- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Takto to robím ja
-
Z takých hrnčekov radosť piť! Ocenená mamička čaruje s polymérovou hlinou, pozrite na jej výtvory
Nielen krása, ale aj účel. Originálne hrnčeky sa deťom nielen páčia, ale učia ich aj samostatnosti v stolovaní.
-
FOTO Obchod duchov? Žiaden personál ani zatváracie hodiny – ako dlho by fungoval u nás?
Otvorené 24 hodín denne, žiaden personál, len pestrý výber základných potravín, ovocia, zeleniny a nápojov, vrátane piva. K tomu ešte príjemná non stop kaviareň, rovnako bez personálu a pre deti kútik na hranie. Čo myslíte, ako dlho by takýto podnik fungoval u nás? V Nórsku je štandardom a takto to tam vyzerá.
-
Pomôžete rómskej mamke, ktorá sa sama stará o štyri deti? Chce si urobiť opatrovateľský kurz, chýbajú jej peniaze
Pracovala v trafike, no o zamestnanie práve prišla. Sama sa stará o štyri deti a má čo robiť, aby vyšla s peniazmi. Michaela Vasiľová z Michaloviec sa však skúša prebiť a odmieta sa vzdať. Chce si urobiť opatrovateľský kurz a dať tak rodine väčšiu finančnú istotu. Na kurz jej však chýbajú prostriedky.
-
Nie je papier ako papier. Ako rozoznať, ktorý je naozaj eko?
Drevo a papier sa považujú za ekologické materiály, ktorých používanie zaťažuje planétu menej než napríklad plasty. Viete ale, že nie je jedno, aké drevo či papier používame? Akú máme záruku, že kúpou výrobkov nepodporujeme odlesňovanie či nelegálnu ťažbu?
-
Dnes veľmi aktuálne! Užitočné tipy, ako ušetriť pri jazde autom
Ceny benzínu stúpajú, hranica 1,7 eura tu ešte nebola a otázka ako ušetriť, je určite namieste. Najlacnejšie je chodiť pešo alebo na bicykli, nie vždy sa to ale dá. Najmä aj ste „rozlietaná“ rodina – škola, práca, krúžky, príbuzní v inom meste, bez auta sa ťažko zaobídete. Ako teda znížiť náklady pri jazdení?
-
Motorkárka Zuzana: „Vždy mám na pamäti, že sa potrebujem vrátiť domov k deťom“
Zuzanu Sojákovú neprehliadnete: Fialové vlasy, kožená bunda, tetovačky po celom tele a neodmysliteľný chopper Suzuki Intruder, ktorého zvuk sa rozlieha po celej ulici, keď svojho miláčika naštartuje a ide si zajazdiť.
-
Ako trávia štyri slovenské rodiny Veľkú noc. A poskytli aj recepty na obľúbené slávnostné jedlá
Niekto dodržiava dávne obrady, niekto čím skôr uteká z domu a urobí si malú dovolenku. Veľká noc je u nás sviatkom, v ktorom sa miešajú kresťanské tradície s viac než tisícročnými ľudovými zvykmi. Ako ju trávia na východe Slovenska, ako na Myjavsku či v hlavnom meste? Nazrite do života štyroch slovenských rodín.
-
ROZHOVOR „Mama chcela, aby sme sa mali lepšie ako ona,“ vraví nadaný rómsky študent s vášňou pre maľovanie
Má len základné vzdelanie, no vždy svoje štyri deti naháňala do učenia a robila si s nimi domáce úlohy. Mama Branislava Piskora dobre vedela, že bez škôl sa nepohnú ďalej. „Vidieť vzdelaných Rómov je pre spoločnosť dôležité. Bieli by mali chápať, že aj Róm môže tvrdo študovať, získať vysokoškolský diplom a mať potom dobrú prácu. Že je to normálna vec,“ je presvedčený Branislav.
-
„Chcem zomrieť, ale nemôžem.“ Zápisky mariupoľského dievčaťa, ktoré videlo zomrieť v pivnici svoju vyčerpanú mamu
„Mama sa držala, ale tri dni pred našou evakuáciou zomrela. Povedala som bratovi, že spí a nesmie ju budiť. Zdá sa však, že všetko pochopil.“ Tieto mrazivé slová nemali byť nikdy napísané.
-
„Tato, chočem ďus!“ Vychovávať bilingválne dieťa je celkom fuška, priznáva Štefan Štec
Dva jazyky znejú v domácnosti Veroniky Velez Zuzulovej, speváčiek Jany Kirschner, Mishe, aj u speváka rusínskych ľudových piesní Štefana Šteca. Kým u Veroniky ide v podstate o nevyhnutnosť, keďže jej manžel je Francúz (partner Jany Kirschner zasa Brit), Misha aj Štefan Štec tak robia dobrovoľne.
