Kontakt koža na kožu hneď po narodení je priam zázračný, mali by ho umožniť všetkým deťom, aj chorým a predčasne narodeným, odkazujú vedci

pt, 14. marca 2019 o 06:18

Kontakt koža na kožu matky a dieťaťa bezprostredne po narodení je zázračný. Jeho priaznivé účinky potvrdzujú ďalšie a ďalšie štúdie. Najnovšie zistenia priniesla Svetová zdravotnícka organizácia po výskume vo Vietname, podľa ktorých priloženie bábätka po narodení na telo matky (bonding) znížilo výskyt život ohrozujúcich infekcií až o dve tretiny.

Kontakt koža na kožu má nenahraditeľný význam pre psychickú aj fyzickú pohodu matky a dieťaťa.

Foto: MATT JOHNSON/FLICKR.COM

Na štúdiu, ktorú vydal časopis EClinicalMedicine zameraný na výskum v oblasti verejného zdravia, upozornili na svojich stránkach organizácie Ženské kruhy a Mamila. Ako uvádzajú v preloženom článku, z ktorého vyberáme, kontaktom koža na kožu sa od infekcií uchránia dve tretiny bábätiek a tretina sa vyhne hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Vietnam patrí do oblasti, kde je vysoká úmrtnosť detí. "V tomto regióne každé dve minúty zomrie jeden novorodenec," poznamenal doktor Howard Sobel, koordinátor pre reprodukčné, materské, novorodenecké, detské a adolescentné zdravie v regióne západného Pacifiku a spoluautor štúdie. Správne postupy po narodení dieťaťa by mohli podľa neho úmrtnosť znížiť o polovicu.

Tie zahŕňajú okamžitý kontakt koža na kožu, prerušenie pupočníka až po jeho dotepaní, a to sterilným nástrojom, a dostatok času, kým si dieťatko nájde bradavku a prisaje sa k prsníku. Ako vedci zdôrazňujú, platí to aj pre bábätká narodené predčasne, pre bábätká choré, a aj tie, ktoré prídu na svet cisárskym rezom.

Dostatočne dlhý kontakt koža na kožu okrem budovania vzťahovej väzby medzi nimi a matkou im pomáha udržať primeranú telesnú teplotu, získať krv z placenty, byť osídlené ochrannými baktériami a prostredníctvom kolostra dostať živiny a imunitné bunky na ochranu pred infekciou.

Toto takzvané „prvé objatie“, teda bonding či dlhotrvajúci kontakt koža na kožu medzi matkou a dieťaťom zároveň vedie k výlučnému dojčeniu a k významnému zníženiu zdravotných komplikácií ako napríklad otrava krvi.

Pred zavedením nových opatrení boli deti vo vietnamskej nemocnici po vaginálnom pôrode rutinne separované od svojich matiek najmenej 20 minút, deti narodené cisárskym rezom až 6 a viac hodín. Po tom, čo sa vo vybraných zariadeniach zaviedla starostlivosť o novorodencov v kontakte koža na kožu, bol bonding umožnený všetkým novorodencom, bez ohľadu na spôsob narodenia.

"Zistenia našej štúdie sa netýkajú iba Vietnamu. Všetky nemocnice – v bohatých aj v chudobných krajinách – sa môžu z našej skúsenosti poučiť, ako zlepšiť zdravie novorodencov. Bol som svedkom škodlivých postupov v starostlivosti o novorodencov vo viac ako 20 krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Našou úlohou je pomôcť vládam a úradom v zdravotníctve, lekárom, zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám nahradiť túto prax postupmi, ktoré sú vypracované v súlade s medicínou založenou na dôkazoch. Vieme, že kontakt koža na kožu funguje,“ povedal doktor Sobel. Nuž, škoda, že ešte nedošli do niektorých slovenských pôrodníc.

Štúdia WHO ešte ukázala, že rodiny bábätiek, ktorým bol umožnený bonding, ušetrili na umelej výžive. Keďže ženy vo veľkej miere svoje deti dojčili, náklady na umelú výživu sa znížili - o 96 percent. Dojčenie a vzájomný kontakt zasa prispeli k skráteniu hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o 78 %. To predstavovalo ďalšie úspory, v nákladoch na liečbu aj v množstve predpisovaných antibiotík.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >