Buďte ako Meghan, vezmite si k pôrodu dulu

Gabriela Bachárová, 6. februára 2019 o 11:00

Manželka britského princa Harryho Meghan oznámila, že si k svojmu aprílovému pôrodu vezme dulu. Nie je to žiadny kráľovský rozmar. Prítomnosť skúsenej ženy, ktorá pomôže zmierniť pôrodné bolesti a upokojí počas náročných chvíľ, dokáže skrátiť a uľahčiť celý pôrod.

Meghan Markle má porodiť v apríli, k pôrodu si vezme dulu.

Foto: Reuters

Podľa britských médií bude Meghaninou dulou štyridsaťročná mama troch detí Lauren Mishconová. Len zhodou okolností je to vnučka majiteľa advokátnej spoločnosti, ktorá riešila rozvod zosnulej princeznej Diany. Dula už údajne mala princovi Harrymu poradiť, ako počas pôrodu s Meghan komunikovať, aby ju čo najlepšie upokojil. V kráľovskej rodine zatiaľ nikto s dulou nerodil, Meghan tak zavádza ďalšie novinky.

Dula nie je zdravotnícka pracovníčka ani pôrodná asistentka, ale skúsená žena, ktorá prešla špecializovaným školením. Žena sa s ňou môže stretávať už v tehotenstve, dula ju naučí, ako počas pôrodu správne dýchať alebo ktoré sú najlepšie úľavové pozície. Tiež ju psychicky podporí, aby sa nebála, pretože pôrod je prirodzený proces a pôrodné bolesti majú svoj zmysel, takže s nimi nie je dobré bojovať, ale naopak, poddať sa im.

S dulou je tehotná žena v kontakte, stretáva sa s ňou osobne alebo jej môže aj zatelefonovať. To žena veľmi ocení, keď si napríklad nie je istá, či už má odísť do pôrodnice, alebo môže ešte zostať doma. Počas samotného pôrodu dula so ženou predýchava kontrakcie, masíruje ju alebo robí to, čo žena práve potrebuje. Nezastupiteľnú úlohu má v upokojovaní ženy, že všetko prebieha dobre a pôrod postupuje, ako má. Po narodení bábätka môže pomôcť s jeho prvým prisatím sa.

Duly ponúkajú svoje služby aj po pôrode, môžu prísť k vám domov skontrolovať, či je všetko v poriadku alebo s vami preberú, či pôrod prebiehal podľa vašich predstáv a pomôžu ho psychicky spracovať. Veľa z nich je aj laktačnými poradkyňami.

Ako prijmú dulu v pôrodnici lekári, nebudú k nej podozrievaví? V posledných rokoch sa prístup zdravotníkov k dulám výrazne mení. „Už máme mnohých spolupracujúcich lekárov a pôrodné asistentky. Pre mňa bolo najlepšou vizitkou, keď pred rokmi po prvýkrát dal moje telefónne číslo mamičke lekár. Bábätko sa jej uložilo v brušku koncom panvovým a veľmi sa bála vaginálneho pôrodu. Dostala moje číslo so slovami: „Zavolajte tejto dule a spolu to krásne zvládneme“. Porodila za dve hodinky bez nástrihu a zásahov krásnu dcérku. Dôležitá je totiž spolupráca, nie boj. Odvtedy je takýchto prípadov a lekárov viac. Teším sa z toho," povedala v rozhovore pre náš web šéfka občianskeho združenia Slovenské duly Ľuba Lapšanská.

Tehotná žena a dula by si mali ľudsky sadnúť. Môžete mať vynikajúcu odborníčku, ak vám však nie je sympatická, pôrod s ňou nemusí byť príjemný. Slovenky si môžu svoju dulu vybrať na www.duly.sk. Organizácia Slovenské duly je jediná, ktorá dulám udeľuje certifikát.ANKETA:

Vzali by ste si k pôrodu dulu?

36,8%5,3%31,6%26,3%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >