom. Príbeh z pôrodnice v Hořovicích, ktorý zverejnila na facebooku dula Martina Šebestová, však potvrdzuje, že bojovať sa oplatí. Môžete mať čo chcete, ak to naozaj chcete.
-
Emily, Melany a Sára. V Banskej Bystrici sa narodili trojičky
V 34. týždni tehotenstva prišli v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta na svet trojičky, dievčatká Emily, Melany a Sára.
-
Rozlúčiť sa s novorodeniatkom, ktoré nežije, nie je v našich nemocniciach stále samozrejmosťou
Porodiť mŕtve bábätko je nesmierne ťažké, len ženy, ktoré si tým prešli, vedia, ako veľmi. Personál by však mal urobiť všetko preto, aby im vyšiel v maximálne v ústrety. Dieťatko samozrejme, nedokážu zachrániť, čo však môžu urobiť, je dovoliť im sa s bábätkom spoznať, popestovať si ho. Žiaľ, nie vždy je tomu tak.
-
Srdce bije rýchlejšie o 20 úderov, pľúca vládzu menej. Čo robí tehotenstvo so ženským telom
Vedeli ste, že žena, ktorá čaká bábätko, urobí za minútu o 10 nádychov viac ako jej netehotná kamarátka? Srdce bije rýchlejšie o 20 úderov za minútu a menia sa aj kĺby. Čo všetko robí tehotenstvo so ženským telom, opísal MUDr.Michal Holáň v Knihe tehotenstvo v obrazoch. Tu sú najzaujímavejšie zistenia.
-
Buďte ako Meghan, vezmite si k pôrodu dulu
Manželka britského princa Harryho Meghan oznámila, že si k svojmu aprílovému pôrodu vezme dulu. Nie je to žiadny kráľovský rozmar. Prítomnosť skúsenej ženy, ktorá pomôže zmierniť pôrodné bolesti a upokojí počas náročných chvíľ, dokáže skrátiť a uľahčiť celý pôrod.
-
Nádherné videá: Úplne ako opičky. Deti sú schopné piť mliečko hneď po pôrode, neberme im to
Novorodeniatko je schopné prisať sa už krátko po pôrode k matkinmu prsníku a sať mliečko. Pomáha to rozbehnúť laktáciu, nehovoriac o tom, že sa už od začiatku vytvára pevné puto medzi mamou a dieťaťom.