Počet interrupcií na Slovensku klesá, potratová turistika ale naďalej prekvitá

pt, SITA, 8. apríla 2019 o 11:31

Počet potratov na Slovensku klesol. Kým predvlani prišlo u nás o dieťa dobrovoľne alebo nedobrovoľne 15 929 žien, v minulom roku o 655 menej, čo znamená pokles o štyri percentá. Naďalej však pretrváva vysoké percento cudziniek, ktoré u nás podstúpili umelé prerušenie tehotenstva. Tých bolo 1350, zhruba rovnako ako v roku 2017.

Potratov vlani na Slovensku ubudlo. Umelých aj spontánnych.

Foto: shutterstock.com

Štatistiky zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií. Okrem celkového nižšieho počtu potratov je priaznivou správou aj pokles spontánnych potratov, ku ktorým dochádza najčastejšie počas prvého trimestra.

V uplynulom roku ich zdravotníci zaznamenali 4888, čo je o desatinu menej oproti predvlaňajšku. Zo všetkých potratov však stále tvorili druhú najväčšiu časť, takmer tretinu. Najčastejšie k nemu dochádzalo v ôsmom a siedmom týždni (spolu takmer 30 percent).

Najväčšou skupinou potratov sú dlhodobo umelé prerušenia tehotenstva. Zaberajú takmer polovicu, presnejšie 48 percent z celkového počtu. Ako však povedal generálny riaditeľ centra Peter Blaškovitš, aj v tomto prípade ide o pokles. „Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet umelých prerušení tehotenstva výraznejšie klesá,“ poznamenal.

Za posledných desať rokov sa počet interrupcií znížil o 4 845 a v porovnaní s rokom 1997 dokonca 3,5-násobne. Pokles by bol ešte výraznejší, keby na Slovensko nechodili na potrat cudzinky, predovšetkým Poľky, kde je interrupcia pre väčšinu žien nedostupná. Úrady ju povoľujú len ak je plod poškodený, ak tehotenstvo ohrozuje zdravie a život matky, alebo ak žena otehotnela pri znásilnení či inceste.

Interrupciu u nás podstúpilo 1326 žien bez trvalého pobytu. Žien s trvalým pobytom na Slovensku bolo vlani na interrupcii 6024, o 1,3 percenta menej než predvlani.

Celkovo zdravotnícke zariadenia vykázali v minulom roku 15 274 potratov. Po umelom prerušení tehotenstva tvorili druhú najväčšiu skupinu spontánne potraty (32 percent), po nich nasledovali ostatné potraty (17 %) a mimomaternicové tehotenstvá (3 %). Práve mimomaternicové tehotenstvá ako jediné v minulom roku vzrástli, a to z 398 na 444.

Najvyšší počet potratov bol vlani vo vekovej skupine 25 – 29 rokov (6,9 na 1 000 žien).

Takmer 65 percent žien podstúpilo interrupciu do 8. týždňa tehotenstva. Po 12. týždni to boli štyri percentá. Zo zdravotných dôvodov bolo zaznamenaných takmer 16 % umelých prerušení tehotenstva.


ANKETA:

Podstúpili by ste interrupciu?

43,8%1,0%14,9%33,7%1,0%5,8%


Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatarFunthomas 9. apríla 2019 o 08:20

  Takže 28% žien (ak hlasovali iba ženy) by šlo bez rozmyslu na potrat. No a potom keď v 35-40-tke udrú biologické hodiny, prídu ťažké výčitky svedomia, stávajú sa z nich "snažilky" a majú depresie. Ale príroda to dobre zariadila, lebo tieto ženy v drvivej väčšine majú problém neskôr otehotnieť, takže "potratové" myslenie s nimi v podstate vymrie.
  @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

Ďalšie články v rubrike >