-
Prácu detskej zdravotnej sestry miluje: „Detičky v inkubátoroch sú vďačné za každý dotyk.“
V mladosti jej voňala lekáreň a fascinovali ju laboratórne váhy, dnes vraví, že by nemenila. Už tridsať rokov sa stará o choré a predčasne narodené bábätká. ,,Asi mi bola táto práca súdená. Neviem si predstaviť inú. Dokonca ani prácu s väčšími deťmi, novorodenci mi prirástli k srdcu," vraví Renáta Jančovičová, vedúca sestra Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
-
ROZHOVOR Vôbec by mi nevadilo, ak by moje deti nechodili do školy, vraví Robo Papp
Chodí bosý a – s manželkou Veronikou, všade, kam sa dá. Spoločne došli aj na tento rozhovor do jednej z bratislavských kaviarní. On v tričku a krátkych nohaviciach, obaja s dobrou náladou, tešili sa z chvíle vo dvojici, keď im ročného Lea strážila stará mama. Hudobník Robo Papp o svojom živote „proti prúdu“, o plánoch, otužovaní i výchove detí.
-
Slovenka použije za život vyše 11-tisíc menštruačných vložiek alebo tampónov
Viac než 11-tisíc menštruačných vložiek alebo tampónov minie v priemere za život jedna žena. Tie u nás končia v drvivej väčšine prípadov na skládkach odpadu, s výnimkou hlavného mesta a Košíc, kde sa v zariadeniach na energetické využitie odpadu premieňajú na elektrickú energiu a teplo. Čoraz viac sa hovorí o ekologickejších menštruačných pomôckach, oplatia sa?
-
Koľko litrov vody sa minie na výrobu trička či smartfónu? Šesť oblastí, kde sa ňou plytvá najviac
Mnohí z nás ju zatiaľ míňajú s úplnou samozrejmosťou a výzvy na šetrenie prechádzajú myknutím pliec. No a čo, vody je stále u nás dosť. Už na susednej Ukrajine však chýba tisíckam ľudí, nehovoriac o iných štátoch. Situácia sa má podľa prognóz zhoršovať a včerajší Deň vody mal na jej vážnosť upozorniť. Viete, kde sa vodou plytvá najviac?
-
„Muž rozhodol, že syn toto vidieť nemôže.“ Príbeh Ukrajinky Anny, ktorú po strastiplnej ceste šokovala pohostinnosť Slovákov
„Všetci ma prijali, akoby som bola vaša príbuzná, s otvorenou náručou,“ neprestáva Anna ďakovať Slovákom za nezištnú pomoc. Už jej dcéra, ktorá žije na Slovensku, mame vravela, že neuverí, akí ochotní Slováci sú.
-
Najmilší cicavec – moja malá sestra
Jedinečné a zároveň krásne prosté. Osemročná Sofia spracovala tému školského projektu o cicavcoch z vlastných pozorovaní toho, čo má denne pred očami. Písala o svojej dvojročnej sestre Ester, ktorú mama dojčí.
-
Dráma s dobrým koncom. 11-ročný chlapec, ktorý k nám z Ukrajiny prišiel sám, je už so svojou mamou
Aspoň trochu šťastia v týchto krušných časoch. 11-ročný Hassan, ktorý prišiel na Slovensko pred viac než týždňom sám zo Záporožia na Ukrajine, je už so svojou mamou, babkou a ďalšími súrodencami.
-
„Spolužiaci mi hovorili, že som špinavý.“ Mladí Rómovia nahrali videá, ako zle sa k nim správame
„Vždy, keď idem do obchodu, predavačky a sbskári sa na mňa pozerajú inak ako na ostatných. Asi preto, že som Cigán. Ja som ale slušný. Raz, keď som nakupoval, jeden mladý kradol, videl som ho a povedal som to pani predavačke. Bola mi za to veľmi vďačná,“ delí sa o svoje zážitky Marián. Ten sa spolu s ďalšími štyrmi mladými Rómami pred kamerou zveril, aké to je, vyrastať na Slovensku ako člen okrajovej komunity, na ktorú sa väčšinová spoločnosť pozerá často zvysoka a s podozrením.
-
Túžila spievať pred publikom, teraz ju pozná celý svet. Ukrajinské dievčatko zaspievalo v kryte hit z Ľadového kráľovstva
Už milióny ľudí z celého sveta videli pozoruhodný spevácky výkon malej Ukrajinky Amelie, ktorá sa rozospievala v protileteckom kryte v Kyjeve, kam sa spolu s ďalšími ľuďmi uchýlila pred ruskými útokmi.
-
Na Slovensku sa ročne predá miliarda PET fliaš, prečo nepijeme vodu z vodovodu?
Aj keď máme na Slovensku jednu z najkvalitnejších vôd vôbec, ľudia naskočili na komerčnú vlnu a namiesto toho, aby pili vodu z vodovodu, kupujú nápoje v plastových baleniach. A vôbec nie málo, podľa Slovenskej agentúry životného prostredia sa u nás ročne predá asi miliarda PET fliaš. Závratné číslo.