Slovensko má najmladšie prvorodičky z okolitých štátov, rodia ako 27-ročné

TASR, 9. apríla 2019 o 12:18

Slovensko má spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky najnižší vek prvorodičiek. Prvé dieťa tu ženy majú v priemere vo veku 27 rokov, v Česku, Maďarsku či Poľsku rodia prvýkrát o rok neskôr. V rámci krajín Európskej únie sa vek prvorodičiek pohybuje na úrovni 29 rokov.

Prvé dieťa rodia Slovenky v priemere v 27 rokoch.

Foto: Shutterstock.com

Vek prvorodičiek sa u nás zvyšuje veľmi pomaly. „Na Slovensku sa od roku 2008 výrazne neposunul vek prvorodičiek. Kým v roku 2008 mali ženy prvé dieťa v priemere v 26 rokoch, v roku 2017 to bolo už o rok neskôr. Tento trend ale možno sledovať naprieč všetkými európskymi krajinami," hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Najviac rástol za posledných päť rokov vek prvorodičiek v Estónsku, najmenej v Čechách, kde sa ich vek dlhodobo pohybuje na úrovni 28 rokov. Najstaršie prvorodičky sú v Taliansku (31 rokov), Španielsku a Luxembursku (30 rokov), najmladšie prvorodičky sú v Bulharsku a Rumunsku (26 rokov) a tiež Litve (27 rokov).

„Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé riešia aj ekonomický aspekt materstva, zladenie práce s rodinou," poznamenáva analytička.

Na Slovensku sa o deti stará, prípadne sa s nimi učí minimálne hodinu denne, zhruba 35 percent žien a 19 percent mužov. O domácnosť sa stará 77 percent žien a 47 percent mužov. „Šesť z desiatich žien varí a upratuje najmenej hodinu denne, u mužov to robí len každý šiesty," dopĺňa Lenka Buchláková.


ANKETA:

Kedy ste mali prvé dieťa?

10,8%52,0%37,3%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >